Чи мають ТЦК право "пакувати" людей прямо на вулицях: відповідь адвоката

Читать на русском

Єдиним законним запрошенням до військкомату, якщо людина не порушувала правила, є повістка, вважають юристи

Читать на русском
ТЦК на вулицях
В Україні почастішали випадки затримання чоловіків представниками ТЦК просто на вулицях

Єдиним законним запрошенням до військкомату, якщо людина не порушувала правила, є повістка, вважають юристи

Останнім часом в Україні постійно фіксуються випадки силового затримання громадян співробітниками ТЦК. Таких людей примусово доставляють до військкоматів. Однак насправді воєнкоми мають подібні права геть не у всіх випадках. 

Якщо громадянин не порушував правила військового обліку, затримувати його силою ніхто не може. Про це розповів у коментарі "УП.Життя" адвокат, офіцер юстиції ЗСУ Євген Филипець.

За словами Филипця, єдиним законним способом запрошення (а не притягнення силоміць!) до ТЦК військовозобов’язаного, який не є порушником правил військового обліку, має з собою військово-облікові документи та не перебуває у розшуку, є повістка. При чому оформлена належним чином.

"Вантаження" людей на уточнення даних представниками ТЦК – це абсолютно незаконно й немає жодного правового підґрунтя. Доставляти військовозобов’язаного до ТЦК можна лише тоді, коли він вчинив порушення правил військового обліку. І такі повноваження мають лише працівники поліції – не ТЦК", – зазначив Филипець.

Якщо правоохоронці затримують людину, це має обов'язково супроводжуватися складанням протоколу. У такому випадку вона матиме доступ до правової допомоги – державного захисника або власного адвоката. Окремо юрист пояснив, що ніхто не може забирати в особи мобільний телефон, адже це приватна власність людини.

"Обґрунтовують це зазвичай тим, що ТЦК нібито є режимним об'єктом, на якому не можна здійснювати фото- і відеофіксацію. Однак якщо людина нічого не фотографує і не знімає на відео, телефон має залишатися з нею. Адже це не режимно-секретний об'єкт, куди не можна заходити", – пояснює Филипець.

Залишаючи людину без зв’язку, працівники військкоматів позбавляють її права на захист адвоката. А це порушує "всю базу принципів взаємодії" між людиною та державою, вважає експерт. 

"Крім того, затримані мають право на захисника – особистого чи державного. А без телефону вони не можуть отримати хоч якусь консультацію", – наголошує адвокат.

Коли затримання є законним?

Правоохоронці (не воєнкоми) можуть затримати вас, якщо: 

  • ви вчинили адміністративне чи кримінальне правопорушення: неявка на виклик до військкомату, несвоєчасне подання в обліковий орган відомостей про зміну місця проживання, освіти, місця роботи й посади, порушення порядку проходження навчальних зборів тощо;
  • при перевірці документів у вас виявили розбіжності у військово-обліковому документі та даних, які містяться в Єдиному державному реєстрі військовозобов'язаних;
  • ви перебуваєте в розшуку;
  • при перевірці у вас відсутні військово-облікові документи;
  • ви відмовляєтеся від повістки у присутності поліції.

В усіх інших випадках затримання не є законним. Тим паче незаконними є будь-які насильницькі дії стосовно вас (побиття, заламування рук, погрози, псування майна тощо).

"Військовозобов’язаного, який має військово-обліковий документ та оновив свої дані, не перебуває у розшуку та не є порушником правил військового обліку не мають права затримувати ні за яких обставин. Єдиний варіант, який можна застосовувати щодо нього – вручення повістки", - резюмується в матеріалі.

Раніше президент України Володимир Зеленський заявляв, що мобілізація в Україні суттєво збільшилася.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.