Єгипетським фараонам приписали чуже: хто першим придумав відзначати дні народження

Мова про клинописні тексти віком в чотири тисячоліття

День народження, коли виникла дата, свято, традиція
Світ має старовинні незмінні традиції, й святкування дні народження – одна з них

Можливо, ви колись задавалися питанням, а коли і хто, власне, винайшов дні народження. Незважаючи на те, що багато дослідників припускають, що святкування днів народження сягає стародавніх єгиптян, найдавніші текстові свідчення про день народження доводять, що ці щорічні події є набагато давнішими. Мова про клинописні тексти віком в чотири тисячоліття, повідомоляє LiveScience.

Месопотамія чи Єгипет?

Перші докази святкування днів народження містяться в економічних текстах Лагаша, важливого міста в стародавньому Шумері в Месопотамії, що вважається місцем найдавнішої відомої цивілізації. В клинописних табличках, складених в III тисячолітті до нашої ери згадуються свята, присвячені народженням дітей правителя Лугаланду. Народження еліти, згідно з текстами, відзначалося жертвопринесенням тварини, яку живі ділили зі своїми померлими предками.

Вчені стверджують, що нічого подібного не було ні в Єгипті, ні в стародавній Малій Азії. А невірне уявлення про святкування дня народження єгиптян може походити з Буття 40:20, де сказано:

"І сталося третього дня, а це був день народження фараона, і влаштував він гостину для всіх своїх слуг".

Але святкування днів народження фараонів історично не було відоме до епохи Птолемеїв (305-30 роки до нашої ери).

Як святкували дні народження римляни і греки

Ще одна рання примітка про дні народження походить від грецького історика Геродота. У V столітті до нашої ери Геродот писав про звичаї персів, що з усіх днів вони звикли найбільше вшановувати те, в який вони народилися. І багаті, і бідні влаштовували ці дні народження, на яких готували багато м'яса і наповнювали свої столи рясними десертами. Втім, вірогідно, що ці святкування відбувалися ще до того, як люди почали їх записувати.

Наприкінці Римської республіки (509–27 роки до нашої ери) звичай святкувати день народження особи став широко поширеним. Так, в листі римського оратора Цицерона згадується святкування дня народження його дочки в 50 році до нашої ери. А в I столітті нашої ери одна римлянка написала листа, щоб запросити свою подругу на свій день народження у форт Віндоланда в Англії.

Особиста віха, що працює на політичні бали

Отже, з упевненістю можна встановити лише одне – як тільки стародавні суспільства стали більше зосереджуватися на індивідах, а не на спільноті, день народження людини став віхою особистого існування та наріжним каменем індивідуального успіху.

Тож, мабуть, не дивно, що, як і фараони Птолемеїв, пізніші королі та вожді використовували святкування днів народження для отримання політичної підтримки. У 1748 році Великобританія започаткувала щорічну традицію святкування дня народження суверена.

Так, день народження Джорджа Вашингтона святкувався навіть під час війни, в 1778 році у Веллі-Фордж. До того часу, коли Вашингтон став президентом, його день народження був популярною національною подією, але лише в 1879 році 22 лютого стало святом США.

Історія сучасних іменин

Сучасне західне святкування дня народження бере свій початок в епоху Відродження, але воно процвітало і в індустріальну епоху. За словами історикині й авторки книги "Святкування сім’ї" Елізабет Плек, у Західній Європі та Північній Америці святкування дати народження на вечірці з друзями стало популярним приблизно в 1870 році.

Ця ідея святкувати день народження з тортом, свічками та подарунками була в основному вигадкою багатих батьків-протестантів у США, але на початку XX століття ця традиція поширилася незалежно від достатку.

"Коли дитячі дні народження стали визнаними, святкування набуло стандартної форми: торт, свічки, пісні та подарунки. Сьогодні більше американських батьків, ніж будь-коли в історії, вшановують свою дитину щорічною вечіркою", – йдеться у книзі авторки.

І так відбувається майже по всьому світу. Незважаючи на те, що традиція святкування дня народження приходила і зникала протягом історії, застілля залишалося і залишається з нами.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube