Законопроєкту, який би визначав покарання для чоловіків, які втекли та хочуть повернутися додому, поки що немає. Можливо, в уряді запропонують «амністію для втікачів» та визначать термін, за який вони зможуть безперешкодно повернутися додому.
Голова МВС Ігор Клименко заявив, що держава буде карати чоловіків, які виїхали під час війни за кордон без законних підстав. Він також уточнив, що зараз немає необхідної законодавчої бази для їх покарання. Але, на думку Клименка, необхідні закони будуть прийняті. Проте прогноз голови МВС виглядає не зовсім реальним. Про те, що заважає державі посилити покарання для ухилянтів, Інформатору розповіли експерти.
«Питання стоїть перед нами, яким чином так обладнати кордон, щоб люди не змогли через нього пройти. Ми з нашими міжнародними партнерами робимо все, щоб технічно обладнати всі наші західні кордони. Це і теплові пастки, і відеокамери, які будуть стояти по всій лінії кордону і будуть нам сигналізувати про те, що є намагання перейти кордон. На це, відповідно, буде наша реакція», - сказав під час розмови з журналістом РБК-Україна Клименко.
Міністр згодний, що «люди будуть шукати завжди шляхи для того, щоб порушити закон і втекти». З останніх таких подій мешканець Дніпропетровщини хотів переплести Дунай на... гумовій подушці.
«Мандрівник» намалював карту у зошиті, де була вказана найменша ширина та глибина Дунаю.
Прикордонники затримали чоловіка і тепер він має сплатити 3,4 тис. грн штрафу.
За словами очільника МВД, для покарання втікачів напишуть законопроєкт. Це буде спільна ініціатива парламенту та уряду.
«Я думаю, кожен громадянин цього хоче і зрозуміє державу, якщо будуть якісь обмеження щодо подальшого пересування цих громадян як мінімум за кордон», - заявив Ігор Клименко.
Він пояснив, що законопроєкту як готового до обговорення документа ще не має. Мова йде про вивчення міжнародного досвіду.
Проте, українці вже припустили, що якщо чоловіки й хотіли повертатися після війни в Україну, то після таких заяв добре подумають – чи варто ризикувати.
В коментарях українці згадали стендапера Андрія Щегеля, який отримав дозвіл на виїзд як артист від міністерства культури. Він проігнорував декілька повісток в армію та виїхав в Туреччину. Щегель заявив, що українці самі зробили вибір «гинути на війні».
З часом Щегель опублікував відеовибачення, що його слова вирвали з контексту і він не те мав на увазі. Проте це відео недоступне.
Виходить, що дозвіл на виїзд чоловік призивного віку отримав законно. То його вважати втікачем, чи він перетнути кордон на законних підставах, хоча був призивного віку та не мав відстрочок?
На сьогодні існує лише адміністративна відповідальність, яка передбачає штраф та арешт на 15 діб. Це стосується тих людей, які не підтвердили законних підстав щодо перетину державного кордону.
Якщо під час перевірки документів виявиться, що документи підроблені – фіктивний шлюб чи наявність трьох і більше дітей, такого громадянина судитимуть за підробку документів. Якщо він ще захоче дати хабар тому, хто перевірятиме справжність цих документів, то лише погіршить своє становище.
У разі, якщо ж «закон Клименка» з’явиться, то він може змінити ці правила.
За словами адвоката Кирила Сидоренка, спочатку всім, хто мав бути на фронті, запропонують повернутися без будь-якого покарання. Це можна назвати «амністією для втікачів». Якщо через визначений строк вони не повернуться, то дома на них можуть чекати неприємності.
«У разі якщо чоловіки призивного віку не мали права виїжджати за кордон, проте там опинилися і упродовж певного часу не повернулися, то до них можуть бути застосовані відповідні кримінальні статті. Тобто якщо дадуть таким людям термін, і вони не повернуться, то це може стати підставою для автоматичного відкриття кримінального провадження», - вважає адвокат Кирило Сидоренко.
Для цього спочатку чоловік має повернутися в Україну та в суді має бути доведено, що «втікач» не мав права перетинати кордон. Вже на наступному етапі буде вирішуватися питання щодо того, яким чином він має понести за це відповідальність.
Тих, хто міг незаконно опинитися за межами України, можуть вирахувати, звірівши бази з багатьох реєстрів. У тому числі співставити дані воєнкоматів та базу прикордонної служби. Вже «по залишку» будуть визначати тих, хто, можливо, ухилився та незаконно перетнув кордон.
«Для можливих порушників буде складно, наприклад, продати чи купити квартиру, зареєструвати місце проживання, отримати права», - заявив Сидоренко.
Проте це не буде мати масового характеру. Така схема навряд чи запрацює, тому що для цього потрібні дані по кожному громадянину. А з цим зараз важко, тому що багато українців змінили місце проживання та воєнкомати нічого про їх долю не знають.
Проте адвокат Віталій Погосян стверджує, що за Конституцією закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто ті, хто встигне виїхати до прийняття «закону Клименка», можуть спати спокійно.
«Всі, хто хотів виїхати - вже виїхав. Ті, хто виїхав і думав повернутися, після цього закону вже не повернуться. Все потрібно було робити своєчасно, а не наводити зараз смуту та збуджувати суспільство черговими страшилками», - вважає Віталій Погосян.
З ним згодний адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов. Окрім того, що закони не мають зворотної дії, то ще й права і свободи не можуть бути скасовані.
«Ст. 22 Конституції України говорить, що конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані, - завив адвокат Воробйов. - При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. За таких обставин, з’явлення посадової особи суб’єкта владних повноважень більше виглядає, як профанація права».
Правоохоронні органи мають право перевірити законність виїзду громадянина за кордон в період воєнного стану та якщо він не повернувся впродовж 30 діб.
«Прямої відповідальності за те, що військовозобов’язаний виїхав і не повернувся, в нашому законодавстві не існує, а тому заднім числом придумати її неможливо, - сказав адвокат ГО «Платформи прав людини» Євген Воробйов. - Я думаю такий законопроєкт не приймуть, а якщо приймуть, він буде порушувати Конституцію України, а також це буде порушенням за ст. 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, яка забороняє дискримінацію».
Інформатор писав, що на Івано-Франківщині чоловік проігнорував повістку.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.