Навіщо путін шле на війну непідготовлених мобілізованих: з відчаю чи маючи хитрий план

У соцмережах цих вояків називають “чмобики”

Навіщо путін шле на війну непідготовлених мобілізованих: з відчаю чи маючи хитрий план

За повідомленням українського Генштабу, на фронт масово почали прибувати громадяни рф, які потрапили під "часткову мобілізацію". Підкріплення, яке надсилає путін, йде на позиції без будь-якої підготовки. Вони абсолютно не вмотивовані та вкрай погано оснащені — це не та армія, з якою можна виграти загарбницьку війну. То навіщо вона потрібна? Про це ми запитали експертів.

Військовий аналітик Петро Черник вважає, що така ситуація в армії рф склалася не від доброго життя. Зараз у політичного істеблішменту країни-окупанта просто немає вибору.

"Елементарно все просто — путін продовжує своє життя. Він зазнає стратегічної поразки в Україні. Підготовлені кадри давно закінчилися, вони перебиті. Будуть кидати непідготовлені", — каже пан Петро. 

І нічого дивного в цьому немає, вважає експерт, адже це класична російська тактика. Тут варто пригадати Другу світову війну, коли вони, в буквальному сенсі слова, посилали людей в атаку зовсім без зброї з простим посилом — "здобудеш в бою".

"Не треба на них дивитися, як на цивілізованих людей. Не треба! Нас це дивує через те, що ми їх оцінюємо через призму цивілізованості. Якщо путіну заради врятування свого режиму треба буде вбити мільйон росіян — він їх уб’є. Він не може прийняти поразку в Україні, бо це зруйнує його режим", — каже пан Петро. 

На думку експерта, ситуація з часом може дещо змінитися і “частково мобілізованих” навчатимуть чогось елементарного, але забезпечуватимуть зі старих радянських запасів, якими переповнені склади.  

Пан Черник наводить цікавий приклад для ілюстрації. Гвинтівки Мосіна, так звані "мосінки", розроблені ще в 1891 році. За весь період перебування на озброєнні спочатку царської, а потім радянської армії, їх випустили 37 мільйонів одиниць. Звичайно, вони не всі є на складах, але кількасот тисяч одиниць росіяни точно мають.

 Петро Черник, військовий аналітик
 Петро Черник, військовий аналітик

"От їм ("частково мобілізованим" — ред.) дадуть цю "мосінку", взують в "кирзаки" в онучі, у подерту куфайку, дадуть дві гранати і жменю сухарів, і в бій!" — каже експерт і закликає припинити шукати у ворога щось раціональне і зрозуміти, що режим б’ється на смерть. 

Про те, що “часткова мобілізація” — акт відчаю говорить і військовий аналітик Сергій Кузан. Але від новомобілізованих може бути користь, - вважає він.

Сергій Кузан, військовий аналітик
Сергій Кузан, військовий аналітик

"Армія — річ комплексна, це не тільки ті, хто, скажімо, з автоматами в руках штурмують позиції, це також ті, хто обладнує укріплення, облаштовує побут, ремонтує техніку, лікує поранених. У цій якості користь від такого контингенту може бути значна для військових частин. Зрештою, кадрові військові матимуть змогу елементарно  відпочити, повернувшись з виконання завдання", — каже експерт.

Загалом, зауважує пан Сергій, такі новомобілізовані повинні проходити злагодження у своїх військових частинах. Росія за браком часу, оскільки ситуація на фронті дуже тяжка, не може собі цього дозволити. Він теж вважає, що з часом ситуація з навчанням та екіпіруванням у російській армії дещо покращиться.

Зрештою, зауважує експерт, відсоток виживання новомобілізованих залежатиме не стільки від особистих навичок, скільки від роду військ і місця розташування військової частини. Але ще більшу роль відіграє постачання союзниками України зброї та боєприпасів. Адже ракеті HIMARS байдуже є мішень групою новомобілізованих чи якоюсь елітною частиною. Все залежить від розвідданих та влучності попадання нашої артилерії.

Антон Міхненко, військовий експерт
Антон Міхненко, військовий експерт

Військовий експерт  Антон Міхненко вважає, що путін зробив дві фатальні помилки: по-перше, розпочав війну з Україною, а по-друге — часткову мобілізацію. Мотиви зрозумілі — кремлю терміново потрібні були свіжі війська, аби утримати лінію фронту і не дати збройним силам України проводити контрнаступальну операцію.

Крім того, путін дуже боявся, що йому не пробачать ще однієї поразки, адже його військам вже дали прочухана під Києвом, Харковом, а тепер і під Херсоном. Тому проголошена мобілізація — це справа вимушена, спроба заручитися підтримкою ультраправих сил в самій росії. І кремль її отримав.  Але проведена таким чином мобілізація може мати непередбачуваний ефект для режиму і зрештою призвести до його падіння. Загалом поява на фронті новомобілізованих не спричинить якихось серйозних неприємностей Україні, проте небезпека є.

"Ті, кого зараз мобілізують, проходитимуть навчання і бойове злагодження. Вони будуть хоч якось готові до вирішення бойових завдань десь в лютому. Можливо тоді вони становитимуть більш-менш вагому силу. Однак їхня роль полягатиме у тому, щоб, наприклад, у складі ударної групи створювати загрозу зі сторони Білорусі. Тим самим можна відтягувати на себе частину наших збройних сил і створити перешкоди для українського контрнаступу", — каже пан Антон.

Загалом експерти сходяться на думці, що на "чмобиків" чекають голод, холод, неефективне командування і велика ймовірність померти, або повернутися додому інвалідом з цієї абсолютно їм непотрібної війни.  Так що "чмобики" йдуть вслід за своїм воєнним кораблем.

Інформатор вже писав, як проходить “часткова мобілізація” в росії. А також чим часткова мобілізація в росії загрожує Україні. Крім того, ми писали, що кремль не зупиниться на 300 тисячах мобілізованих, а самі росіяни масово тікають за кордон. 

Богдан Зосимчук

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube