Як нас дурять з МРТ за гроші - розслідування Інформатора

Читать на русском

В Україні лікарі державних медустанов заробляють на платних послугах, іноді такі послуги призначають навіть, якщо це не обов'язково у певному конкретному випадку, адже з кожного пацієнта - капає відсоток

Читать на русском
Корупція у медсистемі
Медицина в Україні безплатна тільки умовно

В Україні лікарі державних медустанов заробляють на платних послугах, іноді такі послуги призначають навіть, якщо це не обов'язково у певному конкретному випадку, адже з кожного пацієнта - капає відсоток

В Україні, згідно з Конституцією, медицина є безплатною. А по факту - навпаки, адже скористатися безоплатними послугами майже неможливо. Медична система перетворилася на складну корупційну схему.

Щоб з'ясувати, як таке можливо, журналіст "Україна на часі" Дмитро Гордійчук провів розслідування на прикладі МРТ. Також він розповість, чи роблять щось правоохоронці, щоб прибрати корупцію у медичній системі.

 

Черги на МРТ

Магнітно-резонансна томографія (МРТ) - томографічний метод дослідження внутрішніх органів і тканин з використанням фізичного явища ядерного магнітного резонансу (ЯМР). Його широко застосовують у медицині для візуалізації тканин мозку, серця, м'язів, а також новоутворень. Метод відносно безпечний та відрізняється високою якістю результатів, тому він зараз став більш поширеним, ніж вже звичний для всіх рентген чи комп'ютерна томографія. МРТ широко використовується у діагностуванні хвороб головного мозку, серцево-судинної системи, опорно-рухового апарату.

Обладнання для МРТ коштує дуже дорого. Наш журналіст знайшов вживаний апарат від Siemens за понад 15 млн гривень. Тому черги на таке обстеження у державних закладах - величезні. Дмитро Гордійчук спробував записатися на МРТ, і в кращому випадку журналісту пропонували запис після 25 травня, а в одному з медзакладів взагалі через рік.

Тому в такій ситуації реальним виходом є приватні клініки. При цьому НСЗУ наголошує, що навіть у платних клініках пацієнтам може бути надані безоплатні послуги, обстеження за допомогою МРТ.

"Завдяки програмі медичних гарантій українці можуть укладати декларацію із сімейним лікарем, консультуватися у вузьких спеціалістів, проходити обстеження на раннє виявлення новоутворень та отримувати інші медичні послуги у приватних лікарнях. Але безоплатна допомога надається тільки тими приватними центрами та лікарями ФОП, які уклали договори із НСЗУ. Обсяг допомоги, яку можна отримати безоплатно, залежить від пакета, за яким заклад підписав контракт із Національною службою здоров'я", - заявляли у НСЗУ.

Прихована корупція

З цього випливає розуміння, що всередині системи працює прихована корупція. До того ж дуже надійно. Бо інакше, як пояснити черги на безкоштовне МРТ на наступний рік та той факт що, лікарі подекуди навіть не інформують пацієнтів, що в них є право отримати безплатні послуги? Але, де саме ця прихована корупція - велике питання. Адже навіть на офіційному рівні є можливість уникнути відповідей на це питання. Наприклад, у Києві лікарні можуть не відповідати на запити журналістів.

"Вся відеозйомка та коментарі погоджуються з військовою адміністрацією", - заявили журналістам в одній з лікарень Києва.

розслідування 1

"Під час роботи над цим матеріалом ми спілкувалися на умовах анонімності з багатьма столичними лікарями, вони навіть виявили готовність надати нам направлення на безкоштовне МРТ. Проте ніяких деталей щодо того, як саме вони обирають людей для платного чи безплатного обстеження вони повідомляти відмовились", - каже Гордійчук.

Журналіст все ж знайшов співрозмовника, який пояснив всі нюанси. Це військовий, який прибув до столиці всього на декілька днів. Ім'я та інші дані чоловіка приховані з міркувань безпеки.

"Це звичайна практика абсолютно у всіх лікарнях по всій країні. Лікарі отримують відсоток, якщо видає направлення на МРТ. Він невеличкий, але ж, звісно, з кожного пацієнта. Тобто, є зацікавлення, щоб пацієнт, який прийшов на МРТ, пішов саме на платне. І, по-перше, лікар йому казатиме:"Ідіть у платний кабінет, бо у безкоштовному буде велика черга, можна чекати кілька тижнів, навіть пару місяців". Лікар буде казати, що йому дуже треба вже прямо зараз йти на МРТ, бо втрачати час не можна. По-друге, я, як лікар, призначатиму МРТ навіть, якщо це не обов'язково у даному конкретному випадку. Це все на мій власний розсуд, тому переважно видаватиму направлення, бо це все мої гроші, я на цьому зароблятиму. Порушень тут ніяких немає або їх встановити неможливо", - пояснив медик.

розслідування 2

Ця інформація не викликає здивування. Але що каже закон? Чи це нормальна ситуація, коли ти маєш платити за те, що можеш отримати безплатно?

Журналісти дізналися, що роблять правоохоронці, щоб прибрати корупцію. За даними поліцейських, у межах кримінального провадження правоохоронці досліджують факти маніпуляції з даними про надані медичні послуги і які вносяться лікарнями до електронної системи охорони здоров'я та до звітів НСЗУ. Відомо, що саме на підставі цих даних лікарні отримують кошти за програмою надання медичних послуг. Затриманих на даний час немає. Наразі встановлюється коло причетних до схеми осіб і опрацьовується масив отриманої інформації в ході досудового розслідування.

"На мій погляд наша медицина, що формально є безкоштовною, перетворилася у фіг знає що - на складну корупційну систему, що кожного дня вдосконалюється. Ось, наприклад, ще 10 років тому було дуже легко спіймати конкретну лікарню на корупції, зокрема, на наданні платних послуг. Вони тоді працювали дещо примітивно - був безплатний кабінет у лікарні, був платний, що зареєстрований на комерційну структуру, і просто орендували приміщення. Часто було, що платний кабінет користувався тим самим обладнанням, що й безкоштовний. Тільки там черги не було, але поступово схеми ставали складнішими", - заявив наш співрозмовник.

Умовно безплатна медицина

"Всі знають, що лікарі державних медустанов заробляють на платних послугах, проте впевнено довести нічого не можна. Але, на мою думку, у медицини є одна важлива відмінність, порівняно з іншими сферами, вона ось у чому", - каже журналіст Дмитро Гордійчук.

Він пояснив, якби конституція не декларувала безплатну медицину, то громадяни України мали б медичне страхування. Тобто платили у якийсь медичний фонд щомісячний внесок. Але у разі виявлення захворювання їм би не довелося сплачувати за те, що вони не передбачали у своєму бюджеті. Адже всі послуги, навіть набагато дорожчі, ніж актуальна ціна на МРТ, покрила б їхня страхова.

"Цікаво, що саме медики найчастіше чинять супротив переводу медицини на платну основу. Причина у тім, що у цьому випадку всі видатки на медицину одразу б стали б прозорими, було б розуміння, скільки послуг надано тією чи іншою установою, скільки коштів за це було отримано. Допоки медицина безкоштовна - це не дуже легко зрозуміти. Тож десь у тіні гуляють значні гроші, бо населення України старішає і все частіше хворіє. Комусь з представників медицини це здається цікавішим за прозору систему, бо вони мають безпосередній доступ до цих сірих грошей", - йдеться у журналістському розслідуванні.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.