"Ядерний варіант": що буде з Угорщиною, якщо вона продовжить блокувати допомогу Україні - Politico

Європейські лідери готові позбавити Будапешт права голосу

Допомога Україні та Угорщина
Однак це абсолютно крайня міра

Якщо Угорщина раптом продовжить блокувати схвалення допомоги Україні, то європейські лідери готові позбавити цю країну права голосу. Йдеться про суму в 50 мільярдів євро від ЄС строком на чотири роки. В самому Євросоюзі кажуть, що такі обмеження щодо Будапешту є "ядерним варіантом".

Тобто йти на крайні міри Брюссель не хотів би, але піде, якщо доведеться. Про це пише видання Politico. 

Журналісті зазначають, що євродипломати вже багато років намагалися розв'язувати проблеми з Угорщиною суто дипломатично. Однак вищезгаданий "ядерний варіант" вже не є чимось неймовірним, якщо він ставить під загрозу безпеку України, яка є країною-кандидатом на вступ до Євросоюзу.

П'ять європейських посадовців і дипломатів заявили, що інші країни блоку готові виступити проти Будапешта. Це стало б історичним кроком для лідерів, які покладаються на згуртованість і одностайність.

"Якщо Орбан знову заблокує угоду... на лютневому саміті, застосування статті 7 для позбавлення Угорщини права голосу може стати реальним варіантом", – сказав один з дипломатів ЄС в коментарі Politico.

Стаття 7 Договору про Європейський Союз, нагадаємо, передбачає можливість призупинити право голосу країни-члена, якщо буде встановлено, що вона серйозно порушує основні принципи ЄС. Саме цим, за великим рахунком, і займається Угорщина.

При цьому видання пише, що окремі країни ЄС зі Східної та Центральної Європи не хотіли б звертатися до статті 7. Також залишається невизначеною позиція словацького прем’єра Роберта Фіцо. 

Допомога Україні та палки в колеса від Угорщини 

Нагадаємо, що офіційний Будапешт вже багато місяців блокує питання щодо виділення Україні фінансової допомоги в розмірі 50 мільярдів євро. У грудні Угорщина наклала вето на цей пакет економічної підтримки, через що лідери ЄС знову зберуться 1 лютого на саміт, аби порозумітися з угорською стороною - або обійти її вето у будь-який спосіб. 

Втім, наразі є обережні надії на те, що все ж таки вдасться домовитися. По-перше, Будапешт за певних умов фінансових компенсацій для себе готовий підтримати виділення 50 мільярдів євро Україні. По-друге, Угорщина дала добро на створення нового фонду допомоги Києву. Нарешті, угорська сторона тепер знає, що рішення буде прийняте навіть попри її вето - тож чисто раціональним є припинити "ламати комедію" та спокійно вирішити це питання. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube