Євросолідарність Порошенка купила облігації за рахунок держбюджету, у звітах Слуги народу теж є порушення - висновки НАЗК

Претензії агентства до Слуги народу стосуються витрат партії протягом останніх чотирьох років

Порошенко, Євросолідарність, НАЗК
Також у НАЗК звернули увагу на пожертви на адресу партії "ЄС"

Партія "Європейська солідарність", лідером якої є пʼятий президент Петро Порошенко, переказала на свій поточний рахунок 35 млн гривень з державного бюджету. Політсила зробила це через купівлю та продаж облігацій. Таким чином, державні кошти втратили свій статус.

Перед купівлею облігацій "Євросолідарність" зверталася до НАЗК за розʼясненням, чи можуть партії купувати військові облігації. Однак політсила все ж це зробила, не дочекавшись відповіді агентства. Про це йдеться у висновку Національного агентства з питань запобігання корупції, пише рух "ЧЕСНО".

Так, у лютому 2024 року партія придбала ОВДП (облігації внутрішньої державної позики) і через кілька місяців продала їх, переказавши кошти на свій рахунок. Перед купівлею облігацій "Євросолідарність" зверталася до НАЗК за роз'ясненням, чи можуть політичні партії купувати військові облігації. Не дочекавшись відповіді, партія все ж здійснила купівлю, а після отримання реакції від агентства, одразу продала облігації.

Додатково, НАЗК виявило, що у IV кварталі 2020 року партія отримала пожертви на суму 666,5 тис. гривень від осіб, чиї доходи не відповідають розмірам внесків. Аналогічно, у II кварталі цього року львівський та дніпропетровський осередки партії отримали близько 290 тис. гривень, при цьому доходи донорів також не відповідали сумам пожертв.

У тих же регіонах близько 500 тис. гривень надійшло від осіб, які вигравали державні та комунальні тендери на суму понад 50 прожиткових мінімумів. Такі порушення були зафіксовані і в звітах за інші роки, але на менші суми.

Також було виявлено, що партія надає поворотну фінансову допомогу громадській організації "Солідарна справа громад". У 2023 році укладено договорів на понад 86 млн гривень, частина яких повернута, а близько 30 млн переведено у безповоротну допомогу. НАЗК зазначає, що від імені партії закуповувалася військова техніка. Рух "ЧЕСНО" у свою чергу каже, що нардепи “Євросолідарності” неодноразово хотіли узаконити купівлю ОВДП партіями за рахунок коштів державного фінансування, однак Радою це не підтримувалось.

НАЗК знайшло порушення й у "слуг народу"

Агентство також виявило порушення у фінансових звітах партії президента Володимира Зеленського “Слуга народу”. Вони стосуються витрат партії протягом останніх чотирьох років. НАЗК побачило, що партія перерахувала понад 160 млн гривень товариству за наймання персоналу для політсили "Профмаркет Сервіс". От тільки персонал отримував більшу зарплату, ніж очікувалося.

Завдяки послугам компанії партія мала наприкінці 2020 року 43 позаштатних працівників, а у наступні три роки - від 91 до 30.За контрактом, “Профмаркет Сервісу” платили 10% від суми витрат на утримання персоналу. У цю суму включали не лише зарплату працівників, а й премії, податки та збори, виплати на час відпусток.

Порошенко активно купляв облігації

Згідно з декларацією за 2022 рік, нардеп Петро Порошенко був власником облігацій Мінфіну України (108 млн 684 тис. грн), Мінфіну США (369 млн 342 тис. 860 грн), Мінфіну Румунії (29 млн 408 тис. 490 грн), облігацій Electricite de France SA (12 млн 669 тис. 360 грн), British Telecommunications PLC (4 млн 117 тис. 440 грн), іспанської Telefonica Emisiones S.A.U. (4 млн 183 тис. 630 грн). А ще у нього були облігації уряду Угорщини на 36 млн 568,6 тис. грн, які наробили чимало галасу у ЗМІ.

Цікаво, що Будапешт перерахував гроші Порошенкові за облігації рівно за тиждень до того, як політик намагався виїхати за кордон на перемовини з премʼєром Угорщини Віктором Орбаном. У свою чергу СБУ не дозволила парламентарю зустрітися з проросійським лідером країни ЄС.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube