За словами експертів, роздрібні цінники на пальне в Україні вже завищені на 14−16%
З наближенням чергового етапу підвищення акцизів на пальне, експерти попереджають про неминуче зростання роздрібних цін на АЗС. За їхніми прогнозами, ціна може зрости на 1,5−2 гривні за літр лише внаслідок акцизної складової. Про це йдеться у статті «Мінфіну».
За словами керівника спеціальних проєктів НТЦ «Психея» Геннадія Рябцева, може з'явитися «ажіотажна націнка» у розмірі до 5% вартості палива. Таким чином, загалом пальне може подорожчати на 7−10% від поточних цін. Він наголошує, що роздрібні цінники на пальне в Україні вже завищені на 14−16%.
"Державного регулювання цін на АЗС ми не маємо, продавці можуть виставляти буквально будь-які прайси, в результаті роздріб заробляє на літрі палива вже по 8 гривень", - зазначає Рябцев.
Він також вказує на концентрацію ринку, коли невеликі заправки закриваються, що загрожує монополізацією та подальшим неконтрольованим зростанням цін. Рябцев підрахував, що якщо до війни на середню зарплату можна було купити 270 літрів палива, то зараз — лише 180 літрів.
"Оскільки пальне є стратегічним товаром, на платоспроможний попит продавці особливої уваги не звертають, виставляючи ті цінники, які дозволяють їм добре заробляти", - підсумує Рябцев.
Засновник групи компаній «Прайм» Дмитро Леушкін оцінює ризики виникнення паливної кризи цієї зими на рівні 30−40%. На його думку, є висока ймовірність перебоїв із постачанням пального на автозаправних станціях, що неминуче призведе до різкого зростання цін. Враховуючи попередження експертів про можливі серйозні перебої з електроенергією взимку, Леушкін радить українцям підготуватися заздалегідь.
"Про всяк випадок, купити про запас декілька каністр і поставити в гараж", - радить експерт, наголошуючи на необхідності забезпечити паливом генератори.
З 1 січня 2026 року в Україні стартує черговий етап підвищення акцизів на автомобільне пальне. Це є частиною закону, ухваленого Верховною Радою у 2024 році: