Як путін може примусити Лукашенка оголосити мобілізацію в Білорусі

Ніхто в Білорусі не хоче воювати з Україною

Як путін може примусити Лукашенка оголосити мобілізацію в Білорусі

Самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко визнав, що його країна бере участь у війні, назвавши її спецоперацією. Водночас він заявив, що мобілізацію оголошувати не планує, хоча військкомати викликатимуть білорусів, аби бути готовими «до всього».

Як розцінюють цю новину експерти, розбирався Інформатор.

Лукашенко розкритикував порядок проведення «часткової мобілізації» в росії й закликав військових зробити висновки. Він запевнив, що не проводитиме мобілізації, бо «на нашу державу, слава Богу, ніхто не нападає». Водночас Лукашенко пропонує військкоматам «акуратно без галасу після жнив» викликати військовозобов’язаних для визначення їх придатності до несення служби.

«Ти не пройдеш!»

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк в інтерв’ю УНІАН сказав, що заяви Лукашенка вкотре вказують на проблеми у внутрішньополітичному полі Білорусі. Лукашенко не настільки сильний із погляду легітимності, як він звик себе вважати та починає це усвідомлювати. Саме з цим пов’язане таке його небажання брати повномасштабну участь у війні.

 

В Офісі президента вважають, що зараз Лукашенко перебуває під безпрецедентним тиском путіна, який хоче бачити набагато більшу залученість «союзної держави» в «спецоперації». Але в Мінську прекрасно розуміють, що це загрожує величезними економічними втратами, соціальною нестабільністю всередині країні, а також втратою державності. А ще є висока ймовірність того, що війська рф у самій Білорусі можуть усунути силовим способом місцевий правлячий режим, щоби керувати країною напряму.

Радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк

Крім того, навіть у тому разі, якщо білоруські війська разом із росіянами здійснять спробу вторгнення в Україну, вони отримають потужну відповідь від ЗСУ й ця авантюра може виявитися катастрофічною. Україна тримає під контролем ситуацію на кордоні з Білоруссю, чудово розуміючи плани росії, зазначив Подоляк. За його словами, поблизу кордону сконцентровані українські сили оборони, а також побудовано лінії укріплень.

Українські військові готуються зустрічати «гостей»

«Ми розуміємо, що росія намагатиметься активувати його (кордон — ред.), але шансів у росії з кожним днем ​​все менше й менше», — заявив пан Подоляк.

«Допоможемо, чим зможемо»

Ігор Тишкевич, експерт із Білорусі, зазначає, що ідея проведення мобілізації білорусів, щоби допомогти російським військам, не знаходить підтримки серед населення. За його словами, лише 11 % білорусів її підтримують. Статистика говорить, що половина населення взагалі бажає перемоги саме Україні, а це більшість, якщо врахувати, що величезна кількість опитаних не визначилися з відповіддю. Експерт вважає, що якщо Лукашенко зважиться на мобілізацію, варто очікувати від білорусів масових диверсій, саботажу, а також, можливо, і палацового перевороту. Саме тому, переконує він, мобілізації не буде.

Ігор Тишкевич, експерт із міжнародної політики

 

Однак, не варто відкидати серйозність загрози військового вторгнення зі сторони Мінська. З території Білорусі й надалі здійснюватимуть ракетні обстріли, надсилатимуть диверсійні групи. Мова може йти про використання промисловості Білорусі для забезпечення збройних сил рф необхідним оснащенням, наприклад, зимовим одягом. Влада Лукашенка, скоріш за все, організовуватиме збори резервістів і військові навчання на прикордонних областях. Головною метою таких заходів буде намагання тримати під загрозою північний напрямок і не давати можливості Україні перекинути війська для підсилення контрнаступу на південному та східному напрямках.

Як вважає експерт, росія може спробувати втягнути Білорусь до війни, використовуючи механізм «союзної держави». Мовляв, на територію союзної держави напали, треба захищати. Ці слова корелюють із заявами Лукашенка про те, що «Ми не будемо проводити мобілізацію, бо на нашу державу ніхто не напав». Хоча навряд чи це станеться, враховуючи суспільні настрої. Набагато імовірніший варіант — залучення регулярних військ Лукашенка.

«Максимальний варіант залучення Білорусі — це використання її військ для вторгнення в Україну разом із військами росії. Але для такого варіанту потрібна підготовка, ну, принаймні, місяць за найкращого розкладу», — вважає пан Ігор. Поки ознак таких дій ворога не спостерігається.

Євген Магда, політичний експерт

Поки що офіційний Київ ніяк не прореагував на заяву самопроголошеного президента Лукашенка. На момент підготовки матеріалу не було коментарів уповноважених осіб із цього приводу. Однак політолог Євген Магда вважає, що визнання Лукашенком участі Білорусі у війні має спричинити дії Києва у відповідь.

«Мова може йти про відкликання посла з цієї країни чи взагалі розірвання дипломатичних відносин з офіційним Мінськом», — каже пан Євген.

Раніше ми писали, навіщо путін зганяє «мобіків» до Білорусі та чи можуть вони спробувати ще раз захопити Київ. А перед тим Інформатор повідомляв про те, чим часткова мобілізація в росії загрожує Україні. Крім того, ми писали, чи має путін якийсь хитрий задум, коли шле на війну непідготовлених мобілізованих.

Богдан Зосимчук

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube