Заборона РПЦ: делегація від патріарха Варфоломія у Києві таємно зустрілася з Московським патріархатом - релігіознавець Єленський

митрополит Онуфрій, отець Онуфрій, делегація Варфоломія, делегація Вселенського патріархату
Онуфрій не повідомляв про контакти з делегацією Вселенського патріархату, яка приїжджала до Києва, але Єленський стверджує, що таємна зустріч була

Делегація Константинопольського патріарха, яка приїжджала на відзначення 33-ої річниці Незалежності України, таємно зустрічалася із предстоятелем УПЦ МП митрополитом Онуфрієм. Посланці патріарха Варфоломея після цього відзначили, що бачать готовність УПЦ МП до діалогу. Втім про конкретні крокі у цьому напрямку з боку керівництва УПЦ МП наразі невідомо. 

Про це керівник Державної служби з етнополітики та свободи совісті Віктор Єленський розповів у інтерв'ю виданню "Українська правда" 10 вересня. Про візит представників патріархату до України, як він каже, чиновник дізнався від самого Варфоломія.

"Коли я був у Царгороді, то патріарх мені так і сказав, що "я би просив вас прийняти делегацію, яка їде на ваш національний день", - додав він.

На думку Єленського, це "звичайно", що депутація від патріарха мають зустрічі з офіційними релігійними діячами. Він зазначив, що вони самі "вважають важливою віхою" свою зустріч із предстоятелем УПЦ МП митрополитом Онуфрієм. При цьому Єленський звернув увагу, що сам митрополит Онуфрій про  прийняття делегації від Варфоломія ніяких офіційних повідомлень не робив, "ніяких фото навіть не було".

"Митрополит Онуфрій виставляв колись своє фото з американським адвокатом Амстердамом (лобіст, який веде у США кампанію проти українського релігійного закону – ред.), але з константинопольськими делегатами фото не виставив. Але якщо посланці вважають, що це важлива подія, то, звичайно, ми будемо так теж вважати", - підсумував Єленський.

Він підкреслив, що Вселенський патріарх Варфоломій - "звичайно, справжній, непідробний друг України". Він зробив те, "що мало хто очікував" (вірогідно, йдеться про надання Томоса про автокефалію ПЦУ).

Єленський нагадав, що після того, як Варфоломій відновив свій омофор (владу над Київською митрополією), який Константинополь давав під нагляд Московського патріарха в 1686 році, патріарх на своїй уже, з канонічної точки зору, території запропонував всім українським єпископам зібратися й обрати Київського митрополита. 

"В тому числі він запропонував це і митрополиту Онуфрію. Онуфрій лист від патріарха, як відомо, відправив назад, навіть не розпечатавши його. І тоді постає питання. Якщо раніше Московський патріархат говорив, що ви "розкольники, безблагодатні, от якби ви були благодатні, тоді б інша була розмова". І от Константинопольський патріархат визнає цих людей і пропонує усім підійти разом до євхаристійної чаші зі своїми братами. І МП відмовляються. Чому? Тому що, якщо говорити просто, цього не дозволяє Москва і якісь корпоративні інтереси", - каже він 

Єленський впевнений, що з цієї ситуації можна знайти вихід. На його думку, є дуже багато моделей, які дозволяють цю проблему вирішити так, щоб "не було переможців і переможених, щоб не було зневажених і пригнічених".

Що відомо про візит делегації Вселенського патріархату до Києва

Відомо, що 21 серпня до України з візитом прибули архієпископ Вінніпезький, митрополит УПЦ Канади Іларіон, митрополит Пісідійський Іов та патріарший диякон Епіфаній Камʼянович.  Зазначалося, що цей візит насправді планувався ще з минулого року (з натяком, що він нібито не пов'язаний с процесом заборони УПЦ МП, який активізувався саме у ці дати), проте поїздку відкладали з технічних причин.

При цьому голова Комітету Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики Микита Потураєв заперечив, що під час зустрічі зі Вселенським патріархом Варфоломієм обговорювали питання надання УПЦ МП Томосу або екзархату.

Про те, що Вселенський Патріарх Варфоломій особисто відкинув можливість надання екзархату Константинополя Українській Православній Церкві, яка діє в Україні під брендом УПЦ МП. Про це у коментарі "Головкому" розповів заступник голови Управління зовнішніх церковних зв’язків Православної Церкви України Євстратій (Зоря).

За його словами, розгляд таких планів Варфоломій заперечував під час зустрічі з Митрополитом ПЦУ Єпіфанієм у резиденції на Фанарі. На цих переговорах був також присутній сам Зоря.

Заборона УПЦ МП в Україні   

У суботу, 24 серпня, в День незалежності України президент Володимир Зеленський підписав закон про заборону діяльності в Україні релігійних організацій, що пов'язані з Росією. Відповідно, йдеться, зокрема, про УПЦ Московського патріархату. Метою закону є заборона діяльності таких організацій, а також заборона проросійської пропаганди. Уже з 25 серпня цей закон набув чинності. 

Але, як розібрався Інформатор, все не так просто – процес згортання діяльності УПЦ займе мінімум дев'ять місяців, а насправді навіть більше. І це якщо все піде гладко - тобто ефективно з боку держави і без опору з боку церковників.

Також повідомлялося, що Володимир Зеленський провів телефонну розмову зі Вселенським Патріархом Варфоломієм. Президент України подякував Його Всесвятості за молитви за Україну. Крім того, він відзначив публічну позицію Патріарха й Константинопольської православної церкви щодо підтримки нашої держави. Також у розмові йшлося про закон щодо духовної незалежності України.

Папа Римський Франциск висловився проти рішення України заборонити УПЦ Московського патріархату. Він заявив, що церкви чіпати не можна, і кожен має право молитися там, де він хоче. При цьому представники Вселенського Патріархату та сам Патріарх Варфоломій публічно не висловлювали схвалення чи осуд заборони УПЦ МП в Україні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube