Як події на фронті впливають на курс гривні, розповів очільник НБУ

Зараз ситуація на ринку стійка, присутність Національного банку ефективна, керована гнучкість як інструмент працює, - зазначив Андрій Пишний

Голова Національного банку України (НБУ) Андрій Пишний
Голова Національного банку України (НБУ) Андрій Пишний

Ситуація на фронті, безумовно, впливає на психологічний стан усіх, відповідно вона впливає на фінансові ринки, економіку і на очікування: тривожність і напруженість накопичуються і шукають виходу, проте наразі ситуація на фінансовому ринку стабільна, вважає голова Національного банку України (НБУ) Андрій Пишний. Про це 15 жовтня пише Інтерфакс.

"Подібний вплив ми бачили в липні цього року, коли курсова волатильність почала зростати. Національний банк забезпечує стійкість ринку інструментом інтервенцій, тому ми це відчули на їхньому обсязі, на зростанні попиту і намагалися зрозуміти, що ж відбувається, що впливає і підживлює цю нервозність ринку. Потім ринок стабілізувався, зокрема завдяки діям Національного банку", - сказав Андрій Пишний.

"Зараз ситуація на ринку стійка, присутність Національного банку ефективна, керована гнучкість як інструмент працює", - зазначив Пишний. Він також наголосив, що вже тривалий час курс гривні перестав реагувати на обстріли.

"Очевидно, що курсові коливання мають чималу психологічну складову. Водночас, якщо раніше (на початку війни) реакція готівкового курсу на обстріли була відчутною, то нині вже досить тривалий час не спостерігається", - констатував голова Нацбанку.

Він додав, що вперше подібну ситуацію для себе відзначив у жовтні 2022 року, одразу після призначення на посаду, коли розпочалися перші масовані удари по об'єктах критичної енергетичної інфраструктури та перші тривалі відключення.

"Згодом я помітив, що кореляція між обстрілами та курсовою динамікою зникла, бо ми пережили той перший момент, уже мали перший досвід... Ми вже, на жаль, певною мірою звикли до загрози ракетних ударів і огидного дзижчання "мопедів". Живучи в реальності перманентної загрози, ми стали не байдужими, а алертними", - зазначив Пишний.

За його словами, тоді, у жовтні 2022 року, ця трансформація суспільної свідомості позначилася і на курсовій динаміці. "Ми навіть побачили зворотну кореляцію між обстрілами і курсовою динамікою, але вже іншого плану: після кожного жорсткого обстрілу або загострення ситуації на фронті, які ми пройшли, не зламавшись, відбувалася навіть певна ревальвація", - поділився спостереженнями голова НБУ. Він нагадав, що тоді ще в центробанку не було такого інструменту, як керована гнучкість курсу, але готівковий курс реагував саме таким чином.

"Ми це між собою називали "фактором стійкості". Курс як відображення суспільства: щоразу відновлювалися ми і відновлювалася гривня. Ми з колегами навіть намагалися прорахувати цей "фактор стійкості" і включити до прогнозу як один із позитивних ризиків, тому що неодноразово бачили, як ця ситуація працює в питаннях, пов'язаних зі стійкістю та адаптивністю українського бізнесу, про яку дуже часто говорять", - зазначив Пишний.

Він наголосив, що український бізнес абсолютно унікальний, бо здатен знаходити рішення в таких складних ситуаціях, як втрата 30% ВВП, обстріли, абсолютно критична ситуація в певні моменти з енергопостачанням. "І щоразу, здається, він знаходить їх швидше, дешевше, ефективніше. І далі переходить на наступний етап", - додав голова НБУ.

Курс валют на сьогодні

Image Дізнайтесь актуальну інформацію станом на 15.10.2024
Валюта
Покупка
Продаж
usd
41.2
41.2
eur
44.96
44.96
Всі новини про гроші

У НБУ розповіли, що роблять для того, аби утримати стабільним курс гривні

Національний банк України докладає зусиль, щоб курс гривні рухався в обидва боки: не лише послаблювався, а й зміцнювався. Також регулятор зрізає загрозливі коливання курсу, а це дає впевненість, що завтра курс не вилетить у відкритий космос, що ситуація контрольована. Про це йдеться в колонці директора департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимира Лепушинського для видання "РБК-Україна", що вийшла 2 жовтня.

За його словами, зараз курс щоденно коливається. Однак він запевняє, що це грає на користь стійкості ринку.

"Важливе завдання НБУ – забезпечити стійкість валютного ринку. Що це означає? Що ми докладаємо зусиль, щоб курс гривні рухався в обидва боки: не лише послаблювався, а й зміцнювався. Також ми зрізаємо загрозливі коливання курсу, а це дає впевненість, що завтра курс не вилетить у відкритий космос, що ситуація контрольована. Те, що зараз курс щоденно коливається, – це теж грає на користь стійкості ринку. Ми прибрали з фінансової системи річ, яка не давала їй повноцінно реагувати на ситуацію. Коли фінансова система не може реагувати на зміну умов, накопичуються дисбаланси, які, зрештою, створюють значні ризики (ми добре пам'ятаємо наслідки тривалої фіксації курсу, які проявилися у 2008 і 2014 роках). Тож насправді те, що зараз курс рухається, реагуючи на ринкові зміни, є вагомим приводом менше турбуватися, що він вилетить у піке. Вже майже рік ринок функціонує в такому режимі, і можна було переконатися, що якихось значних потрясінь не відбувається", - зазначив Лепушинський.

Наявність стимулу (висока процентна ставка) за можливості вибору (гривня проти валюти) зменшує попит на валюту та тиск на міжнародні резерви НБУ. Останні поповнюються коштом міжнародної допомоги. Тобто їхній обсяг, попри достатність на сьогодні, є обмеженим. Їх треба економити, адже це подушка безпеки для економіки України і можливість здійснювати закупівлю зброї за кордоном.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube