Як підготуватись до війни дронів. Командир підрозділу БПЛА про сучасні виклики та майбутнє російсько-української війни

Ми зустрілись на Херсонщині з командиром підрозділу безпілотних систем 38 Окремої бригади Морської піхоти на псевдо “Професор”. На цій ділянці фронту його підлеглі працюють дронами по ворожих наземних та повітряних цілях, палять техніку та знищують живу силу противника, унеможливлюють наступальні можливості російського угруповання військ

Професор
Професор до великої війни займався бізнесом, але одразу після вторгнення став піхотинцем

В інтерв’ю кореспонденту Інформатора командир підрозділу БПЛА з псевдо “Професор” розповідає, чи варто цивільним опановувати майстерність FPV, як змінить війну додавання до дронів штучного інтелекту та наскільки складний шлях треба пройти піхотинцю, щоб почати командувати підрозділом.

“Дрони — це гейм - чейнджер. Ми знаходимося на порозі змін”

"Професор" ретельно веде облік використання дронів
"Професор" ретельно веде облік використання дронів

- Як і чому взагалі ви почали працювати з дронами?

- В мене був бізнес, а коли почалося вторгнення я пішов у піхоту. Товариші купили мені дрон. Це був єдиний дрон в піхотному батальйоні. Ми були в Гуляйполі під Запоріжжям. Я займався коригуванням вогневих засобів, потім була розвідка, так і “виріс” зі стрільця до офіцера розвідки. Закінчив офіцерські курси, одразу перевівся у морську піхоту, тут продовжую займатись безпілотними системами. Мені дуже подобається ця галузь, вона швидка, змінна, це гейм - чейнджер. Mavic 3 з тепловізором змінив війну — якщо раніше ти заходив в посадку і був в безпеці, то зараз тебе там теж видно.

Зараз в безпілотних системах почнуть використовувати штучний інтелект. Він змінить війну однозначно, як швидко, не знаю, але ми знаходимося на порозі цих змін. Завдяки штучному інтелекту останні сотні метрів дрон утримуватиме ціль сам і без участі пілота буде розраховувати обороти та швидкість. Тобто це дозволить уникати впливу РЕБ.

Війна дронів. Репортаж Ігора Реця з Південного фронту

Як безпілотники розширюють "сіру зону" та що кажуть бійці про технології ворога
Image
Кореспондент Інформатору проїхав разом з розробниками дронів сотні кілометрів розпечених доріг уздовж прифронтового півдня. Під час подорожі ми побували у звільнених селах, поспілкувались з бійцями підрозділів безпілотних систем та дізнались про їх проблеми та очікування

“У галузі FPV 50% успіху це робота інженера, 20% - майстерність пілота і 30% - якість заліза”

Літакоподібний FPV, здатний вражати цілі на значній дистанції
Літакоподібний FPV, здатний вражати цілі на значній дистанції

 

- Для вас особисто якою запам’яталась хронологія розвитку БПЛА під час сучасної війни?

- В перший рік війни були лише розвідувальні дрони DJI. Потім ми почали кидати з них ВОГ. Потім з’явилися агродрони, вони були геть недосконалі, в них не працювали скиди. Зараз вони стали досконалішими, але замість бомбардувальної вже більше виконують логістичну, транспортну функцію. Не секрет, що для багатьох підрозділів на передньому краї постачання відбувається агродронами, які можуть у тому числі навіть перевозити генератори.

FPV для мене з’явились навесні 2023 року, і з того часу вони вдосконалюються, стають складнішими. Якщо тоді ти просто брав дрон і намагався летіти, то зараз є кастомізації й щодо частот, сітки відео та каналів. На мою думку, зараз у галузі FPV 50% успіху це робота інженера, 20% - майстерність пілота і 30% - якість заліза.

“Вистачає 10 хвилин на супротивника. Не проблема використати один дрон на одну одиницю живої сили”

- Яка роль дронів зараз на вашому напрямку?

- Херсонський напрямок — це лівобережжя, плацдарм, у його утриманні величезну роль зіграли дроні. Там немає можливості розмістити протитанкові засоби, немає нормальних укриттів, тому всі атаки були стримані спочатку дронами, і далі — в піхотному бою. Дрони тут грають величезну роль — вони доставляють вантажі та відбивають атаки.

- Чи намагається супротивник пристосуватись до тактики ЗСУ?

- Супротивник пристосовується, змінює тактику. Зараз нам вистачає 10 хвилин, щоб вбити його. Тому він намагається зменшити цей таймінг — пересувається від укриття до укриття, використовує мототранспорт. Не проблема використати один дрон на одну одиницю живої сили. Втім на якусь ціль треба використати мінімум два дрони, адже чим далі вона знаходиться, тим важче використовувати дрон.

- В мережі публікуються відео здебільшого успішної роботи FPV, і у глядача складається враження, наче всі дронові атаки це 100% влучання. Яка ситуація на практиці?

- Не тільки у глядачів, і у мене іноді складається таке враження. Втім є перешкоди на шляху до цілі, ціль може рухатись, на успіх впливає спека та холод. Тому на мою думку, 50% - це хороша ефективність дронів, це супер.

“Ворожа техніка на передньому краї живе від 5 до 10 хвилин”

Майстерня FPV-дронів
Майстерня FPV-дронів

- Які завдання ви зараз вважаєте ключовими на цьому напрямку?

- Моє завдання перенести бій від переднього краю далі в тил. Ми маємо далі летіти та далі вражати. Вже давно все змінилося, техніка на передньому краї довго не живе, на мою думку цей час складає від 5 до 10 хвилин. Тому супротивник не підводить техніку, а тримає її за 10-15 кілометрів від фронту залежно від рельєфу, не виводячи її у зону прямого радіогоризонту.

- Тобто ваші дрони розширюють “сіру зону”?

- Так, я прогнозую, що вона зросте до 30 кілометрів. По кущах два одиноких солдати ще зможуть пройти, але техніка маршами їздити точно не буде.

- Чи відчуваєте ви, що ваша команда є пріоритетною ціллю для ворога?

- Всі, хто займаються безпілотними системами є пріоритетними цілями для будь-якої армії. Вони — великі пріоритети для нас, а ми — для них. Вони постійно проводять розвідку, намагаються завдати ураження.

- На що ви звертаєте увагу коли розглядаєте кандидатів у підрозділ?

- Рівень інтелекту, освіти, досвід роботи в певних сферах. В загальному — старанність, вмотивованість, зацікавленість. А іншому ми навчаємо і самі навчаємось.

- Робите перевагу на користь людей з інженерною освітою?

- Якщо до нас потрапляє людина з інженерними навичками, ми всі тут беремося за руки та радіємо. Але таких не багато. Зазвичай це люди робітничих спеціальностей з правильними руками. Ми даємо людині прості операції, потім складніші й складніші. Паралельно ми його навчаємо і ділимося досвідом.

- Наскільки поширеним в сучасній армії є тип командира, який прийшов після вторгнення рядовим і став врешті офіцером?

- Біль як нашої армії, так і армії ворога — молодший офіцерський та сержантський склад. Його треба кимось поповнювати. Ті люди, які одразу прийшли добровольцями, і зараз стали офіцерами, в більшості — достойні офіцери, не гірші ніж ті військові, які обирали це своєю професією. Всі, з ким я вчився, зараз управляють ротами. Ми маємо підживлювати військо новими офіцерами, яких відбиратимуть з достойних стати офіцерами людей.

“Ми очікуємо війни дронів. Дрони будуть битись з дронами”

- Одні кажуть, що дрони — це рішення, яке винайшли через брак артилерії. Інші кажуть, що дрони — це зброя майбутнього. На вашу думку, чи відійдуть FPV-дрони на другий план якщо у нас знову буде достатньо артилерійських систем та снарядів?

- Дрони не відійдуть на другий план, адже вони отримали свій фронт. Також дрони не можна порівнювати з артилерією. Адже поки ми не зможемо нести дронами порівняну з артилерійським снарядом вагу, ми не можемо повноцінно замінювати ними артилерійські снаряди. Також від дронів можна сховатись, на відміну від артилерії, сітками та мангалами. Тобто дрон — це доповнення. Втім дрони утримують фронт у тому вигляді, в якому вони є, і довге утримання певних територій, на мою думку, не відбулось би без дронів.

Ми очікуємо війну дронів. Дрони будуть битись з дронами, а ми будемо брати участь у війні тільки як пілоти. У нас є класичні танки, і якщо додати до них дистанційне керування, це буде безпілотний танк, без танкіста, мехвода, командира та навідника.

Спеціалізований боєприпас для FPV "Хижак"
Спеціалізований боєприпас для FPV "Хижак"

- Зараз ми бачимо як одні бійці використовують спеціальні боєприпаси для БПЛА, інші — переробляють наявні боєприпаси під дрон, а є військові які просто кріплять пластид до дрона. Чи необхідний військовим взагалі уніфікований боєприпас?

- Якщо це буде класний, уніфікований, безпечний засіб — це полегшить життя і збереже здоров’я пілотів. Я за уніфікацію. Уніфікація може бути різною за грамажем, залежно від того, яку відстань ти хочеш полетіти — далеко, щоб вразити спеціальну ціль, чи на короткі дистанції, де можна взяти хоч двокілограмовий “подарунок”. Я за уніфікацію і плати й БК, адже навіть в моєму підрозділі були випадки, коли люди травмувались через те, що трапляються несертифіковані речі. Але коли ми до цього прийдемо — питання часу.

Кріплення боєприпасу до FPV дрона
Кріплення боєприпасу до FPV дрона

- А чи має бути уніфікованим дрон?

- Завжди все посередині. У дрона є плата ініціації, і вона має бути сертифікована. А є мотори, пропелери, рама — це може відрізнятись. З одного боку сертифікація потрібна, з іншої — можуть бути прописані нереалістичні умови, які створюватимуть складнощі. В умовах, в яких ми працюємо зараз, я за швидкі зміни. А у мирному часі можна бавитись, сертифікувати та вилизувати той дрон до блиску.

“Якщо у тебе є рішення, яке важко скопіювати, це зазвичай дороге рішення”

- Є думка, що ми випереджаємо росіян за інноваціями, втім вони постійно намагаються нас наздогнати. Наскільки ви згодні з цим?

- Так і є. Вони наздоганяють наші інновації, але ми нівелюємо їх переваги. Коли ми почали використовувати FPV-дрони, вони також стали їх використовувати, але ми нівелювали їх перевагу в техніці. Тоді у нас були сотні танків, а у них — тисячі. І вони підбили нам сотню танків, але ми їм спалили 4,5 тисячі. Виграли тільки ми, знівелювавши їх перевагу в танках. На жаль наші рішення дешеві, болючі, але легко копіюються. В житті так буває — якщо у тебе є рішення, яке важко скопіювати, це зазвичай дороге рішення. Є і зараз багато рішень, про які я поки не можу говорити, які росіяни обов’язково скопіюють, але ми будемо бенефіціарами цих винаходів, а для них це будуть крихти зі столу.

- Чи могли б ви пояснити читачам, чому про деякі новації зараз говорити не можна?

- Я знаю, що їхня система закостеніла, і зміни у них відбуваються лише коли їх командування щось накаже. А їх керівництво щось наказує лише коли новина розлітається через медіа. Вони все підозрюють, все бачать, але поки зверху їх не “шльопнуть”, змін в їх тактиках ми не очікуємо.

- Чи є сенс зараз цивільним людям освоювати польоти на FPV-дроні?

- Все одно буде певна кількість операторів, і навчитись літати на дроні можна вже попавши в підрозділ. Інша справа, що на етапі потрапляння у підрозділ перевага буде надаватись тим, хто на чомусь розуміється. Можна виділити час, подивитись в Youtube матеріали про FPV, зрозуміти принципи роботи хвиль та зв’язку. На етапі відбору, звичайно, людина яка вміє літати, яка на цьому розуміється, має певну базу, потрапить в підрозділ безпілотних систем швидше, ніж людина, яка не має таких знань.

Втім чи треба кожному вміти літати? - Не знаю. Адже я не знаю як саме цей напрямок буде розвиватись. Можливо взагалі буде потреба мати лише одного оператора на п’ять дронів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube