Як обмеження карткових переказів вплине на торгівлю криптовалютою, пояснив експерт

Читать на русском

Національний банк анонсував проєкт обмежень, які стосуватимуться переказів коштів між банківськими картками фізичних осіб

Читать на русском
Криптовалюта
Кількість платіжних карток в Україні зростає

Національний банк анонсував проєкт обмежень, які стосуватимуться переказів коштів між банківськими картками фізичних осіб

Нацбанк планує ввести ліміти на переказ коштів між банківськими картками фізичних осіб до 100 тисяч грн., а кількість операцій обмежити 30 для одного рахунку щомісячно. Чому вони вводяться та як вплинуть на придбання крипти, розповів партнер ЮК Syrota Dzis Melnyk & Partners Фелікс Аронович. «Мінфін» 12 червня публікує головне.

Що планує Нацбанк?

Національний банк анонсував проєкт обмежень, які стосуватимуться переказів коштів між банківськими картками фізичних осіб.

За словами заступника голови НБУ Дмитра Олійника, таке рішення покликане боротися з нелегальним гральним бізнесом, який процвітає в Україні та іншими незаконними способами використання банківських карток.

«95% клієнтів банків навіть не відчують цих змін на собі. В свою чергу, зловмисникам стане значно тяжче здійснювати перекази коштів без належного контролю та сплати податків», - запевнив Олійник.

Що стосується грошових переказів для волонтерських цілей, за словами представників НБУ, вони не планують обмежувати вхідні транзакції, що може ускладнити діяльність волонтерів. До того, у випадку підтвердження, ліміти можуть збільшувати в якості виключення.

Статистика НБУ свідчить, що від осені 2023 року обсяги переказів P2P підскочили до аномальних показників. Крім того, було відмічено зростання кількості карток, за допомогою яких здійснюються перекази. Це може свідчити про здійснення тіньових переказів та мільярди неоподаткованих гривень.

Які причини обмежень?

Vинулого року один з найбільших банків-емітентів передавав до НБУ статистику, в якій говорилося про масове виявлення так званих «дропів». Так називають процес передачі банківських реквізитів, включно з пін-кодами карток та доступами до інтернет-банкінгу зловмисникам.

Мова йдеться про передачу цих даних самими громадянами. За минулий рік тільки в період з жовтня по грудень банком було виявлено понад 10 тисяч «дропів» і подібна тенденція присутня в інших банках.

Щороку кількість платіжних карток в Україні зростає. До прикладу станом на 2024 рік НБУ відмітив близько 52,12 млн нових карток, які були видані українськими банками. Сумарна кількість платіжних карток складає сьогодні понад 115 млн штук, що складає в середньому по три картки на кожного повнолітнього громадянина України.

Кожен банк в Україні має власні обмеження, які стосуються операцій між платіжними картками для фізичних осіб. До прикладу:

  • У Приватбанку сьогодні діє обмеження на переказ коштів в розмірі 29999 грн за один платіж. По Україні за місяць дозволено здійснювати до 200 транзакцій на загальну суму не більше 1 млн грн. У ПриватБанку є ліміти й на вхідні перекази, згідно з якими дозволяється здійснювати до 350 транзакцій на загальну суму не більше 1 млн грн.
  • У monobank ліміти на перекази між фізособами в межах України складають до 60 тис. грн.. На день дозволено здійснювати до 50 операцій, на 4 дні — до 100 операцій.
  • У Сенс Банку, який не так давно був націоналізований, діють ліміти на транзакції на рівні до 200 переказів щомісячно на суму до 400 тис. грн. На день можна здійснювати до 30 переказів, а на тиждень — до 100.

Стосовно переказів коштів за кордон, у Приватбанку сьогодні можна здійснювати до 20 транзакцій на місяць на суму не більше 100 тис. грн.
За кордон можна зробити не більше 20 переказів на місяць на загальну суму не більше 100 тис. грн. У Monobank можна пересилати за кордон суму не більшу еквівалента $10 тис. за курсом НБУ, а для клієнтів Visa — не більше еквівалента $25 тис. за курсом НБУ.

Торгівля криптовалютою

Як зміниться життя криптоінтузіастів, які проводять велику кількість операцій по купівлі/ продажу stablecoin? Вони, крім цих обмежень, які звичайно ускладнять їх діяльність, вже додатково стикаються з банківським фінансовим моніторингом.

Банки при досягненні певної кількості та обсягу операцій запросять у клієнта:

  • джерело походження коштів,
  • призначення платежів, як отриманих, так і відправлених.

При цьому продаж криптовалюти, як і повернені банківські депозити, джерелом доходу не вважаються. Джерело доходу можна підтвердити декларацією про доходи, продажем рухомого/нерухомого майна тощо.

Якщо деякі банки зможуть задовольнитися вашими поясненнями, що ви продаєте особисті речі через ОЛХ, то інші — попросять скріншоти з ваших оголошень та квитанції про відправку через Нову Пошту тощо.

І якщо у вас немає інших пояснень стосовно призначення та кількості платежів, вам все ж таки прийдеться повідомити банк про операції з криптовалютою.
Ба більше, банки на підтвердження купівлі/продажу криптовалюти можуть запросити скріншоти вашого облікового запису з криптобіржі та скріншоти виконаних ордерів, які повинні співпасти з розміром платежів по фіатній валюті.

Нижче наводимо відповідь одного з банків на такі пояснення:

«Просимо Вас не проводити операції з криптовалютою, оскільки Банк бачить ознаки підприємницької діяльності в цих операціях. Проведення операцій, які мають ознаки підприємницької діяльності, порушують режим рахунку. Ви підписали анкету, де вказано, що карта призначена для використання в рамках цільових витрат, а не інструмент для ведення бізнесу".

Таким чином, шановні криптопідприємці, банки поки що приймають «криптоплатежі» як пояснення призначення платежу, але в подальшому не радять проводити такі розрахунки. Подальші санкції банків наразі не відомі.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.