Приватбанк: Коломойський і Боголюбов намагаються впливати на справу про відмивання грошей в США

На рахунки бізнесменів з 2007 по 2012 роки через схему виводили кошти

Справа Ігоря Коломойського
Коломойський намагається впливати на справу про відмивання грошей. Колаж: Інформатор

У понеділок, 15 січня, Північний апеляційний господарський суд продовжить розгляд позову Нікопольського заводу феросплавів (НЗФ) до ПриватБанку. Підприємство хоче визнати припиненими зобов’язання за кредитними договорами із банком і таким чином довести цільове використання кредитів. Гроші у період з 2007 по 2012 роки через схему були виведені на рахунки бізнесменів Ігоря Коломойського та Боголюбова на Кіпрі, після чого – у США.

Про це повідомляє пресслужба ПриватБанку у Telegram. Зазначається, що бізнесмени намагалися впливати на справу через українські суди.

У період з 2007-го по 2012-ий Запорізький, Стаханівський і Нікопольський заводи феросплавів, а також Марганецький гірничо-збагачувальний комбінат отримали кредити на сотні мільйонів доларів. За договорами, цими коштами мали фінансувати їхню діяльність. Втім, вони були спрямовані на рахунки Боголюбова, Коломойського та пов'язаних з ними компаній. Пізніше на ці кошти близькі до акціонерів банку американські компанії набували активи у США та інших юрисдикціях. 

У 2016 році, коли Приват вже був націоналізований, установа подала позови позови проти ексвласників та пов'язаних з ними компаній у США, Ізраїлі, на Кіпрі та в інших юрисдикціях. Водночас майже синхронно з початком суду у США підприємства подали близько 200 майже однакових позовів в Україні, які пізніше об’єднали у 14 проваджень.

Зазначається, що у судах намагаються підтвердити законність фіктивних кредитів, що є предметом міжнародних позовів. Крім того, просять українські суди визнати, що кредитні зобов'язання належно виконані, а кредити вже погашені. Після того рішення використовуються для захисту інтересів колишніх акціонерів Банку у США та в інших юрисдикціях.

Відомо, що з 14 проваджень в Україні розглядають зараз лише дві справи НЗФ. Це – № 910/12559/20 (засідання відбудеться 29.01.2024) і № 910/14224/20 (засідання відбудеться 15.01.2024). Решту ж 12 справ поки що зупини. Вердикт суду може вплинути на інші.

“Рішеннями українських судів вони намагаються обґрунтувати нібито неможливість розгляду позовів, ініційованих Міністерством юстиції США та завадити кримінальному розслідуванню проти колишні власників, а також спробувати саботувати розгляд справи ПриватБанку в США ($685 млн плюс відсотки) і в Ізраїлі ($600 млн плюс відсотки)”, – наголосили адвокати банку.

За їхніми словами,програш держави в українських судах у справах про “скасування націоналізації”, bail-in або Банку у справах НЗФ – це “фундамент” для захисту інтересів ексвласників банку у судових справах за кордоном. Водночас наполягають, що претензій до НЗФ про виконання зобов'язань за кредитними договорами перед банком щодо повернення коштів не було. Американський позов ПриватБанку у США пред’явлений саме до Коломойського та Боголюбова, а не до НЗФ, і стосується протиправного виведення ними коштів з ПриватБанку.

Відомо, що справу повернули на розгляд до Північного апеляційного господарського суду після того, як 5 вересня 2023 року суд зупинив провадження, коли послався на необхідність дослідити рішення Верховного Суду по іншій справі, що не пов’язана з ПриватБанком. Однак банк успішно оскаржив це рішення у ВС.

Справа Коломойського та ПриватБанку

Про третю підозру Ігорю Коломойському оголосили ще 14 вересня. Вона стосується заволодінням коштами ПриватБанку, які він виводив на низку компаній. Підозру вручили йому в ізоляторі. Біля нього перебував адвокат. Штучне внесення готівкових коштів від імені Коломойського відбулось у період з 26 березня 2013 по 18 лютого 2014 року на загальну суму 5 мільярдів 878 мільйонів гривень.

Відомо, що олігарха підозрюють в організації підробки документів на переказ коштів. Також в організації заволодіння чужим майном шляхом, вчиненого організованою групою, в особливо великих розмірах. І на сам кінець у набутті та розпорядженні майном, щодо якого фактичні обставини свідчать про його одержання злочинним шляхом.

Нагадаємо, що також прокуратура Івано-Франківської області намагається відсудити у ПриватБанку ділянки у Буковелі. Загалом мають позови щодо трьох із них. У липні 2023-го банк відстояв право власності, але прокуратура подала апеляцію. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube