Конференція стартувала у Берліні 11 червня, але без Найєма та Кубракова, які відповідали за відновлення інфраструктури. Втім, на думку експертів, їхні відставки не вплинуть на остаточний результат
У вівторок, 11 червня, у Берліні стартувала вже третя Міжнародна конференція з питань відновлення України. Втім, в нашій країні нині немає міністра інфраструктури, яким був звільнений ще у травні Олександр Кубраков. До того ж напередодні звільнився Мустафа Найєм, який очолював Держагентство з питань відновлення і розвитку інфраструктури – саме вони займалися підготовкою до конференції та мали представляти нашу державу. Експерти поділися з Інформатором думками про те, чи зіграє роль їхня відставка на результати конференції – якщо коротко, то не дуже.
На думку політологів, відсутність Найєма та Кубракова не вплине на перебіг конференції та її підсумки. Здебільшого через те, що там не розглядатимуть питання, за які були відповідальні міністр інфраструктури та його заступник. Ба більше, існує думка, що відповідати за відбудову країни та за кошти, виділені на це, будуть лояльні до Офісу президента посадовці – в іншому випадку їх позбавлятимуться.
“Саме по собі питання відбудови України поки що не є достатньо стратегічним, адже війна не завершилася, руйнування не припинилися. Одне питання стосується політичного керівництва Німеччини – це, зокрема, посилення ППО, а друге – це українська енергетика, адже її часткове знищення створює багато проблем, а для відновлення потрібні капіталовкладення. Якщо з енергетикою нічого доброго не буде, то по всім іншим напрямкам – так само особливо розраховувати немає на що. За великим рахунком, говорити про відбудову ще зарано, вона наразі зводиться до відбудови того, що постійно знищує Росія”, – наголосив у коментарі Інформатору політолог Петро Олещук.
За його словами, західні партнери мають вирішувати, як гарантувати безпеку для України, щоб можна було говорити про її відбудову. Тому на результати цьогорічної відновлювальної конференції відсутність Мустафи Найєма та Олександра Кубракова (або ж тих, хто міг би замінити їх на відповідних посадах) не вплине. Експерт уточнив, що вони відповідали за більш стратегічні напрямки роботи, щодо яких перспектива більш віддалена.
Політтехнолог Олексій Голобуцький висловив схоже переконання – відсутність Найєма та Кубракова не відобразиться на результатах конференції. Він вважає, що партнери зроблять багато заяв та обіцянок, але вирішуватися питання щодо відбудови будуть пізніше та робитимуть це інші представники української влади.
“Я впевнений, що нам багато чого наобіцяють, але все одно все буде вирішуватися не сьогодні і не цими людьми (Найємом та Кубраковим – ред.), – підкреслив Голобуцький під час спілкування з Інформатором.
За його словами, сподіватися на Кубракова з погляду “антикорупційності” не потрібно було. Водночас каже – Найєм та Кубраков не були лояльними до Офісу президента, а влада не може дозволити розпоряджатися великими коштами на відновлення людям, у повній лояльності яких не впевнена.
“При абсолютно згаслій економіці після війни вся влада буде в руках у тих, в кого знаходяться гроші. Нинішня влада хоче одне з небагатьох джерел реальних коштів, які будуть в країні (на відновлення – ред.) контролювати на 100%. У такому випадку люди, які це робитимуть, залишатимуться при владі стільки, скільки вони захочуть”, – зауважив Голобуцький Інформатору.
Конференція з відновлення України – Ukraine Recovery Conference – стартувала у Берліні 11 червня за участі Президента України Володимира Зеленського та канцлера ФРН Олафа Шольца. Вона триватиме два дні. Окрім глави держави та керівника його Офісу Андрія Єрмака на захід прибули мери низки українських міст та делегація, склад якої наступний:
Це вже третя відповідна конференція з початку повномасштабного вторгнення. На ній також мали бути присутні міністр інфраструктури Олександр Кубраков та голова Агентства з відновлення Мустафа Найєм. Втім, голову відомства відправили у відставку на початку травня, а Найєм звільнився з посади напередодні, 10 червня. Ба більше, він заявив про тиск на діяльність з боку влади.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.