У Раді вже попереджали, що за ухилення від призову може загрожувати блокування рахунків в українських банках
Українцям, які порушуватимуть закон про мобілізацію, можуть загрожувати санкцїі. Зокрема, йдеться про "обмеження прав користування коштами та іншими цінностями". Саме таке формулювання обрав Кабмін у своєму законопроекті про посилення мобілізації в Україні.
Як конкретно влада хоче обмежувати це право в документі не розповідається. Однак раніше народні депутати припускали, що мова може йти про блокування рахунків. Законопроект №10378 був поданий урядом до Верховної Ради у понеділок, 25 грудня.
Так, згідно з законопроектом, Кабмін пропонує у разі порушення закону про мобілізацію застосовувати такі "тимчасові заходи":
За задумом уряду, таке покарання має чекати на тих, хто відмовиться уточнювати свої дані в ТЦК або ЦНАП, не стануть на облік чи не зʼявляться за повісткою. Згідно з ініціативою, ці "тимчасові заходи" анулюватимуться тільки за повідомленням керівника ТЦК. У законопроекті також є норма, згідно з якою всі чоловіки призовного віку протягом 20 днів після продовження терміну мобілізації (найближче продовження очікується 14 лютого) мають стати на облік або оновити свої дані.
Також варто зауважити, що у законопроекті не йдеться про відповідальність у вигляді блокування банківських карток тих, хто порушує законодавство про мобілізацію. Припущення, що це можливо, вже висловлювали народні депутати. Зокрема член комітету з питань нацбезпеки Вадим Івченко говорив про сценарії, за яких ухилянти, які перебувають за кордоном, можуть залишитися без українських рахунків.
"Фізично та людина, яка перебуває за кордоном, має пройти цю (банківську) ідентифікацію. І якщо ти пройдеш і ти будеш в переліку тих, які підлягають мобілізації і так далі, ти, звичайно, отримаєш повістку. Це нормальний процес. А далі вже це твій вибір. Або ти повертаєшся назад, або ти лишаєшся там, і це вже буде порушення закону України", - заявив парламентар.
Водночас, згідно із законопроектом, людям, які перебувають за кордоном та ухиляються від мобілізації, припинять надання консульських послуг у закордонних дипломатичних установах України, якщо вони не матимуть при собі облікових документів. Зокрема це означає, що такі особи не зможуть оформити собі нові українські паспорти в консульствах.
Що ж стосується "обмеження прав розпоряджатися коштами", то в цьому випадку необхідні уточнення від Кабміну. Наразі невідомо про будь-які законні механізми блокування рахунків ухилянтам, тож чи йдеться саме про це в ініціативі уряду невідомо.
Вже відомо, що в Україні вже наступного року може початися призов осіб віком від 25 років. Така норма закріплена в законопроєкті про посилення мобілізації, який Кабмін вінс на розгляд до Верховної Ради. Також уряд хоче обмежити коло осіб з інвалідністю, які не підлягають призову.
Водночас Кабмін запропонував зберегти відстрочку від мобілізації для тих, хто добуває свою першу вищу освіту. Однак у відповідному законопроєкті про посилення мобілізації не йдеться про конкретний вік осіб, які можуть уникнути призову через вступ до вишу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.