Лідери ЄС знайшли важелі впливу на Угорщину, але не хочуть повного приниження Будапешту й думають, як дати йому можливість "зберегти обличчя"
У Євросоюзі переконані, що питання допомоги Україні вирішиться в найближчі кілька тижнів, оскільки знайшли важелів впливу на головного супротивника цього рішення — Угорщину. Прем’єр Віктор Орбан вичерпав можливості стримування ЄС із цього питання, а європейські лідери остаточно впевнилися в його деструктивній ролі. Тепер Будапешт сигналізує, що готовий до компромісу.
Про це повідомляє Politico з посиланням на джерела серед європейських дипломатів і чиновників. На умовах анонімності вони повідомляють, що грудневий саміт Ради Європи, на якому Україна та Молдова отримали офіційне запрошення почати процедуру вступу до ЄС, став для багатьох останньою краплею.
«Грудневий саміт став тривожним дзвіночком. Декілька європейських лідерів зрозуміли, про що (йдеться Орбану — ред.) насправді», — повідомив один із дипломатів на умовах анонімності.
За словами джерел Politico, постійні спроби Орбана зловживати правом вето та шантажувати колективну Європу остаточно набридли. Тому більшість країн відхиляє пропозицію Угорщини розділити допомогу Києву на рівні 50 мільйонів на кілька щорічних траншів, що дало б можливість Будапешту щоразу під час голосування виторговувати собі вигідні умови.
Орбану якось спробують «підсолодити пігулку», наприклад, Брюссель запропонує відшкодування Угорщині її відсоткової ставки після пандемії. Але буде також і «батіг»: Єврокомісія розглядає варіанти, що дають можливість відтермінувати виплати країні, якщо вона спробує накласти вето на фінансову допомогу Україні.
Розглядають також і жорсткіший варіант — чимраз більшої популярності набуває ідея застосування до Угорщини так званої процедури статті 7, що дає можливість призупинення право голосу Будапешта в Європейській Раді. Такі обмеження можуть накладатися на країну, у якій фіксують скорочення демократичних прав та свобод.
Прем’єр Угорщини Віктор Орбан віддавна займає позицію «друга путіна», чим викликав роздратування західних столиць. Він послідовно використовує право «вето» для блокування ключових питань щодо підтримки України, розширення НАТО чи санкцій проти рф. У грудні колективними зусиллями європейських лідерів вдалося переконати його не брати участь у голосуванні щодо розширення ЄС, що відкрило двері до Євросоюзу для Києва та Кишинева, оскільки рішення мало бути одноголосним.
Водночас він заблокував чотирирічний пакет фінансування України в розмірі 50 мільярдів. ЄС має альтернативні шляхи надання допомоги Києву, поза спільним бюджетом, але це вимагає більше часу й коштуватиме дорожче.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.