Експерти пояснили, як можна повернути гроші від забудовника
Нерідко стається так, що при придбанні квартири в новобудові на стадії будівництва покупцям доводиться занадто довго чекати. В деяких випадках з'являється бажання або потреба (наприклад, через порушення термінів будівництва) повернути гроші. Експерти розповіли про три способи, які можуть в цьому допомогти.
Як передає видання "Ліга. Бізнес", нерідко проблема полягає в тому, що в забудовників немає грошей. Серед причин також - втрата схем продажів та будівництва саме через катастрофічне падіння попит. За словами рієлторів, близько 20% нерухомості, яка зараз продається, продавалася ще до повномасштабної війни. При цьому людей, які хочуть повернути гроші, дуже багато. Утім є варіанти, які можуть спрацювати.
Варіант перший - звертатися до суду. Зазвичай це найпростіший, як може здатися, варіант. Проте експерти вважають, що це неоднозначно. Річ у тім, що робота судів перевантажена ще й воєнним станом. Тобто, забудовник легко може дотягнути справу до часу введення в експлуатацію. Далі можна повернути гроші, оскільки вартість квартири зростає, а повернення буде в гривні. Розрахунок при цьому буде від старої ціни, але не від нової. Також ще й можуть врахувати штраф за розірвання договору.
"Крім того, суд може просто встати на бік забудовника. У нас війна, всім важко, забудовник може просто сказати, що в нього проблеми з грошима", – юрист з питань нерухомості каже Іван Кудояр.
Варіант другий - домовлятися з забудовником. Це той варіант, при якому треба знайти спільну мову з забудовником, якщо це можливо. Наприклад, порахувати вартість квартири у витрати за котел в іншій квартирі у нього ж, додаткові квадратні метри, ремонтні роботи тощо. Тобто, якщо це мережевий забудовник, то в нього є десятки інших об'єктів. І в такому випадку можна попросити обмін: однієї квартири на іншу, меншу за площею, але в більшій стадії готовності.
Проте варто бути обережними. Експерти радять враховувати, що такі об'єкти, як комора або підвал за формально дуже високої вартості, мають відносну цінність. Тобто, є ризик, що перепродати об'єкт і врешті отримати гроші, не вийде. Адже люди не стануть платити умовні кілька тисяч доларів за комору в підвалі.
Варіант третій - спробувати продати самостійно. Це називають непоганим виходом з ситуації, якщо хочеться позбавитися від квартири. Адже курс долара наразі стабілізований, а також є можливість платити розстрочку. При цьому продаж робить саме власник квартири, а не забудовник. Це значить, що продавець може ставити власну ціну (можливо, навіть отримати додаткові гроші). Проте тут експерти попереджають: ціну, скоріше за все, доведеться ставити нижче, аніж ринкова.
"Порада – довіртеся професіоналам. У кожному відділі продажів є менеджер, який займається такими справами. Є окремі рієлтори, які займаються тільки цим. Вони у ринку. Тобто вони на контакті з клієнтами. Зате справу буде вирішено значно швидше. І головне – коли забудовник продає квартиру, він продає просто метри. Ви ж продаєте конкретну квартиру з конкретними умовами договору. Вам віри більше", – зазначив Іван Кудояр.
Раніше експерти розповідали, що в Україні через повномасштабну війну темпи будівництва житлових будинків знижуються. За три місяці 2023 року в Україні збудували 24 905 квартир або 1,942 млн квадратних метрів житла. За даними Державної служби статистики, найбільше житла ввели в експлуатацію в таких регіонах:
Вікторія Берещак, оглядачка ринку нерухомості, зазначила, що з понад 90% проєктів, які анонсували відновлення робіт після початку повномасштабної війни, лише половина дійсно займається будівництвом, а не просто створює видимість. При цьому прийнятними темпами будівництва, показники яких становлять близько 7-10% готовності об'єкта щомісяця, могли похвалитися лише 25% забудовників, зауважила експертка.
При цьому в Києві, за даними аналітиків, за шість місяців 2023 року нерухомість подорожчала. Градація вартості за один квадрат в столиці така (за районами):
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.