Як державний ПриватБанк може втратити 13 млрд грн і до чого тут Сергій Тігіпко

Колишній співвласник ПриватБанку Олексій Мартинов звернув увагу на те, як керівництво ПриватБанку може втратити цінний актив та значні гроші - термінал Боріваж у порту на Одещині, а у цьому допоможе мілярдер Тігіпко

Сергій Тігіпко, ПриватБанк
Сергій Тігіпко, ПриватБанк

23 грудня ПриватБанк провів аукціон, на якому продав права вимоги до ТОВ Боріваж. Початкова вартість становила понад 3,4 млрд грн, а взяв участь у цьому лише один покупець, який запропонував 2 млрд грн та виграв. Колишній акціонер ПриватБанку Олексій Мартинов наголошує: продаж активу з великим збитком для банку відбувається за участі наближених до Сергія Тігіпка людей. А виграють від цього колишні власники банку - Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов, з якими державний ПриватБанк судиться за термінал в порту на Одещині, що коштує близько 15 млрд грн. 

16 серпня державний ПриватБанк оголосив про проведення аукціону з продажу кредитних вимог до ТОВ "Боріваж" на 3 млрд 555 млн 645 тис. 513 грн. При цьому на даному аукціоні потенційні покупці могли знижувати вартість, яку готові заплатити. Врешті-решт, 23 грудня був проведений аукціон з єдиним учасником (хоча раніше у такому випадку аукціон не проводився). А от сума, яку має сплатити цей учасник, становить лише 2 млрд 7 тис. 961,5 грн. Тобто на понад 1,5 млрд грн менше за суму, яке підприємство винно банку. 

Як не дивно, але укласти угоду заважає постанова Шевченківського райсуду Києва від 18 грудня 2024 року, яка забороняє ПриватБанку продавати право вимови до ТОВ "Боріваж" за кредитними угодами. Як зазначає колишній член наглядової ради та екс-акціонер ПриватБанку Олексій Мартинов, актив хоче придбати фірма, наближена до мільярдера Сергія Тігіпка. Раніше вже Вищий антикорупційний суд зобов'язав Національне антикорупційне бюро України відкрити кримінальну справу щодо продажу кредитів "Боріважу" за заниженою вартістю (провадження №12024042130000281). 

Колишній акціонер ПриватБанку Олексій Мартинов вважає, що борги компанії перед банком хочуть продати в інтересах Ігоря Коломойського та Геннадія Боголюбова. Справа в тому, що при стягненні цих боргів той, хто їх придбає, зможе заволодіти й самим терміналом "Боріваж" на Одещині. А сам термінал є предметом судових суперечок між ПриватБанком та Коломойським і Боголюбовим. За розрахунками експертів, термінал "Боріваж" у Південному може коштувати близько 15 млрд грн. Мартинов стверджує, що термінал "Боріваж" знаходиться під арештом за рішенням Високого Суду Лондона, де розглядається позов ПриватБанку до Коломойського і Боголюбова на 1 млрд 951 млн дол., з відсотками сума перевищила 4,2 млрд дол. Якщо термінал змінить власників, то ПриватБанк не зможе забрати це майно у топ-бізнесменів, а кошти, які винні банку пов'язані з Коломойським та Боголюбовим компанії, не будуть компенсовані.

Сергій Тігіпко вже допомагав Петру Порошенку з придбанням у нього заводу "Кузня на Рибальському" у Києві. Подейкують, що це дало можливість Порошенку запобігти частині кримінальних справ, а на тому військовий завод, який виробляв кораблі, припинив роботу. Тепер Тігіпко може допомогти вберегти наближеним до Боголюбова та Коломойського фірмам стратегічний актив термінал "Боріваж" від переходу у власність ПриватБанку. Тут суто комерційний інтерес, про інтереси держави та наповнення бюджету у даному випадку не йдеться. А от держава на цій операції може втратити 13 мільярдів гривень.

Сергій Тігіпко у 1992-1994 роках вже очолював ПриватБанк. А нинішня в.о. голови правління ПриватБанку Лариса Чернишова у 2007-2010 роках працювала заступницею голови правління у Swedbank в Україні (тоді правонаступник Таскомерцбанку Сергія Тігіпка). У 2007-2009 роках цей банк очолював Сергій Тігіпко. Тому, як припускає Олексій Мартинов, нинішня тимчасова очільниця ПриватБанку Чернишова могла зробити послугу своєму колишньому шефу та сприяти продажу йому активу за заниженою вартістю. При цьому, на думку Мартинова, не видно, щоб ПриватБанк дійсно був зацікавлений у збереженні терміналу "Боріваж", а навпаки хоче позбутися прав на нього та втратити потенційні мільярди.

"Чому мовчить пан Тігіпко? Узявши участь в огидному аукціоні з продажу порту «Боріваж» з одним учасником — собою, він разом із ПриватБанком наразі не може оформити придбане. Діє заборона суду за моїм позовом. Усякий розголос у такий час їм заважає, адже держава зазнає збитків на 13 мільярдів гривень. Однак пану Тігіпко, як публічному банкіру, доведеться відповісти на незручні питання. Це питання не тільки від мене, а й від клієнтів його ТАСкомбанку. Це питання від держави, не від корумпованих чиновників, а від українського народу, який уже довів, що його не купити новорічним олів’є і шоу на телебаченні", - наголошує Олексій Мартинов.

Олексій Мартинов звертався до Президента України Володимира Зеленського та міністерки юстиції Ольги Стефанішиної, щоб не допустити продаж даного активу. Він запропонував передати майно в АРМА (державне Агентство з розшуку та менеджменту активів), щоб воно могло приносити прибутки державі. Він також закликав втрутитися в ситуацію послів США та Великобританії в Україні.

"Хочу зазначити, що така ситуація виникла при повному ігноруванні або мовчазній згоді найвищих посадовців держави. Те, що такий актив буде купуватися одним покупцем, є підтвердженням того, що вигодонабувачами цього будуть колишні власники ПриватБанку, які створили штучні перешкоди і намагаються за 2 мільярди гривень вивести з під удару актив вартістю 13 мільярдів", - підкреслює бізнесмен. 

Історія з Боріважем тягнеться понад 10 років

Термінал "Боріваж" у порту міста Південне на Одещині - один з найбільших зернових терміналів України. У 2015 році компанія PricewaterhouseCoopers оцінила порт "Боріваж" в 340 млн доларів. Експерти ринку вважають, що на сьогодні його вартість не впала, а навпаки збільшилась у зв'язку із критичною важливістю експорту зерна для України під час війни. За словами Мартинова, на сьогодні фактичними власниками терміналу "Боріваж" є Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов.

У 2014 році ПриватБанк (тоді ще власниками були Ігор Коломойський та Геннадій Боголюбов) взяв кредит рефінансування у Національного банку України. А одним з предметів іпотеки, записаний на компанію "Агротермінал Логістік" (кінцевий власник - Коломойський) був зерновий термінал "Боріваж" (також він був записаний і на ТОВ "Боріваж") в Одеській області в акваторії порту "Южний" загальною потужністю 2 млн тонн зернових на рік. Вартість терміналу оцінили за іпотечним договором у 5,54 млрд грн (за тодішнім курсом). З 2017 року державний ПриватБанк та НБУ намагалися стягнути актив на свою користь у колишніх власників ПриватБанку, суди вже тривають більше 7 років. У цей час потужності у порту продовжують працювати та не приносять прибутки ПриватБанку. 

При цьому у судах ініційовані процедури банкрутства ТОВ "Агротермінал Логістік" та ТОВ "Боріваж", що мало б завадити ПриватБанку розпоряджатися цим майном. Останню компанію суддя Господарського суду Дніпропетровської області Юрій Первушин визнав банкрутом у серпні 2024 року, а нібито її борг перед ПриватБанком погасила страхова компанія "Інгосстрах". У серпні 2024 року суддя Первушин на прохання ПриватБанку наклав арешт на майно терміналу "Боріваж" на Одещині. Виявилося, що за спиною у Привата у серпні 2024 року уклали інший іпотечний договір між різними компаніями, який фактично обнуляє права на заставу для державного банку.

А що відбуватиметься у цій заплутаній історії далі - ми будемо активно спостерігати. Та розповімо нашим читачам.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube