Європейські лідери готові позбавити Будапешт права голосу
Якщо Угорщина раптом продовжить блокувати схвалення допомоги Україні, то європейські лідери готові позбавити цю країну права голосу. Йдеться про суму в 50 мільярдів євро від ЄС строком на чотири роки. В самому Євросоюзі кажуть, що такі обмеження щодо Будапешту є "ядерним варіантом".
Тобто йти на крайні міри Брюссель не хотів би, але піде, якщо доведеться. Про це пише видання Politico.
Журналісті зазначають, що євродипломати вже багато років намагалися розв'язувати проблеми з Угорщиною суто дипломатично. Однак вищезгаданий "ядерний варіант" вже не є чимось неймовірним, якщо він ставить під загрозу безпеку України, яка є країною-кандидатом на вступ до Євросоюзу.
П'ять європейських посадовців і дипломатів заявили, що інші країни блоку готові виступити проти Будапешта. Це стало б історичним кроком для лідерів, які покладаються на згуртованість і одностайність.
"Якщо Орбан знову заблокує угоду... на лютневому саміті, застосування статті 7 для позбавлення Угорщини права голосу може стати реальним варіантом", – сказав один з дипломатів ЄС в коментарі Politico.
Стаття 7 Договору про Європейський Союз, нагадаємо, передбачає можливість призупинити право голосу країни-члена, якщо буде встановлено, що вона серйозно порушує основні принципи ЄС. Саме цим, за великим рахунком, і займається Угорщина.
При цьому видання пише, що окремі країни ЄС зі Східної та Центральної Європи не хотіли б звертатися до статті 7. Також залишається невизначеною позиція словацького прем’єра Роберта Фіцо.
Нагадаємо, що офіційний Будапешт вже багато місяців блокує питання щодо виділення Україні фінансової допомоги в розмірі 50 мільярдів євро. У грудні Угорщина наклала вето на цей пакет економічної підтримки, через що лідери ЄС знову зберуться 1 лютого на саміт, аби порозумітися з угорською стороною - або обійти її вето у будь-який спосіб.
Втім, наразі є обережні надії на те, що все ж таки вдасться домовитися. По-перше, Будапешт за певних умов фінансових компенсацій для себе готовий підтримати виділення 50 мільярдів євро Україні. По-друге, Угорщина дала добро на створення нового фонду допомоги Києву. Нарешті, угорська сторона тепер знає, що рішення буде прийняте навіть попри її вето - тож чисто раціональним є припинити "ламати комедію" та спокійно вирішити це питання.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте у нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал Viber можна тут.