Втечі ухилянтів за кордон: поліція назвала головних схемщиків та вразила ростом тарифів на переправу

Читать на русском

Після того, як набув чинності закон про мобілізацію, втекти за кордон стало в рази дорожче

Читать на русском
Ухилянти
Найпопулярнішим способом втечі залишається річка Тиса

Після того, як набув чинності закон про мобілізацію, втекти за кордон стало в рази дорожче

На ухилянтах заробляють жителі прикордонних регіонів - саме вони здебільшого переправляють чоловіків за кордон. Конкурують з ними кримінальні авторитети. Окремі "схемщики" влаштовують для військовозобов'язаних "законні" підстави за виїзду. Що цікаво, після набрання чинності закону про мобілізацію "ціна" втечі зросла у п'ять разів.

Про це в інтерв'ю "РБК-Україна" розповів начальник Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Україні Андрій Рубель. За його словами, найпопулярнішим способом втечі, попри небезпеку, залишається річка Тиса.

"Здебільшого до їх функціонування (схем - ред.) причетні мешканці прикордонних регіонів. Вони знаходять клієнтів, які хочуть незаконно перетнути кордон. Ухилянти добираються до точки, яку їм вказують, а далі їх перевозять місцеві, які добре орієнтуються, знають кордон, знають, де немає прикордонників і, банально, переводять їх лісом або перевозять через кордон. Хтось доходить - це факт. Багатьох затримує поліція чи прикордонна служба", - розповів Рубель.

Він додав, що до схем перевезення ухилянтів також причетні й представники кримінального світу. Вони теж намагаються заробляти на цьому.

"Буквально пару тижнів тому ми затримали "кримінальних авторитетів", що брали участь у "сходці" трьох конкуруючих кланів, які вирішували питання щодо перерозподілу сфер злочинного впливу та контролю за групами, які займаються незаконним переправленням осіб через кордон", - розповів представник Нацполіції.

Нагадаємо, у травні Нацполіція навіть провела велику спецоперацію в Києві, Сумській, Чернігівській та столичній областях, у ході якої піймала "на гарячому" кількох лідерів кримінальних угруповань, які саме розподіляли прибутки від діяльності з переправлення за кордон військовозобов'язаних. Всього вони провели п'ять таких зібрань. У якості "третейських суддів" на них були присутніми відомі у кримінальному світі авторитети Куца та Лавас-огли Батумський. В гих вилучили 70 тисяч доларів, зброю й набої, посвідчення різних правоохоронних органів, державної влади та медіа (з ознаками підробки). Також забрали автівки й набори відмичок.

Рубець також каже, що окрім перетину кордону поза офіційними пунктами пропуску, зловмисники намагаються організовувати й "законні" підстави для виїзду чоловіків. Тут є декілька варіантів.

"За гроші одружують чоловіків на жінках з інвалідністю або на тих, які мають трьох і більше дітей, працевлаштовують на стратегічні підприємства та оформлюють їм відрядження, чи на підприємства водіями, що займаються міжнародними перевезеннями, чи то в якісь громадські організації, або ж сприяють в отримання груп інвалідності через ВЛК та МСЕК тощо", - пояснює Андрій Рубель.

Поліцейський зауважив, що після того, як закон про мобілізацію набув чинності, втекти за кордон стало дорожче. Розцінки зросли приблизно в п'ять разів.

"До 18 травня сума (за незаконний перетин кордону - ред.) в середньому була 4-5 тисяч доларів. Але зараз, з прийняттям нововведень до закону, вона може сягати й 20 тисяч доларів", - підсумував начальник Департаменту стратегічних розслідувань Нацполіції України Андрій Рубель.

Загалом від початку 2024 року Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції відкрив 161 кримінальне провадження проти 519 осіб за фактом незаконного переправлення через кордон. 155 фігурантам (40 - внесення відомостей до системи "Шлях") повідомили про підозру, до суду скерували 50 обвинувальних актів (12 - система "Шлях") відносно 114 осіб (30 - система "Шлях").

Якщо спіймають на кордоні - одразу в ТЦК

Постанова Кабінету міністрів від 16 травня 2024 року № 560 дозволяє відправляти ухилянтів до ТЦК прямо з кордону. В документі йдеться, що прикордонники можуть викликати поліцію, щоб затримати особу та доставити її найближчого ТЦК та СП. Проте у військкомат все ж доставлятимуть не всіх. Так робитимуть за умови, що в Єдиному держреєстрі призовників ухилянт вважається у розшуку в Нацполіції.

Як пояснював помічник начальника Чернівецького прикордонного загону Ігор Заруднєв, раніше на усіх порушників, які намагались незаконно перетнути кордон, прикордонники складали протокол про адмінпорушення і відправляли в суд, який вирішував, яке покарання обрати. Зараз в постанові чітко прописано, якщо "по лінії ТЦК" людина перебуває у розшуку, прикордонники передають її поліції, а поліція доставляє прямо в ТЦК".

Нагадаємо, чоловікам, які оновили дані в "Резерв+", все одно вручатимуть повістки на вулиці. А студентам стане простіше отримати довідку для відстрочки.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.