Частина ресурсів знаходиться на окупованих територіях, але точні дані про них становлять державну таємницю
Американський президент Дональд Трамп заявив, що Україна має надати доступ до рідкоземельних елементів, які використовують в електронних приладах, запалювальних сумішах, ядерній техніці, а також як каталізатори. Наша держава має обмежені поклади таких, а також інші стратегічні копалини. Зокрема, це літій, титан, літій та кобальт.
Відомо, що частина з цих елементів знаходяться на тимчасово окупованих територіях. Про це повідомляє канал Центру економічних стратегій “Що з економікою” у Telegram.
“Світове виробництво рідкоземельних елементів (скандій, ітрій, лантан та елементи-лантаноїди), складає лише 354 тис. т, з яких 68% припадає на Китай, 12% – на США та 5% – на Австралію. Запаси цих елементів оцінюються в 110 млн т, з них на Китай припадає 44 млн т, на В’єтнам – 22 млн т, на Бразилію – 21 млн т, на Індію – 7 млн т, на Австралію – 6 млн т, на інші країни – 10 млн т”, 一 розповідає старший економіст ЦЕС Володимир Ланда.
Частина український покладів окремих рідкоземельних елементів – на тимчасово окупованих територіях. Втім, дані про них становлять державну таємницю. Також закордонних інвесторів цікавить титан (використовують у машинобудуванні та виробництві фарб і пластмас), літій (акумуляторні батареї, скло, кераміка) та нікель.
В Україні є близько 1% світових запасів (8 млн т), а до до повномасштабного вторгнення наша держава забезпечувала 6-7% світового видобування титанових руд та виробництва титанових концентратів. За даними USGS, у 2024 році Україна суттєво скоротила виробництво титану – до 120 тис. т ільменітового та 10 тис. т рутилового концентрату. Найбільший виробник титану в Україні – Об’єднана гірничо-хімічна компанія (UMCC-Titanuim). Він був приватизований у 2024 році за майже 4 млрд грн.
Неофіційно запаси літію оцінюються у 500 тис. т. Це менше 2% світових резервів, але значні поклади за мірками європейських країн. Українські запаси найчастіше вважаються другими в Європі за обсягом після Німеччини. Повна інформація про це засекречена. Відомо, що родовище Крута Балка знаходиться в окупації, Шевченківське – на лінії фронту, інші родовища розташовані у відносно безпечній Кіровоградській області. Наразі наша держава літій не виробляє.
Підтверджені запаси нікелю в Україні оцінюють у 215 тис. т , а загальносвітові – 58 млн т. Також нікелеві руди містять кобальт, якого в Україні за різними оцінками до 100 тис т, або трохи менше 1% світових запасів. Вони вважаються критичною сировиною і становлять великий інтерес для промисловості як США, так і ЄС.
Рідкоземельні метали - це 17 елементів, які зустрічаються у природі в невеликих концентраціях, але мають критичне значення для сучасних технологій. Вони використовуються у виробництві смартфонів, комп’ютерів, телевізорів, авіаційно-космічної техніки, медичного обладнання, включаючи МРТ та лазери. Наразі глобальний ринок рідкоземельних металів значною мірою контролюється Китаєм, що створює ризики для США та Європи.
Україна володіє значними покладами критично важливих корисних копалин - графіту, урану, титану та літію. Президент Володимир Зеленський неодноразово наголошував, що ці ресурси можуть зміцнити демократичний світ або ж потрапити під контроль Росії та її союзників.
В межах Плану перемоги Зеленський ще раніше запропонував США та іншим західним партнерам підписати угоду, яка передбачає захист стратегічних ресурсів, спільні інвестиції та розширення їхнього економічного використання. За даними Financial Times, цей пункт плану розроблявся з урахуванням інтересів Дональда Трампа, щоб заохотити його до підтримки України.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.