Як в Україні купити або побудувати житло з державною допомогою

Інформатор проаналізував доступні програми допомоги

Як в Україні купити або побудувати житло з державною допомогою

Молодій родині, переселенцям, молодшому спеціалісту своя квартира здається захмарною мрією. Але і знімати житлоплощу все життя - не варіант. Можна довіритися державним програмам. Це один зі способів якнайшвидшого придбання житла, але наскільки вони допомагають?

Інформатор проаналізував доступні програми допомоги і з'ясував, наскільки вони вигідні.

 

Доступне житло

Для кого? 

Найпопулярніша програма, оскільки коло учасників досить широкий - це всі, хто потребує покращення житлових умов, володіє житлоплощею не більше 13,65 кв.м., нерухомістю на тимчасово окупованій території або протягом останніх трьох років не мав її взагалі.

Є обмеження. Дохід учасника разом із доходом його сім'ї з розрахунком на одну особу не має перевищувати трикратного розміру середньостатистичної зарплати відповідного регіону.

Умови програми:  

Держава оплачує 30% вартості або будівництва для учасників, які потребують покращення житлових умов, і 50% для переселенців, учасників і добровольців ООС, учасників Революції Гідності, які постраждали внаслідок масових акцій. Житло слід побудувати впродовж року з дня підписання договору. Вартість продажу або будівництва 1 кв.м. не має бути вище граничної. Між забудовником і регіональним управлінням має бути договір про будівництво доступного житла. Воно не виключає можливості для учасника скористатися іншими державними програмами з придбання й будівництва нерухомості.

“Доступна іпотека - 7%” 

Для кого?

Максимальний дохід учасника і його сім'ї не має перевищувати 10-кратного розміру середньомісячної зарплати відповідного регіону, а вік - не старше 70 років на момент погашення кредиту. Мінімальний дохід учасника визначає банк - при цьому давати "Доступну іпотеку" можуть ті банки, які задіяні в програмі "Доступні кредити 5-7-9".

Умови

Програму запустили 1 березня цього року. Вона передбачає іпотеку на житло на первинному і вторинному ринку, введене в експлуатацію з 2018 року. Нормативна площа - 50 кв.м. на одного або сім'ю з двох осіб і додаткові 20 кв.м. на кожного наступного члена сім'ї. Загальна площа може перевищувати цей показник на 20%, але оплачує різницю в такому випадку учасник програми. Держава компенсує відсотки так, що їх розмір знижується до 7% річних.

Термін дії програми - до 20 років із мінімальним внеском 15% вартості житла. Максимальний розмір комісії за надання кредиту - 0,5% від усієї суми й додаткові 0,5% річних для гарантій Фонду. Розраховувати можна на іпотеку до 2 мільйонів гривень.

Кредити зі статутного капіталу

Для кого?

Учасниками держпрограми може бути молода подружня пара, мати або батько з неповнолітньою дитиною або самотні, але з віковим обмеженням - до 35 років. У даній категорії:

  • немає свого житла
  • є потреба в покращенні житлових умов
  • є житло площею не більше 13,65 м2

Виняток: житло на тимчасово окупованій території.

Також у місяць від доходів учасників програми (кожного працюючого члена сім'ї) має залишатися сума, що перевищує три прожиткових мінімуми без урахування витрат на кредит.

У першу чергу розглядають кандидатури:

  • переселенців
  • учасників АТО і їх сімей
  • членів сімей загиблих учасників АТО
  • учасників Революції Гідності, які отримали поранення або інвалідність унаслідок масових акцій
  • членів сімей загиблих учасників Революції Гідності

Умови програми

Молоді люди можуть розраховувати на квартири в багатоповерхівках або приватні будинки на вторинному ринку за умови, що будівлі не старше 45 років або були реконструйовані не більше, ніж 40 років тому. Розмір кредиту визначається за двома показниками - площі (21 кв.м. на 1 людину + 10 кв.м. на сім'ю) або вартості житла. Гранична ціна розраховується шляхом множення посередньої вартості 1 кв.м. від Мінрегіону та коефіцієнта (від 1 до 1,75). І те, й інше залежить від регіонів. Термін повернення кредиту - до 20 років.

 

Кредит для переселенців і учасників ООС

Для кого?

В учасників програми не має бути власного житла після 27 квітня 2014 року. Виняток: житлоплощу, яка знаходиться на тимчасово окупованій території, або розміром менш як 13,65 кв.м. У місяць у середньому від доходу в одного повнолітнього має залишатися не менше 1 прожиткового мінімуму на кожного члена сім'ї без урахування щомісячної оплати кредиту.

Умови

Кредит дають на квартири в багатоповерхівках або одноквартирні житлові будинки за умови, що їх здали в експлуатацію не більше, ніж 25 років тому, або будівлі були реконструйовані менш як 20 років тому. Його розмір залежить від житла й договірної вартості. Перший показник - такий, як і для кредиту зі статутного капіталу, але є обмеження: площа однокімнатної квартири для одиноких не має перевищувати 52,5 кв.м., а для сім'ї з двох і більше осіб - 94,5 кв.м. В іншому випадку учасник програми оплачує різницю за свій рахунок. Договірна вартість - не вище граничної вартості квадратного метра. Термін повернення кредиту - до 20 років, але до досягнення пенсійного віку. Відсоткова ставка за його користування - 3%.

Кредит для переселенців від уряду Німеччини

Умови ті ж, що й у державній програмі вище, але перший внесок клієнта має становити 6% від вартості житла, а будинок не може бути старше 35 років (його ремонт - не старше 25 років). Максимального розміру площі немає.

Зворотний бік медалі

Одні й ті ж держпрограми можуть по-різному працювати в регіонах. Про це Інформатору розповів глава галузевої ради Підприємців ринку нерухомості Дніпропетровської області Сергій Логутенко. Причина - у відсутності фінансування. Наприклад, для "Доступного житла" забудовнику потрібна акредитація в банку. Але в нього й без цієї держпрограми справи просуваються добре, і необхідності в співпраці в нього немає. Грає роль і представництво банку в регіоні: "Якщо ви піднімете статистику по "Доступному житлу", то ви побачите, що основна маса проданих квартир за цими програмами - це банк "Глобус", абсолютно невідомий банк у Дніпрі, а в Києві він просто мегабанк, який кредитує наліво й направо".

Кредит на жильё

За словами фахівця, первинний ринок тільки починає працювати. Тому дуже багато груп населення, які беруть участь у програмах на вторинному ринку. Не тільки молодь, а й поліція, ДСНС, співробітники пенітенціарної служби. У їхніх відомствах є своє фінансування для цього. На вторинному ринку - інша проблема: продавці отримують свої гроші через кілька днів після продажу. Їм потрібно подати документи-оригінали, оплатити борги, пройти комісію і витратити на це час.

Непроста процедура і в покупців. Програма "Доступне житло" розрахована на осіб, які потребують її - тобто тих, у кого немає своєї житлоплощі. Але цю потребу треба ще довести. Сергій Логутенко розповів один із найпростіших способів - це виписка з реєстру прав власності й довідка з БТІ (бюро технічної інвентаризації). "Якщо ви за все життя були прописані в інших містах, то вас змусять зібрати довідки у всіх БТІ України, де б ви не жили. Тому, що єдиної бази даних до 2014 року держава не має".

Зазначимо, що з прийнятих програм чотири в цьому році держбюджет не фінансував, тому нові договори по ньому укласти неможливо. Це "Пільгове молодіжне кредитування", "Здешевлення іпотеки", "Часткова компенсація" і "Кредитування ОСББ". Умови інших дуже індивідуальні, щоби визначити найбільш оптимальний варіант.

Раніше ми писали про те, що в Україні зростає попит на кредитування бізнесу, споживчі кредити та іпотеку. Читайте також, що потрібно знати перед купівлею житла й автомобіля.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте в нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Софія Елагіна

 

           

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube