У музеї були дві зрадниці серед колективу
Незадовго до відступу з Херсону російські загарбники розграбували Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка. Награбоване вивозили декількома фурами. Видання «Вгору» показало, як зараз виглядає музей після «евакуації» експонатів.
З 31 жовтня по 3 листопада окупантська «влада» завезла в музей три-чотири десятки людей, які виносили твори мистецтва й оргтехніку — все, що бачили, все, до чого дотягувалися їхні загребущі руки. Про делікатне ставлення до старовинних раритетів навіть не йшлося — картини не запаковували спеціальним чином для перевезення, а замотували в якесь ганчір’я. Про це повідомили на офіційній сторінці музею у Facebook.
1 листопада завантажили та вивезли у супроводі озброєних автоматами людей у цивільному 3 фури та шкільний автобус, 2 листопада — ще 2 фури, 3 листопада забирали залишки автобусом вже без збройної охорони. Під час викрадення однієї з кращих колекцій України навколо музею стояли блокпости.
Керувала так званою «евакуацією» псевдо-директорка Наталя Десятова. На жаль, допомагали їй і деякі співробітники музею, які погодились працювати на росіян. На думку чинної директорки музею Аліни Доценко, в Криму «приймають» колекцію Херсонського художнього музею теж колишні її підлеглі — Наталя Кольцова та Інна Буренко, які завчасно «евакуювались». Відомо, що вкрадене майно музею відвезли в Сімферополь.
Мистецтвознавиця Діана Клочко розповіла, що має бути запущена ціла система судових позовів щодо рф для того, щоб подати всі списки вивезеного з наших музеїв за всю історію пограбування росією України. Уся інформація має бути зібрана в єдиному реєстрі, щоб росіяни не змогли продати колекцію на жодному аукціоні у світі.
До того ж, раніше росія брала експонати на виставки з України й не повертала. Надію повернути дає можливість судити росію, і міжнародні суди мають присудити увесь процес повернення усіх цінностей. Мають бути позови, для цього повинні працювати юристи. Йдеться про процес свідомого юридичного повернення нашого майна, яке рф пограбувала з 2014 року. Робити це треба вже зараз, не чекати перемоги. Є каталоги, свідчення і внутрішні реєстри – тому треба подавати ці позови у міжнародні суди.
Директорка музею Аліна Доценко розповіла, що коли з'явились комп'ютери, всі паперові описи перевели в електронний формат. Перед виїздом з Херсона 5 травня директорка музею з колегою стерли майже всі дані – дещо вдалося сховати в спідній білизні, дещо — на флешках і дисках, які надійно заховали. Без цих описів розібратися в запакованій колекції майже неможливо.
Проте у музею були дві зрадниці серед колективу. Серед них й Наталія Кольцова (вищезгадана), яка була завідувачкою експозиційного відділу. Вона з першого дня почала бігати в сусідній музей, директорка якого з квітами зустрічала окупантів. Кольцова прагнула зайти у фонди та говорила про те, що директор і співробітники брешуть, що колекцію вивезли з музею перед ремонтом, як це було зазначено в документах, і стверджувала, що колекція на місці.
Херсонський художній музей імені Олексія Шовкуненка — художній музей в Херсоні, названий на честь українського художника Олексія Олексійовича Шовкуненко. Його відкрили 27 травня 1978 року. Знаходиться в колишній будівлі міської ратуші, визначній пам'ятці архітектури початку XX століття.
До окупації Херсону художня колекція музею нараховувала понад 10 000 експонатів і була однією з найцікавіших музейних зібрань України. Тут зберігалися твори українського і зарубіжного живопису, графіки, скульптури, декоративно-ужиткового мистецтва, починаючи зі зразків російського іконопису XVII століття і до робіт сучасних херсонських художників. Найбільш відомі твори у колекції музею:
Зокрема, російські окупанти розграбували музей історії Каховки на Херсонщині. Пограбована каховська філія Херсонського обласного краєзнавчого музею. Всі її експонати вивезли до окупованого Криму і знову назвали це «евакуацією».
За словами мешканців Каховки, кілька днів поспіль на початку цього тижня (з середини листопада) російські окупанти завантажували в вантажні автомобілі все майно з захоплених ними будівель Каховської міськради й розташованого поруч музею історії міста. Незмінна з 1991 року завідувачка цього музею, колаборантка Світлана Сидьолкіна незадовго до розграбування виїхала з міста. За попередньою інформацією, зараз вона переховується від українського правосуддя в окупованому Криму. За інформацією сформованого російськими загарбниками так званого «міністерства культури Херсонської області», окупанти завершили незаконне вивезення майна музею історії Каховки 18 листопада.
У фондах каховської філії Херсонського обласного краєзнавчого музею знаходилось близько 17 тисяч експонатів. Серед них – антропоморфні стели ямної культури 3 тисячоліття до н. е., фрагменти булави катакомбної культури 2 тис. до н. е., половецькі кам‘яні баби, унікальні документи знаменитого уродженця Каховки, композитора Олександра Спендіаряна і багато інших. Цей музей вважався найстарішим і найбагатшим на цінні експонати провінційним музеєм Херсонщини.
Нагадаємо, ми писали, скільки культурних об’єктів України знищили окупанти під час війни.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.