Заборона сигарет з капсулою, IQOS та GLO: турбота про здоров’я нації чи вплив тютюнового лобі

Читать на русском

Під час війни виробники тютюнової продукції понесли збитки, контрабанда процвітає

Читать на русском
заборона iqos
В Україні хочуть заборонити новітні тютюнові вироби

Під час війни виробники тютюнової продукції понесли збитки, контрабанда процвітає

Минулого тижня у Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким можуть заборонити так звані новітні тютюнові вироби. Зокрема, це стосується сигарет із капсулами та електронних. Документом нардепи хочуть посилити заходи боротьби з курінням в Україні. Втім, за цим проектом, ймовірно, може стояти міцне тютюнове лобі. Для цього є декілька причин – вважає Інформатор.

Тютюнова галузь під час війни понесла збитки


Війна в Україні призвела до суттєвих перебоїв у виробництві тютюнових виробів, що вплинуло на безперервність їх постачання. Члени асоціації «Укртютюн» були вимушені частково або повністю обмежити випуск продукції на українських фабриках. Український ринок, потреби якого раніше покривалися за рахунок внутрішнього виробництва, став залежним від імпорту.

Від першого дня війни через бойові дії не працює фабрика «Філіп Морріс Україна» поблизу Харкова. До квітня минулого року не працювали київська фабрика «Імперіал Тобакко» та підприємство «Бритіш Американ Тобакко» в Прилуках, зараз вони частково відновили виробництво.

Певний час компанії реалізовували запаси своєї продукції. 15 березня 2022 року Верховна Рада дозволила тимчасовий імпорт і продаж тютюнових виробів з іноземним маркуванням. Частина виробників почала завозити сигарети з-за кордону.

"Над забезпеченням українського ринку працюють вісім фабрик Philip Morris International. Через зупинення виробництва в Україні ми переорієнтувалися на імпорт", — зазначив генеральний директор «Філіп Морріс Україна» Максим Барабаш.

За його словами, до війни портфель сигаретних брендів компанії налічував 41 SKU (товарна позиція), сьогодні він значно скоротився. Труднощі з логістикою впливають як на обсяги постачань, так і на здатність повноцінно забезпечити достатній асортимент продукції в Україні.

"Оскільки майже все для виробництва тютюнової продукції імпортується, з початком війни довелося цілковито перебудувати наші ланцюги постачання, бо вся сировина потрапляла до нас морським шляхом, який наразі недоступний. Нам довелося переорієнтувати логістику постачання на автомобільний транспорт і шукати нових партнерів", — додала директорка з корпоративних і юридичних питань «Імперіал Тобакко» в Україні Юлія Завалішина.

Компанія наразі відмовилася від виробництва на експорт, а її материнська компанія Imperial Brands перерозподілила експортні замовлення київської фабрики між іншими, іноземними підприємствами.
Викликом для «Філіп Морріс» стала паливна криза, адже певний час було складно прогнозувати доставку товарів, а ціни на логістику значно зросли. Компанії довелося з нуля налагоджувати ланцюжок постачання імпортних сигарет, потрібно було чітко будувати графіки відвантажень, задовольняючи всі замовлення.

У серпні 2022-го «Філіп Морріс» почали виробництво сигарет за контрактом на потужностях фабрики Imperial Tоbaсco у Києві. Завдяки цьому, попри війну та надзвичайно складну ситуацію, у 2022 році ФМ сплатили більш ніж 25,3 млрд грн податків.

Крім того, є ще одна проблема. Тютюнові компанії до повномасштабного вторгнення замовляли паковання в одного виробника – компанії "Амкор", фабрика якої розташована в місті Дергачі Харківської області. Її закрито від початку повномасштабного вторгнення. Наразі тютюнові компанії почали закуповувати паковання в різних постачальників у Європі.

Обсяг нелегальної торгівлі тютюновими виробами виріс в рази

За 2022 рік обсяги нелегальної торгівлі тютюновими виробами зросли, збитки для бюджету сягнули майже 20 млрд грн.

"Ключовим трендом із початку війни є зростання нелегального ринку сигарет. У великих містах на півдні та сході України з’явилися сотні торговельних точок, які продають контрабандну продукцію та підробки міжнародних брендів по 30 — 40 грн за пачку. Тоді як найдешевші легальні зараз коштують 55 грн. Зі зниженням доходів споживачі переходять на нелегальні продукти, від чого втрачають і легальний бізнес, і держава у вигляді мільярдів гривень несплачених податків", — зауважив Максим Барабаш.

Аналітична компанія Kantar Ukraine оприлюднила дані про обсяги нелегального ринку сигарет станом на кінець минулого року. Якщо 2016-то частка нелегального ринку була трохи більше одного відсотка, 2019-го - 6,6%, то у 2022 вона становила 19,9%. Тобто кожна п’ята сигарета на ринку - нелегальна. Експерти кажуть, що цей показник насправді ще більший, адже заміри не враховують територій окупованих частин Харківської і Херсонської областей, у яких показники зазвичай були вищими, аніж середні по території України.

Експерти зазначають, що у воєнний час такі масштаби - пряма загроза національній безпеці. Серед причин планомірного, але впевненого зростання нелегального ринку - незацікавленість державних органів в боротьбі з нелегальним ринком та попит з боку споживачів на дешеві сигарети, якому сприяє війна і економічна ситуація в країні.

Заборона сигарет з  капсулою, IQOS та GLO: турбота про здоров’я нації чи вплив тютюнового лобі 1

“Ми бачимо, що купівельна спроможність населення у зв’язку з війною постійно падає. А ціна сигарет у зв’язку з підвищенням акцизу кожного року зростає і наступного року вона зросте ще на 10 гривень щонайменше. І ми бачимо що кожного року дедалі більше споживачів схильні переходити на нелегальну продукцію, оскільки вони не можуть собі дозволити купувати легально. На жаль кинути палити погоджуються лише одиниці”, - каже експерт з питань оподаткування Growford Institute Тетяна Кощук.

На думку експертів, якби держава хотіла прикрити ці схеми, то зробила б це давно. Для цього не потрібно додаткових законодавчих змін.

“На законодавчому рівні всі необхідні закони щодо відповідальності вони існують, питання до того ж самого Бюро економічної безпеки, яке зараз по факту не працює належним чином. Тобто все, що зараз відбувається - відповідно повний провал роботи БЕБ. Наскільки вони в цьому або зацікавлені, або не зацікавлені, я зараз сказати не можу. Але те, що в цьому напрямі результати є погані, це однозначно”, - каже керівник аналітичного напрямку мережі "АНТС" Ілля Несходовський.

Генеральний директор асоціації «Укртютюн» Наталя Фесюн додає , що слідчі органи в межах кримінального провадження мають весь необхідний інструментарій для того, щоб відстежити нелегальний продукт від точки роздрібної торгівлі, в якому він реалізується, до підприємства виробника.

"Можу навести такий приклад, нещодавно співробітники поліції викрили масштабне підпільне виробництво на Волині і вони відстежили його від точок роздрібної торгівлі у Львівській області і до самого виробництва. На жаль, такі випадки трапляються не так часто, як хотілось би”, - каже Фесюн.

За словами експерту Центру соціально-економічних досліджень "CASE Україна" Андрія Саварця, хоча українсько-білоруський кордон заблокований внаслідок вторгнення військ РФ в Україну, білоруські сигарети продовжували утримувати найбільшу частку серед контрабандних навіть у 2022 році: 16% від загального обсягу (у 2020 році – 14%). Через неможливість прямих поставок з Білорусі організатори проклали маршрут через Євросоюз.

"У супровідних документах для контрольних служб ЄС зазначалося, що товар нібито прямує транзитом до третіх країн, а згодом вантажівки з цигарками в’їжджали в Україну з боку країн Євросоюзу під виглядом порожнього транспорту", - розповів Саварець.

Чи вигідно заборонити продаж IQOS та GLO та ароматизованих сумішей


Отже, 20 квітня у Верховній Раді зареєстрували відповідний законопроект №9227. В Україні хочуть заборонити велику групу тютюнових виробів з ароматизованими добавками. Заборона на сигарети цієї групи різко звузить асортимент тютюнових виробів, які будуть доступні у продажу на території нашої країни.

Згідно з цим законопроектом, потраплять під заборону всі ароматизовані тютюнові вироби. Зокрема, неможливо буде купити електронні сигарети, а також сигарети з ароматичними капсулами. У тому числі, заборонять продаж IQOS та GLO, а також будь-які інші вироби, що мають у своєму складі ароматичні добавки.

Ініціатори законопроекту (переважно це депутати фракції "Слуги народу") кажуть, що в Україні після тривалого періоду зниження знову почала зростати чисельність курців. Причому аналіз споживання тютюнових виробів показав, що кількість курців зростає за рахунок споживачів ароматизованих тютюнових сумішей. Переважно це молодь 18-29 років.

"Обґрунтування необхідності прийняття законопроекту вживання тютюну є однією з основних причин передчасної̈ смертності, якій можна запобігти. За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), від хвороб, спричинених вживанням тютюну, щороку помирає понад 8 мільйонів людей в світі, а в Україні щорічні втрати становлять близько 130 тисяч людей", - йдеться в пояснювальній записці до законопроєкту.

І з цим обгрунтуванням важко не погодитися. Здоров’я нації понад усе. До речі, а чому молодь віддає перевагу IQOS та GLO? Одна з причин – якраз турбота про здоров’я. Бо вони переконані, що так звані новітні тютюнові вироби набагато безпечніші, ніж цигарки, які виробляють на фабриках.

Втім, зважаючи на ситуацію, яка склалася в тютюновій галузі та в «боротьбі» з контрабандою виникає думка, що без тютюнового лобі не обійшлося і з цим законопроектом. Треба вивільнити ринок для традиційних тютюнових сигарет?

Нагадаємо, що депутати пропонують заборонити оптовий і роздрібний продаж на території України таких тютюнових виробів:

  • сигарет з характерним запахом та/або смаком диму (до цієї групи увійдуть айкоси, "гло" та інші електронні сигарети);
  • сигарет, що містять смако-ароматичні добавки у будь-яких компонентах.

Враховуючи демографічну ситуацію, коли за кордон виїхали мільйони людей з дітьми в тому числі і віком 14-18 років, а також втрати саме молодих українців на війні, то новий законопроект може й спрацює на молодь, але в дуже далекоглядній перспективі. А ось прямо «тут і зараз» він навряд підштовхне курців нових видів тютюнокуріння кинути цю погану звичку навіть заради свого здоров’я. Люди, і молодь в тому числі, продовжать курити. Але вже традиційні сигарети. Чи не це є метою тютюнового лобі?

Як працює тютюнове лобі в Україні


Марно сподіватись на впровадження ефективних заходів щодо боротьби з курінням. Тому що в Україні лобі тютюнової індустрії має змогу не лише протидіяти впровадженню норм, які країна зобов’язалась імплементувати до національного законодавства, а й доволі агресивно просувати власні інтереси всупереч міжнародним зобов’язанням та принципам державної політики. При цьому згадана норма давно існує в національному законодавстві України.

"Державна політика щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їхнього шкідливого впливу на здоров’я населення ґрунтується, зокрема, на пріоритетності політики у сфері охорони здоров’я у порівнянні з фінансовими, податковими та корпоративними інтересами суб’єктів господарювання, діяльність яких пов’язана з тютюновою промисловістю", - йдеться в статті 4 Закону «Про заходи щодо попередження та зменшення вживання тютюнових виробів і їх шкідливого впливу на здоров’я населення»

Проте, якщо поглянути не на теоретично-правову базу, а на практичну реальність, то очевидно, що тютюнове лобі може активно протидіяти. Наприклад, запровадженню стандартизованої пачки для тютюнових виробів, як це відбулось із законопроєктом №2813. Попри те, що його авторами були одразу кілька нардепів, включно з очільником та членами профільного комітету ВР, цей законопроєкт спочатку поховали під чотирма альтернативними, а згодом взагалі зняли з розгляду.

Трохи більше «пощастило» законопроєкту № 4358. Попри кілька альтернативних законопроєктів перед першим читанням та близько 500 правок до другого читання, він усе ж таки став Законом (хоча обмеження щодо тютюнопаління, закладені на початку, значно урізали). І як не згадати спробу повернути куріння у заклади громадського харчування та відпочинку шляхом внесення правок до непов’язаних законопроєктів, що є прямим порушенням норм статті 116 Закону «Про Регламент Верховної Ради України».

І щодо контрабанди. За словами експерта з неінфекційних хвороб ВООЗ Андрія Скіпальского, одне з питань, яке постійно виникає у наших європейських партнерів – необхідність ратифікувати Протокол Рамкової конвенції ВООЗ щодо ліквідації незаконної торгівлі тютюном. Це рамковий документ, подібний до РКБТ ВООЗ, але він є додатковим інструментом. Протокол створює значні політичні зобов’язання для співпраці у сфері боротьби з нелегальною торгівлею тютюновими виробами, контрабандою, яка є проблемою для Європейського союзу і, власне, України.

“Але зараз робота над ратифікацією цього документа поки що не ведеться, це досить серйозне політичне рішення. Можливо, воно також буде впроваджене”, – констатував експерт.

При цьому Крейденко наголосив, що однією з найбільш ефективних стратегій подолання куріння є план підвищення оподаткування на тютюнову продукцію. Тобто, здорожчання цигарок.

Отже, враховуючи законопроект від 20 квітня про заборону сигарет з капсулою, IQOS та GLO (якщо він буде прийнятий), а також постійне зростання вартості пачки сигарет, то українські курці мають два варіанти вибору. Або кинути палити. Або купувати контрабандну продукцію. Щодо першого варіанту, то він найбільш малоймовірний. Принаймні, під час війни.

Раніше ми повідомляли, що в Україні нардепи хочуть заборонити продаж ароматизованих тютюнових виробів.

 Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.