Для цього треба мати банківську картку і подати заяву
За даними, які постійно оновлюються дипломатичними представництвами України за кордоном, загальна кількість українців віком понад 60 років, що прибули до іноземних держав після 24 лютого 2022 року, становить понад півмільйона людей. Чи отримують вони пенсії, зароблені в Україні? Інформатор розповідає, яким чином це можуть робити пенсіонери, що проживають в інших країнах в статусі біженців.
Громадяни, які виїхали за кордон через війну у статусі біженців чи одержали тимчасовий захист, можуть отримувати свої пенсійні та соціальні виплати від держави Україна й надалі. Органи Пенсійного фонду України та соціального захисту населення здійснюють щомісячне нарахування пенсій та соціальних допомог як внутрішньо переміщеним особам, так і громадянам, які виїхали за кордон через війну в Україні.
Це відбувається незалежно від зареєстрованого місця проживання отримувача впродовж воєнного стану, а також протягом місяця після його скасування без додаткових звернень людини та подання підтверджувальних документів.
Правда, є одна суттєва умова. Українці, що виїхали за кордон через війну, можуть розраховувати на свої пенсійні та соціальні виплати від держави, якщо до війни отримували ці виплати через установи банків. Пенсійні кошти надійдуть на рахунок отримувача, незалежно від його локації, і завжди будуть під рукою. Карткою можна розрахуватися в будь-яких закладах з платіжним терміналом, а також зняти готівку, перераховану у місцеву валюту, у банкоматі.
Зовсім інша ситуація з тими пенсіонерами, які отримували виплати через через поштові відділення «Укрпошти». Механізму виплати та доставки таких пенсій за кордон не існує. Тому виплати очікуватимуть на людей у відділеннях пошти, на яких ті зазвичай їх отримували.
Втім, за бажанням цю проблему можна вирішити. Зокрема, декому вдалося без візиту до відділення банку відкрити платіжну картку через його офіційний сайт або мобільний додаток. У такому випадку ідентифікація клієнта здійснюється банком шляхом відеоверифікації. Наразі така послуга доступна у ПриватБанку і її наявність підтверджують співробітники гарячої лінії Привату.
Однак відкрити банківський рахунок – це лиш пів справи. Окрім цього, пенсіонер повинен подати заявку про зміну способу отримання пенсії через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду.
Одержувачу необхідно:
Отримати кваліфікований електронний підпис також можливо в Приват24. Інструкція щодо створення підпису за посиланням тут. Гаряча лінія Пенсійного фонду України 0 800 503 753.
Разом із тим, Пенсійний фонд України, підтверджуючи наявність положень законодавства про можливість обрання пенсіонером способу доставки пенсійних коштів шляхом подання відповідної заяви через вебпортал (з використанням кваліфікованого електронного підпису), вбачає, що така зміна способу виплати пенсії потребує додаткових змін в законодавстві. Тож, коли у наших народних обранців дійдуть руки до цієї проблеми і вони унормують її на законодавчому рівні, життя пенсіонерів за кордоном значно полегшиться.
Раніше Інформатор писав про те, яку пенсію отримуватимуть родичі загиблих військовослужбовців та як її отримати, та як подати заяву про призначення пенсії за віком підчас війни. Також ми повідомляли, що до кінця року пенсії в Україні збільшать вдвічі.
Ольга Чорна