Як зміниться розмір пенсії в Україні на початку наступного року
З початку 2024 року в Україні очікується збільшення прожиткового мінімуму. Відповідно зростуть і пенсійні та соціальні виплати. Стало відомо, як зміняться виплати для українських пенсіонерів уже наступного року.
Як передає видання "На пенсії", у проєкт Державного бюджету на 2024 рік урядовці заклали прожитковий мінімум в розмірі 2 920 гривень. Водночас для осіб, які втратили працездатність, прожитковий мінімум збільшиться до 2 361 гривні (зараз становить 2 093 гривні).
Прожитковий мінімум впливає на розмір державних виплат. Йдеться не тільки про соціальну допомогу, але й про пенсії. З початку 2024 року у зв'язку зі зростанням прожиткового мінімуму зростуть: Мінімальна пенсія - до 2 361 гривні; Максимальна пенсія - до 23 610 гривень (десять мінімальних пенсій); Виплати за перевищення страхового стажу - з 20,9 гривні до 23,6 гривні за кожен рік понаднормового страхового стажу.
При цьому варто підкреслити, що також будуть перераховані різні надбавки, які отримують пенсіонери. Зокрема, йдеться про надбавки за особливі заслуги, доплати ветеранам війни тощо. Враховуючи все це, очікується, що в результаті індексації (планується на березень 2024 року) середня пенсійна виплата в Україні може зрости до 6 000 гривень.
Зауважують, що урядовці також планують наступного року впровадити коефіцієнти та бали, які дозволять людям з однаковими умовами виходу на пенсію, незалежно від його часу, встановити один і той самий розмір пенсійних виплат. Пояснювалося, що це роблять для того, щоб розрахунок пенсій був більш справедливим, ніж це є наразі.
В Україні для виходу на пенсію потрібно мати необхідну кількість страхового стажу. Водночас громадяни, яким страхового стажу не вистачає, теж можуть оформити виплати. В таких ситуаціях призначається соціальна пенсія: це грошова підтримка, яка виплачується щомісячно з держбюджету непрацездатним чи обмежено працездатним українцям, які не мають трудового стажу або інших джерел доходу. Ця пенсія прив'язана до прожиткового мінімуму. Відповідно цьогоріч розмір державної соціальної допомоги становить 2 100 гривень.
Раніше також перша заступниця міністра соціальної політики Дарія Марчак пояснила, в яких випадках можуть скасовувати виплату пенсій громадянам. Йдеться про тих українців, які не знімали кошти зі своїх рахунків понад шість місяців. Проте, за словами, Дарії Марчак, цей механізм працює вже багато років. Вона пояснила, що якщо людина не знімала більше півроку кошти з картки, нарахування припиняються, але це не означає, що громадянин позбавлений пенсії. Для відновлення виплат потрібно пройти фізичну ідентифікацію. Водночас наразі в Україні розширили інструментарій проходження процедури на випадок, якщо людина, наприклад, знаходиться за кордоном.
"Раніше для цього треба було прийти у відділення Пенсійного фонду чи банку, зараз ми додали інструменти проходження ідентифікації через відео – зателефонувавши у Пенсійний фонд, можна сказати, що потрібно пройти відеоідентифікацію", - розповіла заступниця міністра.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.