Яке сьогодні, 10 жовтня, свято - Всесвітній день каші та ментального здоров’я

В цей день народилися британський актор Чарльз Денс та англійський актор Денієл Стівенс - свята, церковні та народні традиції на вівторок, 10 жовтня

Яке сьогодні, 10 жовтня, свято - Всесвітній день каші та ментального здоров’я
А ще 10 жовтня Міжнародний день режисури та День працівників стандартизації та метрології України

У вівторок, 10 жовтня, українці святкують День працівників стандартизації та метрології, а православна церква вшановує пам'ять брата і сестри Євлампія і Євлампії, які в 303 році загинули за християнську віру. Іменини сьогодні святкують Євлампій, Євлампія, Іннокентій, Амвросій, Андрій, Вассіан, Феофіл.

10 жовтня - яке сьогодні церковне свято

Молодь в цей день стрибала через багаття, бо думали, що це допоможе продовжити молодість
Молодь в цей день стрибала через багаття, бо думали, що це допоможе продовжити молодість

10 жовтня відзначають День пам’яті мучеників Євлампія та Євлампії. Брат і сестра Євлампія і Євлампії загинули  в 303 році за християнську віру. За правління римського імператора Максиміана проводилися гоніння усіх, хто не підтримував язичництво. 

Згідно з церковними книгами, святі мученики Євлампій та Євлампія перебували в спорідненості. Вони були братом і сестрою по крові та проживали у місті Нікомідії. У ті часи (ІV століття) правив імператор Максиміан, який організував гоніння на християн. Багато людей залишали свої будинки, щоб сховатися від переслідування тирана та смерті. Одним із таких християн став і Євлампій.

Якось він був посланий до міста, щоб купити хліба. Там він побачив імператорський указ, прибитий на брамі міста. Згідно з цим документом, християн мали бити і прирікати на страту. Це обурило юнака. Він посміявся з того, що імператор бореться зі своїми підданими, а не з ворогами, за що і був відразу заарештований.

Коли почався суд, його закликали зректися віри, на що гордий юнак відмовився. Тоді він був підданий жорстоким тортурам: його тіло били залізною зброєю, потім поклали на розпечене ложе. Суддя закликав юнака ще раз зректися християнства, на що Євлампій попросив відвести його в язичницький храм. Опинившись там, він підніс молитву до Господа Бога, і кам'яний залізний ідол звалився на землю. За це його знову катували.

Дізнавшись про страшні муки брата, до суду з'явилася його сестра і заявила присутнім про свою приналежність до християнської релігії. Після катувань їх кинули в розпечену піч, але вогонь не завдав їм шкоди, бо Господь їх охороняв. Бачачи, що жодні муки та тортури не можуть зламати віру в Господа Бога, Євлампію відрубали голову, а його сестра одразу померла від горя.

З цього дня все більше скорочувався день, і вдома доводилося освітлювати лампами. Саме тому свято має ще таку народну назву, як Євлампій-світильник. Лучини, встановлені в лампах, горіли недовго (5 хвилин), і найменші члени сім'ї стежили, щоб світло не згасло.

10 жовтня - яке сьогодні свято в різних країнах

Розвиток цієї галузі безпосередньо сприяє підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних товарів на ринках країн світу
Розвиток цієї галузі безпосередньо сприяє підвищенню конкурентоспроможності вітчизняних товарів на ринках країн світу

Починаючи з 2002 року 10 жовтня в Україні відзначається День працівників стандартизації та метрології. Це свято запроваджено Президентом України з метою відзначення вагомого внеску фахівців зі стандартизації та метрології в економічний розвиток країни.

Для святкування жовтень було обрано не випадково. Цього місяця у 1901 році з ініціативи хіміка Менделєєва у місті Харкові було відкрито палату, де проводили вивірку та таврування торговельних ваг та мір.

Також у жовтні 1946 року у Лондоні відбулася перша національна конференція зі стандартизації, на якій було прийняте рішення про створення Міжнародної організації.

Доречно буде пожертвувати свій одяг чи взуття, які стануть у пригоді людям, які опинилися у скрутному становищі
Доречно буде пожертвувати свій одяг чи взуття, які стануть у пригоді людям, які опинилися у скрутному становищі

Всесвітній день бездомних або день безпритульних щорічно відзначають 10 жовтня, починаючи з 2010 року. Основне завдання цього дня - привернути увагу громадськості до проблем осіб, які в силу різних соціально-побутових причин опинились без даху над головою. Ідея цього свята виникла під час онлайн-спілкування небайдужих людей з різних країн.

Актуальність проблеми бездомності підтверджується даними: станом на 2005 рік у світі було близько 100 мільйонів бездомних. Ці показники щороку зростають. Захід покликаний мобілізувати усіх небайдужих для допомоги людям, які опинились на вулиці.

Для України через війну актуальність цієї події та допомоги людям, що опинилися без житла, зросла. Покинуті домівки через окупацію та руйнування, зруйноване та пошкоджене обстрілами житло - це реалії українського сьогодення.

Найпопулярніші у світі каші - це вівсянка, гречка, рис, пшоно та каші з пшениці (булгур, кус-кус, манка)
Найпопулярніші у світі каші - це вівсянка, гречка, рис, пшоно та каші з пшениці (булгур, кус-кус, манка)

Щороку 10 жовтня відзначають Всесвітній день каші. Традиція його святкування зародилась у Великобританії, де вівсянка вважається традиційною стравою для сніданку. Вперше святкові заходи були проведені у 2009 році. Зібрані кошти були перераховані центру, який допомагає дітям з різних країн світу, які потерпають від голоду.

Каша входить у меню більшості народів. Основа страви - крупа зернових рослин. Особливості раціону у конкретній країні визначаються кліматичними особливостями, від чого залежить рівень врожайності злакових культур.

Традиції святкування передбачають проведення майстер-класів та конкурсів із приготування каші. Більшість заходів носить благодійний характер, зібрані кошти передаються спеціальним фондам, покликаним боротися з голодом у світі.

Серед країн Європи така міра покарання залишилася лише у Білорусі.
Серед країн Європи така міра покарання залишилася лише у Білорусі

10 жовтня увесь прогресивний світ відзначає День боротьби проти смертної кари. Ініціатива його заснування була висунута у 2002 році, але офіційне визнання цей день здобув лише у 2007 році після ствердження Радою Європи.

В Україні мораторій на смертний вирок було оголошено у 1995 році. Але недотримання належної процедури при його прийнятті призвело до повернення до страт. Остаточне прийняття рішення з даного питання відбулося у 1999 році. На той час Україна вже набула членства у Раді Європи, а мораторій був однією з головних вимог при вступі до цієї організації.

Метою цього дня є привернення уваги суспільства до проблем страти в’язнів у деяких країнах. У наш час це є жорстока та нелюдяна кара, яка повинна бути скасована у всіх державах світу.

Міжнародний день режисери слугує нагадуванням про ключову роль, яку відіграють режисери у світі театру
Міжнародний день режисури слугує нагадуванням про ключову роль, яку відіграють режисери у світі театру

Міжнародний день режисури або Міжнародний день сценічного менеджменту, що відзначається 10 жовтня, - це данина поваги неоспіваним героям театру - режисерам-постановникам. 

Концепція сценічного менеджменту з’явилася ще в 1300-х роках, але як окрема роль у театрі з’явилася лише в 1600-х роках. Важливість сценічного менеджменту можна простежити ще з часів Шекспіра, коли молоді підмайстри, які навчалися ремеслу, брали на себе обов’язки сучасних сценічних менеджерів.

Перший офіційний День режисури відбувся у 2013 році і був перейменований на Міжнародний день режисури через його глобальну популярність. Відтоді цей день відзначається щорічно, щоб оцінити зусилля сценографів і підкреслити їхню важливість у театральному виробництві.

Святкування Міжнародного дня режисури привернуло увагу всього світу. Енді Роулі, виконавчий директор Асоціації режисерів-постановників, зазначив, що цей день захопив уяву людей по всьому світу, а святкування пройшли від Нової Зеландії до США. 

День Ади Лавлейс - це не лише день вшанування пам’яті, але й день формування майбутнього
День Ади Лавлейс - це не лише день вшанування пам’яті, але й день формування майбутнього

День Ади Лавлейс - це щорічний захід, що проводиться у другий вівторок жовтня, присвячений відзначенню та підвищенню обізнаності про внесок жінок у галузі STEM (наука, технології, інженерія та математика). Названий на честь математика і піонера комп’ютерних наук Ади Лавлейс, цей день з моменту свого заснування в 2009 році як "день блогів" перетворився на багатонаціональну подію з конференціями та різноманітними заходами.

Ада Лавлейс народилася в 1815 році і була дочкою відомого поета-романтика лорда Байрона. Всупереч суспільним нормам свого часу, Ада мала привілей вивчати математику та природничі науки. Під керівництвом Чарльза Беббіджа, винахідника механічного калькулятора, Ада усвідомила потенціал ранніх комп’ютерів. Вона опублікувала те, що зараз відоме як перший алгоритм, передбачивши, що комп’ютери можуть виконувати функції, які виходять за межі простої арифметики. Ця далекоглядна перспектива заклала основу для сучасної ери комп’ютерних технологій.

День був заснований у Великій Британії у 2009 році Сью Чарман-Андерсон. Його першочерговою метою було підвищення обізнаності про внесок жінок у галузі STEM. З роками День Ади Лавлейс здобув міжнародне визнання завдяки заходам, організованим різними установами, в тому числі музеями, університетами та школами. Ці заходи, які зазвичай охоплюють жовтень і листопад, варіюються від редагування Вікіпедії до панельних дискусій і кінопоказів.

У 2022 році Чарман-Андерсон оголосила, що заснована нею організація Finding Ada більше не буде організовувати щорічний флагманський захід до Дня Ади Лавлейс в Англії. Однак спадщина цього дня продовжує жити, зосереджуючись на просуванні рівності, різноманітності та інклюзивності в STEM-сферах.

Найпоширеніша проблема, пов’язана з розладами психіки - це депресія. Наприклад, негативний вплив на психічний стан мешканців Землі завдала пандемія COVID-19, яка порушила звичний ритм життя мільярдів мешканців планети
Найпоширеніша проблема, пов’язана з розладами психіки - це депресія. Наприклад, негативний вплив на психічний стан мешканців Землі завдала пандемія COVID-19, яка порушила звичний ритм життя мільярдів мешканців планети

Всесвітній день психічного здоров’я або День ментального здоров’я у світі та в Україні відзначається щороку 10 жовтня. Свято покликане звернути увагу на проблеми, пов’язані з психічним станом людини, та для підтримки людей з подібними захворюваннями. Основна мета цього святкування - скоротити поширеність захворювань, пов’язаних з психічними розладами: депресивні стани, фобії, розлади особистості, алкогольна та наркотична залежності, шизофренія, недоумкуватість, порушення свідомості тощо.

Окрім того, Всесвітній день ментального здоров’я спрямований на підтримку людей, які не страждають на серйозні відхилення з боку психіки, проте переживають скрутні часи та потребують сили волі й характеру, які б допомогли їм впоратися з будь-якими життєвими труднощами.

День психічного здоров’я вперше з’явився в 1992 році і став щорічним заходом за підтримки ВООЗ та Всесвітньої Федерації психічного здоров’я. Спочатку у цього дня не було конкретної тематики. Він був спрямований на масове просвітництво людей з актуальних питань, пов’язаних із психологічним станом людини.

У 1994 році від Генерального секретаря ВООЗ надійшла пропозиція розробляти щорічну тему дня, яка буде детально розбиратися та обговорюватися в цей день. Захід отримав велику підтримку з боку багатьох країн та за кілька років переріс в подію світового масштабу, яким зацікавились більшість держав та громадські організації, що спеціалізуються на аспектах психіатричної допомоги.

В 2013 році у ВООЗ було затверджено Програму, що передбачає багатосторонній план дій, спрямований на зміцнення психічного здоров’я та на боротьбу з поширеними розладами психіки. Її метою стало покращення керівництва в галузі, своєчасна медична та соціальна допомога хворим, поширення інформації про психічне здоров’я серед звичайних людей.

Згідно зі статистикою, 25% тварин гинуть на місці після зіткнення з транспортним засобом. Але у 75% є шанси на виживання за умови, що їм якнайшвидше буде надана необхідна допомога
Згідно зі статистикою, 25% тварин гинуть на місці після зіткнення з транспортним засобом. Але у 75% є шанси на виживання за умови, що їм якнайшвидше буде надана необхідна допомога

Всесвітній день обізнаності про дорожньо-транспортні пригоди за участю тварин щорічно відзначають 10 жовтня. Мета цього заходу - підвищити відповідальність водіїв, які часто залишають травмованих тварин посеред дороги, навіть не намагаючись надати їм допомогу. Разом із тим, кожна жива істота заслуговує на повагу, яка передусім проявляється у турботі про її життя та безпеку.

Окрім домашніх улюбленців (собак і котів), ризик потрапити в аварію є також у представників дикої фауни, наприклад, лосів, лисиць, їжаків, борсуків. Нерідко жертвами стають птахи.

Потенційний рівень смертності від ДТП складає близько 70 мільйонів тварин на рік. Це вражаюче число можна зменшити шляхом дотримання нескладних правил під час кермування автівкою:

  • Перш за все, потрібно обирати оптимальну швидкість руху, щоб мати можливість оперативно зреагувати на зміну дорожньої обстановки.
  • Друге правило - постійно сканувати узбіччя, що дасть можливість вчасно зауважити тварину.

Хто народився 10 жовтня

10 жовтня 1946 р. - Волтер Чарльз Денс - британський актор, сценарист, режисер, продюсер. Офіцер Ордену Британської імперії з 2006 року. Найбільш відомий завдяки ролі Тайвіна Ланністера у телесеріалі каналу HBO "Гра престолів". Озвучував Емгира вар Емрейса у комп'ютерній грі "Відьмак 3: Дике Полювання".

Чарльз Денс
Чарльз Денс

10 жовтня 1982 р. - Денієл Джонатан Стівенс - англійський актор. Найбільш відомий за роллю Меттью Кроулі в телесеріалі "Аббатство Даунтон", ролі Чудовища у фільмі-мюзиклі "Красуня і чудовисько" та головної ролі в серіалі "Легіон".

Денієл Стівенс
Денієл Стівенс

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube