NASAMS - набагато ефективніша з наявних в Україні систем ППО
27 вересня стало відомо, що Україна отримає від США дві батареї систем NASAMS. Це важке озброєння ППО, яке має кращу мобільність і систему наведення. Отже будь-яка ціль буде перехоплена. На фоні посилених обстрілів Харкова, іранських дронів в Одесі, новина має особливо позитивний відтінок. Експерти розповіли, чим NASAMS такі визначні та чи захистять вони Україну від ядерної загрози.
Нагадаємо основні характеристики цієї установки:
Воєнний експерт Петро Черник розповів, що система будується на базі унікальної американської системи AIM-120, яка є ракетою "повітря-повітря". В різних модифікаціях вона може сягати від 55 до 160 км удару, а в модифікації NASAMS - приблизно 40-50 км. Якісна система наведення - дозволяє перехопити будь-яку ціль, яка потрапляє в роботу NASAMS, за винятком високошвидкісної гіперзвукової зброї типу "Кинджал". Сама пускова установка має 6 направляючих. За словами Черника, це доволі високий показник.
"Батарея може складатися від 3 до 8 машин. Сподіваємось, що як мінімум одну батарею ми отримуємо. Це до 36 ракет. А може бути і суттєво більше", - сказав фахівець.
Зараз український простір захищають С-300 радянського виробництва та С-200. Петро Черник оцінює їх як доволі хороші системи, але "подібне воює з подібним".
"Для того, щоб зрозуміти якісні відмінності, наведу прости приклад: що краще - "Волга" чи Mercedes? Вочевидь. Тому наші радянські системи ППО - ті, що модернізовані у Словаччині - це “Волга”, хай із покращеними характеристиками. А все, що виробляється на Заході, - це Mercedes. В першу чергу це стосується засікання цілі і супровіду, а також швидкості запуску ракет", - сказав спікер.
Речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат на брифінгу відзначив, що у нас дуже професійні військовослужбовці, але їм доводиться працювати з застарілою технікою 70-80-х років. Водночас ворог володіє потужним озброєнням.
"Це літаки 2015 року чи пізніше, це крилаті високотехнологічні ракети. Скажімо, ракета Х-101 коштує до 13 млн доларів, "Калібр" - 6 млн доларів", - сказав речник і звернув увагу, що наші люди роблять все для того, щоб навіть в таких умовах застаріла система ППО протистояла цим засобам ефективно.
За його словами, в цій війні ціль ворога №1 - знищити системи ППО і авіацію для того, щоб здобути панування в повітрі і спростити цим просування війська по території України. Протиповітряна оборона не допустила цього, але перейшла в режим мобільності, постійно використовуючи нові тактичні прийоми та зміну позицій. В цьому плані NASAMS має перевагу. В системі є шасі і 6 ракет в одній установці.
“Такий комплекс може надзвичайно швидко відстрілятись, згорнутись і змінити позиції, що в даних умовах надзвичайно важливо, що збільшує його живучість. А противник буде і надалі полювати дронами-камікадзе на наші сили ППО, західні артилерійські системи, які нам надійшли”, - сказав Юрій Ігнат.
Голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан відзначив, що наші ресурси вичерпуються. Постійний пошук оновлення систем і комплектуючих триває, але глобально це проблему не вирішує. Важливо повністю перевезти своє озброєння на НАТОвські стандарти, в перспективі витіснивши радянські зразки. Тоді наше озброєння і комплектуючі перестануть бути дефіцитними. Воєнний експерт зазначає, що це завдання на роки, і назвав її “домашньою роботою”.
"Наше завдання як українців - вимагати нове озброєння", - сказав експерт.
Речник командування Повітряних сил також відзначив, що нова система фактично є дивізіоном, має командний пункт і радар. Втім, цим обмежитись не можна, адже таких установок нам потрібно багато. Те ж саме сказав і Голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан в ефірі "Радіо НВ":
"Радіус дії невеликий. Тому вони діють тільки в плані доповнення до вже існуючої системи нашої ППО. І наразі тих комплексів, які передані нам, їх недостатньо , об захистити наше небо, а тим більше всі об’єкти критичної інфраструктури. Я маю на увазі всі ці дамби, лікарні, ТЕЦ і тому подібне", - відзначив фахівець.
На думку Сергія, NASAMS значно зменшують ризик ракетних ударів з боку рф, і це ще одна "цеглинка в архітектурі нашої ППО, яка нам значно допоможе і закриє небо над більшою частиною України". Він звернув увагу на те, що під загрозою залишаються прифронтові області - Харківська, Запорізька, Одеська, Миколаївська. Тому потреба в протиракетних системах є.
Петро Черник сказав, що в перспективі NASAMS дозволять прикрити велике місто або обласний центр. Це дасть змогу зняти ті засоби ППО, які є наразі, і розподілити їх в шаховому порядку до загальної мережевої системи ППО.
"На це питання не знає відповіді ніхто. Ядерна ракета - це абсолютно інша філософія запуску. І якщо до цього дійде, то неймовірно важко відповісти. Питання ще, де буде удар і чи буде він нанесений по сухопутному об’єкту чи ядерна боєголовка буде підірвана високо в небі, куди не сягають жодні засоби ППО. Це некоректна розмова у частині ППО. Історія поки що не знає прикладів запуску ядерних боєзарядів на ракетних носіях. Єдиний варіант - атомна бомба на Хіросіму і Нагасакі, але це була бомба, скинута з літака. З того часу нічого не використовувалось. Випробування ядерної ракети в лабораторно-польових умовах - це одне, а в реальному житті - це інше", - відповів Петро Черник.
Norwegian Advanced Surface to Air Missile System - саме так звучить розшифрування абревіатури NASAMS. Історичну довідку надає Chas.news і повідомляє, що це норвезько-американська система, яку вперше поставили на озброєння Норвегії в 1994 році, потім до неї доєдналися США, Чилі, Іспанія, Нідерланди, Індонезія, Фінляндія, Литва, Оман. Довіра до неї така висока, що NASAMS захищає повітряний простір над Білим Домом у Вашингтоні.
Всього існує три покоління NASAMS. Перше повноцінно ввели в експлуатацію в 1998 році, друге - у 2006 році, а третє - у 2019 році.
"Точну вартість систем, які нададуть Україні не розголошують. Втім, два роки тому Литва закупила дві батареї NASAMS 3 за $128 млн. У підсумку, можна судити, що вартість однієї батареї NASAMS з запасом ракет складає приблизно $64 млн", - йдеться у статті.
Нагадаємо, вперше інформація про те, що NASAMS вже в Україні, пролунала від Зеленського в інтерв’ю американському телеканалу CBS. Пізніше її спростували в Офісі Президента. Однак 27 вересня речник командування Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат заявив, що норвезько-американська установка все ж буде у нас.
Раніше ми писали про те, чи зможе путін зупинити війну в Україні за допомогою ядерної зброї.
Софія Єлагіна
Фото: “Радіо Свобода”