Навипередки з Приватом: банк може втратити 5 млрд грн через колишніх власників

Олена Скобцева

Мова йде про ситуацію навколо зернового термінала "Боріваж" в Одеській області, вартість якого оцінюється приблизно у 5 млрд грн, та до цього може мати відношення колишній топменеджер ПриватБанку Володимир Яценко.

За декілька днів до другого туру президентських виборів Ігор Коломойський згадав морський термінал "Боріваж". Олігарх розповів, що саме цей актив зацікавив екс-тодішню голову НБУ Валерію Гонтареву. 

В інтерв'ю "Економічній правді" Коломойський стверджував, що очільниця Нацбанку нібито хотіла викупити термінал за 100 млн грн і перепродати за 250 млн грн. Саме тому, за версією олігарха, вона начебто без формальних причин провела націоналізацію "Приватбанку", чим порушила права олігарха. 

Розслідування американського детективного агентства Kroll довело, що це не правда. Але колишні власники Привату досі не полишають спроб повернути собі термінал.

Що відбувається

До націоналізації ПриватБанку Боголюбов та Коломойський володіли зерноперевалювальним комплексом «Боріваж» на території порту «Південний». Фірма «Боріваж» отримала кредит у ПриватБанку на 3,5 млрд грн. На одну таку угоду у мільярд гривень поручителем була фірма «Агротермінал».

Щоб не платити борг, колишні власники Привату почали судову тяганину. Один суд приймав рішення на користь Привату, інший – на користь поручителя. Проблема була у різних примірниках кредитної угоди. 

«В обґрунтування відповідач посилався, зокрема, на умови відмінного від наданого банком примірника кредитного договору, підписаного з боку банку екс-заступником голови правління Володимиром Яценко, якому у 2021 році винесено підозру у вчиненні злочину, передбаченого ч.5 ст. 191 КК України (Привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем в особливо великих розмірах). При цьому, рішенням кредитного комітету про видачу кредиту на підписання договору було уповноважено іншого співробітника», - заявляли у вересні 2022 року у ПриватБанку.

Це той колишній топменеджер Привату, якого в лютому 2021 року затримало НАБУ, а його літак, що прямував до Відня, примусово приземлили в аеропорту "Бориспіль". 

Чому ця справа має набути розголосу

Важливим в цій історії є те, що НБУ ще до націоналізації дав ПриватБанку гроші на рефінансування. А одним з предметів іпотеки був зерновий термінал «Боріваж» в Одеській області в акваторії порту «Южний» загальною потужністю 2 млн тонн зернових на рік. Його вартість оцінили за іпотечним договором у 5,54 млрд грн. 

Щоб не грати у довгі судові «кошки-мишки», ПриватБанк вирішив продати права вимоги до «Боріважа» на відкритих торгах на Прозорро. Аукціон запланований на 16 вересня. На момент підготовки матеріалу на конкурс подали заявки три учасники.

Однак почалася гра наввипередки: 19 серпня 2024 року суддя Господарського суду Дніпропетровська Юрій Первушин визнав «Боріваж» банкрутом за заявою пов'язаної з колишніми власниками Привату компанії «Інгосстрах». Її представники стверджують, що начебто виплатили борги компанії банку та мають право на зерновий термінал.

«Страхова компанія «Інгосстрах» фігурує у кримінальній справі щодо розтрати грошей Приватбанку напередодні його націоналізації. “Інгосстрах” був визнаний Національним банком України пов’язаним із колишніми власниками Приватбанку», - повідомляла пресслужба банку 23 серпня цього року.

Нагадаємо, що у березні 2023 року Нацбанк анулював ліцензію на провадження господарської діяльності з надання фінансових послуг СК “Інгосстрах” через невідповідність її структури власності вимогам законодавства України. 29 березня страховика було виключено з Державного реєстру фінансових установ у зв’язку з анулюванням раніше всіх ліцензій.

За версією слідства, Яценко начебто у змові з колишнім головою правління ПриватБанку Олександром Дубілетом і екскерівницею департаменту фінансового менеджменту банку Оленою Бичихиною розтратили майже 137 млн грн. Як вважають органи правопорядку, ці гроші за день до націоналізації ПриватБанку безпідставно перерахували страховій компанії "Інгосстрах".

"Я просто переживаю. СК (Інгосстрах - ред.) – это ваша дойная корова, ее надо беречь, а не постоянно подставлять», - такі деталі переписки нібито між Яценка і Бичихіною сталі відомі слідству.

Проте є і гарні новини: суддя Первушин наклав арешт на морський термінал. Виявилося, що за спиною у Привата у серпні цього року уклали інший іпотечний договір між різними компаніями, який фактично обнуляє права на заставу для державного банку. Тому банк вчасно на це відреагував. Але як тепер пройде конкурс на права вимоги – оце питання!

Цей складний юридичний ребус може закінчитися тим, що держава ризикує втратити контроль над стратегічно важливим терміналом. Ми будемо слідкувати за подіями та про всі новини у цій справі повідомимо.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

No ad for you