“Я готовий на все заради миру в Україні. Якщо завтра Україну приймуть до ЄС та НАТО, я більше не потрібний. Але поки цього не буде, я захищатиму свою країну”
Погода
Дізнайся прогноз для твого міста
Оновлено станом на
Трамп, Зеленський та Путін почали перемовини щодо завершення війни в Україні. Чим завершиться ця спроба?
голосів
Курс валют на сьогодні
Дізнайтесь актуальну інформацію станом на
23.02.2025
"Це був такий час, коли всі записувалися до тероборони, і були великі черги. Я попросив зайняти мені місце в черзі, щоб я зміг записатися"
Репер розповів Дудю, як заочно вступив до лав Територіальної оборони Києва
Чи надовго Ілон Маск затримається у Білому домі?
Журнал "Time" вийшов з обкладинкою, на якій Маск вже сидить за столом президента США. Між тим все частіше кажуть, що Трамп доручить хазяїну Tesla зробити всю брудну роботу, а потім скаже йому остаточне прощавай. Що думаете ви?
голосів
Росія знову фабрикує фейки
Cуджанці розповіли Інформатору, як Кремль вигадав масові вбивства в Руському Порічному
Що слухає Україна
10 найпопулярніших пісень за даними Apple Music
1
Abracadabra
Lady Gaga
2
Ау ау
Sasha Norova, Adam
3
Інстинкт
Loboda
4
Повод
Morgenshtern
5
Дом
Morgenshtern
6
Красный флаг
Morgenshter
7
Врубай
Parfeniuk
8
Не расслабляйся
Skryptonite
9
Пустой вокзал
Morgenshtern
10
Кульбаби
Tonya Matvienko
Це ж було вже!
Чому, як і перед початком вторгнення, про кінець війни пишуть на Заході, а Київ все заперечує
Невже історія й справді циклічна чи українську владу нічого не навчило?
Актуальний курс кріптовалют
BINANCE COIN (BNB)
667.38
DOGECOIN (DOGE)
0.24
THETA (THETA)
1.35
LITECOIN (LTC)
126.3
BITCOIN (BTC)
96221.92
Теорія рукостискань
у Києві ТРЦ Gulliver об'єднав Валерія Залужного й Дмитра Мєдвєдєва
ПʼЯТІРКА НАЙБАГАТШИХ ЛЮДЕЙ СВІТУ
за версією Bloomberg
1
Ілон Маск
$432 млрд
2
Джефф Безос
$239 млрд
3
Марк Цукерберг
$207 млрд
4
Ларрі Елісон
$192 млрд
5
Бернар Арно
$176 млрд
Як Мін'юст проґавив кібератаку
Про вразливість реєстрів знали ще восени 2020 року
Великий наступ за участі КНДР на Курщині
Росіян в атаку ведуть колонами та на квадроциклах, у полоні багато кримчан, які розчарувалися в Путіні, корейці готуються
Понад 1000 днів минуло від початку повномасштабного вторгнення
Як ви вважаєте, скільки ще триватиме війна?
голосів
Це лохотрон, а не евакуація!
Репортаж Інформатора з Сумщини, де через обстріли примусово евакуюють мешканців
Замість рідного дому - нестерпні умови, одноразове харчування та відсутність виплат
1000 днів війни у цифрах та спогадах
Youtube Україна на часі
Мешканці Курщини: для Путіна ми ніщо
РЕПОРТАЖ ІНФОРМАТОРА З СУДЖІ
Як Ігор Рець вижив на стежці ухилянтів із Закарпаття в Румунію
Кореспондент Інформатора забрався на високогір'я Карпат і прожив тиждень у притулку для туристів, щоби взяти інтерв'ю у ухилянтів; на шляху він зустрів прикордонників, військкомів із Хуста, а також численні порушення закону
Подорож Ігоря закінчилася у ТЦК та СП Хуста, звідки, як вважають ухилянти, одна дорога – до учебки, а потім на фронт. У Хусті кореспондент Інформатора зафіксував численні порушення закону. Підсумком поїздки став докладний звіт про пригоди. Інформатор публікує цей звіт у кількох частинах.
KOLA - Край
Зараз слухають і кайфують - прем'єра кліпу
Всі ми інколи вдаємо, що все добре, хоча по факту ні. В такі моменти твоє тіло ніби онімівше від душевного болю хоче втекти кудись на вулицю, де холодно і вогко, бо тільки там твій внутрішній стан співпадає з тим що назовні. Задихаючись, ти кричиш в пустоту про те, як тобі погано.
Підземна тюрма ТЦК на Закарпатті
Історія Олександра Литвина
Заброньованого чоловіка з Дніпра затримали біля Говерли, звинуватили у спробі незаконного перетину кордону та тримали у ТЦК міста Хуст
ТОП-10 найпотужніших економік світу
За даними Світового банку
1
США
$27 360,935 млрд.
2
Китай
$17 794,782 млрд.
3
Німеччина
$4 456,081 млрд.
4
Японія
$4 212,945 млрд.
5
Індія
$3 549,919 млрд.
6
Велико-британія
$3 340,032 млрд.
7
Франція
$3 030,904 млрд.
8
Італія
$2 254,851 млрд.
9
Бразилія
$2 173,666 млрд.
10
Канада
$2 140,086 млрд.
Підпал авто ЗСУ
Кому саме спецслужби РФ через ресурси з працевлаштування пропонують легкі гроші за злочин против оборони держави: розслідування Інформатора
Під виглядом людини, яка шукає швидкий заробіток, наш кореспондент Ігор Рець поспілкувався в соцмережах з російськими вербувальниками та зробив висновки, що можуть бути корисні для безпеки ваших дітей та друзів
Кулінарний рецепт від Інформатора
Ющенко їв, тепер ваша черга: трипільський рецепт
23 лютого народився третій президент України Віктор Ющенко. Він любить качку по-трипільськи та борщ, який готує його дружина Катерина. Сьогодні ми приготуємо качку, або курча, запечене у глині, за рецептом популярного українського шеф-кухаря Євгена Клопотенка.
З 1 червня повістки роздаватимуть по-іншому: чи стане більше втікачів та як їх можуть покарати
Воєнний стан та загальну мобілізацію в Україні продовжили до 18 серпня 2023 року. Військовозобов'язаних можуть призвати на службу.
Мобілізація та воєнний стан продовжено в Україні до 18 серпня. Це прописано у законах № 9260 та № 9259. Крім того, у законодавство внесено зміни щодо військового обліку та оповіщення громадян.
З 1 червня 2023 року правила мобілізації стануть жорсткішими. Йдеться про те, що мобілізації підлягатимуть власники так званого «білого квитка». Також з початку літа співробітники «воєнкоматів» зможуть вручати повістки незалежно від того, хто до якого військкомату приписаний. Оскаржити це у суді не вийде.
Крім того, мобілізувати можуть жінки, які несли військову службу раніше, стоять на військовому обліку та придатні за станом здоров’я під час воєнного стану.
Чим жорсткіше держава проводить мобілізацію, тим більше може з’явитися тих, хто захоче її уникнути. Як їх можуть покарати та що для цього зроблять, Інформатору розповіли експерти.
Держава хоче покарати ухилянтів
Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко в інтерв’ю сайту «РБК-Україна» сказав, що тих чоловіків, які незаконно виїхала під час війни за кордон чекає покарання. Яке – поки не зрозуміло. Для цього у МВД будуть вивчати досвід інших країн та підготують законопроєкт.
За словами адвокатки Юлії Сегеди, сьогодні українське суспільство транслює запит на «покарання» тих, хто умовно «зрадив», «струсив», хто залишив країну, хоча мав би її захищати.
«Завжди будуть ті, хто будуть уникати виконання обов’язку. Більшість з них перетнули кордон умовно «законно». Вони купили собі таку можливість через систему «Шлях». Тут питання до тих, хто вносив їх в цю базу. В такому випадку доказати неправомірність їх дій буде неможливо», - вважає Юлія Сегеда.
За словами адвокатки, кожний такий «виїзд» через систему «Шлях» без наміру повернутись був можливий завдяки або зловживанню владою, або видачею службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів.
«Це вже кримінальні правопорушення за статтями 364, 366 Кримінального кодексу України. Але, відповідають за цими статтями не ті, хто виїхав, а ті, хто їх «випустив». Це також постійно обговорюється юристами. Ми ж розуміємо, що «ганятися» за кожним «втікачем» за кордон держава не має ресурсу, бо цей ресурс який потрібен для іншого», - вважає Сегеда.
Голова МВД вважає, що завжди будуть ті, хто захоче порушити закон. Фото - РБК-Україна
Про це говорить і міністр Клименко, зауважуючи, що головне зараз – це мінімізувати такі можливості в перетині кордону.
«Після того, як ми закрили кордон, з'явилася інша ніша – система «Шлях». Зараз закрили систему «Шлях», з'являються якісь відрядження чи обласних військових адміністрацій, чи інших суб'єктів господарювання», - сказав в інтерв’ю голова МВД.
За словами експертки, якщо військовозобов’язаного чоловіка співробітник прикордонної служби пропустив через пункт пропуску, то яке порушення може бути для такого умовного «втікача»? Він перетнув кордон умовно законно.
Як вважає адвокат Ігор Фещенко, карати «заднім числом» забороняє Конституція, яку не змінити, поки йде війна. Але це правило можуть оминути.
«Не можу виключати того, що датою закінчення вчинення злочину можуть зробити саме повернення в Україну після війни. І, в такому випадку, відповідати за вчинене доведеться. Тобто, за таких обставин, положення ст. 58 Конституції вдасться оминути і воно не діятиме. Але це дуже і дуже сумнівно», - вважає Ігор Фещенко.
Як можуть карати втікачів
Якщо держава хоче, щоб «втікачі» після повернення отримали покарання, то треба запроваджувати нові правила.
«Наприклад, я читала про пропозицію заборони чоловікам, які були військовозобов’язаними, займати державні посади для тих, хто в період з 24.02.2022 перебував за кордоном. Але вони й не претендують на такі посади», - говорить адвокатка Юлія Сегеда.
Якщо в парламенті буде підтримка щодо розправи над втікачами, то у народних обранців не буде меж щодо визначення покарання.
«Кожен думає по-різному: одному важливо засудити особу до позбавлення волі, іншому буде достатньо, якщо особу покарають лише штрафом. Тому варто залишити це питання на розсуд депутатам Верховної Ради, які й прийматимуть закон», - заявив адвокат Ігор Фещенко.
В Україні ухилянти тікають гірськими тропами та річками. Фото - Держприкордонслужба
Проте навіщо приймати ще один закон, коли у держави вже є механізми покарання за незаконний перетин кордону та за ухиляння від мобілізації.
«Якщо говорити у контексті теми незаконного перетину кордону, то у таких випадках матиме місце спроба незаконного перетину або незаконний перетин кордону, що карається за ст. 204-1 КУпАП штрафом від 3400 до 8500 грн. Додатково, якщо слідство доведе, що таким способом особа намагалася уникнути мобілізації, їй грозитиме відповідальність за ст. 336 КК України від 3 до 5 років позбавлення волі», - заявив Фещенко.
Але й тут є свої складнощі – у суді потрібно довести, що чоловік знав про свій обов’язок та умисно його не виконав.
Що дуже важливо: форма вини за цими правопорушеннями – прямий умисел. А його ще треба довести та це до питання правильності вручення повістки та доведення того, що особа точно знала про його обов’язок та свідомо його не виконала. Нагадую, що «всі знають» та «це очевидно» - це не доказ», - вважає Юлія Сегеда.
Міжнародний досвід покарань «ухилянтів»
Досвід інших країв вказує на те, що вони застосовують більш економічні засоби впливу, ніж карні.
У Швейцарії відмовилися скасовувати військовий призов. Фото з соцмереж
«У Швейцарії військова повинність для всіх чоловіків закріплена Конституцією. Швейцарці провели референдум щодо скасовування військового призову в країні, але населення проголосувало за збереження обов’язкової військової повинності. Призовник, який з певних причин не може проходити військову або альтернативну службу, буде змушений платити податок 3% від своїх доходів до досягнення ним 30-річного віку. За необґрунтоване ухилення покаранням є позбавлення волі», - нагадала Сегеда.
У Фінляндії призовний вік становить з 18 до 30 років. Строкова служба триває від 6 до 12 місяців. В цій країні враховують побажання призовника щодо роду військ, у яких він хоче проходити службу. В США відповідальність передбачена за дезертирство, самовільну відлучку, за неявку в строк.
Військова служба в Ізраїлі дає свої "бонуси". Фото з соцмереж
В Ізраїлі військова служба дає як економічні, так і кар’єрні «бонуси». Проте за ухилянням там теж карають.
«Ухилення від призову вважається кримінальним злочином і ухилянт, який знаходиться за кордоном, може бути заарештований в аеропорту при поверненні. Там діє принцип, що всі за законом знають про свій обов’язок і розбиратися, чи правильно була вручена/невручена повістка, не будуть. Таке «ухилення» буде «заважити» все життя в країні: буде негативно впливати на можливість подальшого працевлаштування, вплине на його відносини з банками», - розповіла Юлія Сегеда.
За її словами, в Україні поки не створені дієві заходи запобігання правопорушенням, тому ганятись за ухилянтами будемо довго та витрачати на це гроші платників податків.
«Але у суспільства є «запит» на таке «полювання» і я допускаю, що відповідне нове законодавство буде. Тільки воно не буде мати зворотної сили», - заявила захисниця.
Інформатор писав, чому ініціатива Клименка карати чоловіків, які незаконно полишили Україну під час війни – це погана ідея.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.