Євросоюз обговорює масштабне розширення санкцій проти Москви, що включає відключення понад 20 банків від SWIFT, обмеження експорту критичних технологій і юридичну заборону на перезапуск Північних потоків. Мета – посилити економічний тиск і зірвати плани Кремля продовжувати війну
Європейська комісія проводить внутрішні перемовини з країнами-членами ЄС щодо запровадження нового, вже 18-го за рахунком, пакету санкцій проти Російської Федерації. Як повідомляє Bloomberg, серед можливих заходів - розширення списку банків, які можуть бути відключені від системи SWIFT. Також обговорюють корекцію цінового обмеження на російську нафту та введення формальної заборони на відновлення роботи газопроводів "Північний потік-1" і "Північний потік-2".
Новий пакет, за задумом європейських ініціаторів, має стати черговим інструментом тиску на Москву, аби змусити її припинити агресію проти України. Планується також заборона на фінансові операції для ще близько 20 російських банків і запровадження торгових обмежень орієнтовно на 2,5 млрд євро. Метою є зменшення прибутків РФ та обмеження її доступу до критичних технологій, які використовуються у воєнному виробництві.
Одним із найгостріших питань обговорень є пропозиція знизити "стелю" ціни на російську нафту, встановлену країнами G7, з нинішніх 60 доларів до приблизно 45 доларів за барель. Для втілення цього рішення Єврокомісії, ймовірно, доведеться заручитися підтримкою США, хоча на останній зустрічі міністрів фінансів G7 у Канаді домовленості з цього приводу досягнуто не було.
Окрема ініціатива - заблокувати будь-яку можливість перезапуску "Північного потоку-2", зруйнованого частково вибухами у 2022 році й так і не сертифікованого Німеччиною. Згоду на такий крок вже висловив канцлер ФРН Фрідріх Мерц. Європейські чиновники вважають, що це не лише зміцнить антиросійську позицію ЄС, а й убезпечить Берлін від майбутнього зовнішнього політичного тиску.
Крім цього, розглядається запровадження санкцій проти російського "тіньового" флоту, що транспортує нафту в обхід обмежень. Євросоюз планує також включити у санкційний список нові фінансові установи, які допомагають РФ обходити наявні заборони, а також Російський фонд прямих інвестицій.
Нагадаємо, що перед цим Європейська комісія завершила формування чергового пакета санкцій проти Росії. Він передбачає нові обмеження на технології, чорний список для понад 100 суден і санкції проти компаній з Китаю, які допомагають Кремлю обходити обмеження.
Попри традиційну проросійську позицію, Будапешт і Братислава несподівано погодили 17-й санкційний пакет Євросоюзу. Як з’ясували європейські дипломати, річ у його помірності - обмеження виявились менш жорсткими, ніж попередні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.