Уряд більше року готував важливий законопроект №8222
Думку про те, що державну службу в Україні давно пора досить радикально реформувати, поділяють не тільки пересічні громадяни, але й експертна спільнота. Недосконала державна машина породжує надзвичайно високий рівень корупції, не відповідає сучасним загальносвітовим стандартам, гальмує розвиток бізнесу, не дає хід притоку іноземних інвестицій, створює проблеми у співпраці з міжнародними партнерами. Ми неодноразово у попередніх матеріалах наводили приклади, як цілком розумні ініціативи іноземних партнерів України з реформування та модернізації нашої держави викривлено та однобічно інтерпретувалися держслужбовцями та заангажованими політиками як наприклад категорична вимога збільшення тарифів, а акцент на дійсно корисних та прогресивних запропонованих змінах при цьому був повністю втрачений. А це говорить насамперед про брак компетенцій та професіоналізму. Так далі тривати не може, потрібні зміни. Виходячи з цього ми розберемося, які саме зміни несе нова запропонована реформа та як вони вплинуть на життя нашої держави та людей.
Ініціатор реформи Уряд подав відповідний законопроект ще у кінці минулого року, а у липні 2023 року депутати ухвалили його в першому читанні. Але окрім того відповідні зміни вже закладено у проекті Закону «Про державний бюджет на 2024 рік». Тобто усе відбуватиметься швидко і у стислий термін, що вже дає підстави для певного стриманого оптимізму. При розробці законопроекту був проведений аналіз існуючої системи і зазначено, що:
Основна ідея реформи – зробити державну службу привабливим варіантом для успішної кар’єри, що має залучити туди здібну, талановиту та компетентну молодь. Це дійсно довгоочікувана і прогресивна ідея і про це приємно писати особливо на фоні суцільного негативу. Далі розберемось, наскільки запропоновані зміни дозволятимуть досягнути цієї мети.
Прем’єр-міністр Денис Шмигаль резюмує: «Нова система посилить роль посадового окладу та допоможе усунути зловживання під час нарахування додаткових виплат і премій».
Окрім того, реформа дозволить збільшити фінансування на певних перспективних напрямках роботи держави. У принципі можна зробити висновок, що держава планує створити певне «ядро компетенцій» на цих напрямках та уникнути корупції у структурах, що відповідальні за контролюючі функції та земельні питання, що дозволить далі просувати реформування.
Але цим запропоновані реформи не вичерпуються:
Бракує аналітики та оптимізації. Я б бачив ідеальним кінцевим результатом реформи повну тотожність механізмів мотивації між бізнесом та держсектором. Тобто щоб держсектор працював з ефективністю бізнесу і щоб ефективні менеджери з бізнесу приходили у держсектор і навпаки. Звісно усе це витікає з запропонованого проекту, але ще далеко не факт, що чиновники зможуть виконати ці завдання на належному рівні.
Можливо, виходом буде залучення компетентних консультантів з «великої четвірки» або інших фірм зі світовим досвідом та репутацією, які дозволять сформулювати адекватну стратегію та структуру державних органів.
Варто сказати, що в мене немає жодного сумніву, що зможемо. Вся експертна спільнота єдина в думці, що в нас просто немає іншого вибору, якщо ми цього не зробимо, Україна втратить не тільки європейські перспективи майбутнього, а взагалі будь-які перспективи. Не слід вважати, що це непідйомне завдання, яке ніколи не буде вирішено. З наведеної інфографіки видно, що цю проблему мали й інші країни, які увійшли до ЄС і які вже усвідомлюються нами як успішні, європейські та ефективні. Але усі вони починали з тої ситуації, яку маємо ми, і навіть гірше. Тож, маємо дивитись у майбутнє оптимістично – змогли вони, зможемо і ми.
Безперечно ні, це тільки перший крок. Але чи дозволить він почати рух у вірному напрямку? Безперечно так. Якщо задум реформи буде реалізовано, до державної служби прийде покоління менеджерів з зовсім іншим мисленням і життєвою філософією, що дозволить вирішувати питання розвитку і долати проблеми на зовсім іншому рівні.
Експерт з інвестицій та фінансових ринків
Андрій Богатирьов
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.