Нові ліміти Укрпошти стануть серйозним викликом для тисяч дрібних інтернет-продавців, які працювали без офіційної реєстрації
Нові ліміти Укрпошти вступають в дію з 1 липня 2025 року, а з ними й впровадження нових обмежень для операцій з післяплатою, які суттєво вплинуть на інтернет-продавців та приватних осіб. Зміни стосуються передусім готівкових виплат у відділеннях Укрпошти та спрямовані на посилення контролю за фінансовими операціями відповідно до вимог українського законодавства про протидію відмиванню коштів. Адвокат Богдан Янків пояснив, які нові ліміти Укрпошти та які категорії продавців під ризиком.
Нові обмеження впроваджуються відповідно до Закону України №361-IX, який встановлює жорсткі вимоги до надавачів платіжних послуг. Укрпошта як надавач платіжних послуг зобов’язана постійно переглядати та вдосконалювати системи ризик-менеджменту та контролю. Особлива увага приділяється перевірці походження коштів у випадках, коли фізичні особи здійснюють системні та значні за обсягом операції, які можуть мати ознаки підприємницької діяльності.
З 1 липня 2025 року для отримання готівки у відділеннях Укрпошти діятимуть суттєво знижені ліміти.
Місячні ліміти для фізичних осіб:
Ці обмеження стосуються всіх готівкових виплат через каси відділень Укрпошти, включаючи отримання коштів за товари, продані через інтернет-майданчики з післяплатою.
Ліміти для безготівкових операцій
Для фізичних осіб, які отримують кошти на платіжну картку, ліміти залишаються незмінними та значно вищими. Безготівкові операції мають у 2,5 рази вищі ліміти за сумою та у 50 разів більше операцій, що стимулює використання електронних розрахунків.
Отримання коштів на картку залишається найзручнішим способом для активних продавців:
Безготівкові розрахунки забезпечують у 2,5 рази вищі ліміти за сумою та у 50 разів більше операцій, роблячи їх оптимальним вибором для активних продавців.
“Найбільший ризик мають активні продавці з готівковими операціями понад 100 тисяч або 10 операцій на місяць, тоді як зареєстровані підприємці та користувачі безготівкових розрахунків практично не відчують змін”, - каже Богдан Янків.
Для збереження бізнесу адвокат рекомендує кілька варіантів адаптації.
Короткострокові рішення:
Довгострокові рішення:
“Найшвидшим рішенням є перехід на безготівкові розрахунки через картку, але для стабільного розвитку рекомендується реєстрація ФОП та диверсифікація платіжних каналів”, - каже Богдан Янків.
“Нові ліміти Укрпошти стануть серйозним викликом для тисяч дрібних інтернет-продавців, які працювали без офіційної реєстрації. Зміни спрямовані на приведення фінансових операцій у відповідність із законодавством та сприяють легалізації тіньового сектора електронної комерції. Продавці, які вчасно адаптуються до нових правил або зареєструють ФОП, зможуть продовжити успішну роботу, тоді як ігнорування змін може призвести до значних обмежень у веденні бізнесу”, - підсумував Богдан Янків.
З 1 червня 2025 року відповідно до Меморандуму українських банків про забезпечення прозорості функціонування ринку платіжних послуг, граничні ліміти на р2р перекази з карткових рахунків громадян та перекази через реквізити IBAN становлять 100 тис грн на місяць. Такі обмеження, зазначені в Меморандумі, стосуються лише переказів, здійснених фізичними особами на рахунки інших контрагентів через банківські картки або реквізити IBAN, як в межах України, так і за її межі. Водночас ці ліміти не поширюються на платежі за товари та послуги, зокрема на оплату комунальних послуг або покупки в магазинах.
Ліміти не поширюються на перекази між рахунками одного клієнта в одному банку або на перекази клієнтів з підтвердженими доходами понад встановленої суми ліміту (зарплата, пенсії, соціальні виплати, підтверджені інші доходи) чи волонтерів.
До списку підписантів меморандуму входять:
Також до угоди приєдналися дві небанківські фінустанови: ТОВ "Новапей" (NovaPay) та ФК "ЄВО" (RozetkaPay).
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.