Українці, які знаходяться у Криму та на інших тимчасово окупованих територіях України, можуть звідти виїхати через Грузію, Азербайджан та Казахстан. Особливо це стосується чоловіків, яких рф може призвати в рамках "часткової" мобілізації. Якщо ви хочете повернутися в Україну, але у вас відсутні необхідні документи, потрібно звернутися до посольств України для їх оформлення.
У зв’язку із загрозою життю українців, які перебувають на території Криму та інших тимчасово окупованих територій України, Міністерство закордонних справ України надало роз’яснення щодо особливостей в’їзду/транзитного проїзду/виїзду через ці країни.
Як українцями виїхати через Грузію
- Документи, за якими можливий виїзд з країни. За будь-якими документами, що навіть опосередковано дають підстави вважати громадянами України: закордонний паспорт (ПГУВК), навіть прострочений; внутрішній паспорт (ПГУ); свідоцтво про народження; свідоцтво на повернення в Україну.
- Режим перебування. По приїзду звернутися до Агентства обслуговування тимчасово переміщених осіб (контактний телефон на території Грузії - 1505) для розселення на термін до 10 діб та призначення виплат (300 ларі/родина - 45 ларі/особа). Термін перебування для громадян з ПГУ - 6 місяців, ПГУВК - 1 рік.
- Документи, за якими можливий виїзд з країни. За наявності дійсного ПГУВК або посвідчення особи на повернення в Україну авіатранспортом до Туреччини, Німеччини, Австрії та Кіпру — за біометричним ПГУВК, навіть продовженим, наземним транспортом — виїзд за біометричним ПГУВК без обмеження переліку країн. Небіометричний ПГУВК — будь-який напрямок та транспорт за наявності візи
- Можливі напрямки виїзду з країни наземним транспортом. Через Туреччину до Болгарії або Греції.
- Що робити, якщо у вас відсутні необхідні документи для виїзду. Звернутися до посольства України в Грузії (м. Тбілісі, проспект Іллі Чавчавадзе, 76-г) для оформлення документів. Гаряча лінія посольства: (+995) 5950 822 88. Якщо лінія перевантажена, відправте SMS або повідомлення на пошту: emb_ge@mfa.gov.ua.
Як українцями виїхати через Казахстан
- Документи, за якими дозволяється в'їзд до країни. Мати дійсний закордонний паспорт або на кордоні подати прикордонній службі Казахстану заяву на отримання статусу біженця (при собі мати 2 фото 3,5 см на 4,5 см та переклад наявних документів — копію свідоцтва про народження або простроченого українського паспорта) та надалі звернутися до посольства України в Казахстані.
- Режим перебування. Термін одноразового перебування не має перевищувати 90 днів. Для осіб, які подали документи на отримання статусу біженця, термін перебування до 1 року.
- Документи, за якими можливий виїзд з країни. З країни можна виїхати повітряним чи наземним транспортом лише за дійним закордонним паспортом (біометричним чи небіометричним — в залежності від вимог країни в'їзду), або за посвідченням особи на повернення в Україну (необхідність оформлення візи визначається режимом в'їзду до країни призначення/транзиту).
- Можливі напрямки виїзду з країни наземним транспортом. До Узбекистану та Киргизстану.
- Що робити, якщо у вас відсутні необхідні документи для виїзду. Звернутися до посольства України в Казахстані (Астана, Єсільський район, мкр Караоткель, вул. Жилиой, 12) для оформлення документів. Гаряча лінія посольства (+7) 7057 556 610. Якщо лінія перевантажена, відправте SMS або повідомлення на пошту: consul_kz@mfa.gov.ua.
Як українцями виїхати через Азербайджан
- Документи, за якими дозволяється в'їзд до країни. Дійсний закордонний паспорт громадянина України (біометричний або небіометричний), дійсний сертифікат про вакцинацію від COVID-19
- Режим перебування. Термін одноразового перебування не має перевищувати 90 днів. Для продовження перебування, за наявності поважних причин, необхідно звернутися до Державної міграційної служби.
- Документи, за якими можливий виїзд з країни. Лише за дійсним закордонним паспортом або за посвідченням особи на повернення в Україну. Необхідність візи визначається режимом в'їзду до країни призначення/транзиту.
- Можливі напрямки виїзду з країни наземним транспортом. Тимчасово неможливий виїзд наземним транспортом. Що робити, якщо у виїзду з країни вас відсутні необхідні документи для виїзду. Звернутися до посольства України в Азербайджані (Баку, вул. Ю. Везірова (Чеменземінлі), 49). Гаряча лінія посольства: (+994) 50 255 75 18. Якщо лінія перевантажена, відправте SMS або повідомлення на пошту: emb_az@mfa.gov.ua.
За потреби звертайтеся на гарячу лінію Мінреінтеграції, для дзвінків з-за кордону та з тимчасово окупованих територій через месенджери WhatsApp, Telegram, Viber 096 078-84-33. Не чекайте, виїжджайте.
Що відомо про примусову мобілізацію на окупованих територіях України
Не маючи змоги протистояти ЗСУ, ворог намагається дедалі більше залучати до своїх лав наших співгромадян із тимчасово окупованих територій. Там відбувається постійна примусова мобілізація. Однак ті, хто зараз воює, мають низький морально-психологічний стан. У своїх розмовах, перехоплених СБУ, окупанти скаржаться рідним на неефективність своїх атак, а також обговорюють варіанти, які дозволять їм уникнути бойових дій. Жителі тимчасово окупованих територій, які добровільно приєднуються до збройних сил російської федерації, порушують українське законодавство та будуть покарані. Як не потрапити до ворожого війська:
- Уникайте особистого отримання повісток і дзвінків з окупаційних "військкоматів";
- Змініть номер телефону або тимчасово припиніть користуватися ним, якщо його знає окупаційна "влада";
- За можливості, змініть місце проживання, а краще — евакуюйтесь;
- Якщо окупанти вас розшукали, наведіть докази, чому не можете нести службу: релігійні переконання або непридатність за станом здоров'я.
Нагадаємо, за шість днів ЗСУ звільнили 29 населених пунктів на Херсонщині. Крім того, двоє росіян перепливли 500 кілометрів на човні, тікаючи від мобілізації до США.
Також Інформатор писав, скільки українців хочуть повернутися до України з-за кордону.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.