Причиною відмови водіїв від огляду на сп’яніння часто є не наркотики, а страх, що їх передадуть у військкомат
У різних регіонах України фіксують численні випадки, коли водії відмовляються проходити огляд на стан наркотичного сп’яніння. Причина — побоювання, що замість лікарні поліцейські відвезуть їх до Територіального центру комплектування. Через це суди визнають їх винними за ст. 130 КУпАП і призначають покарання.
Про це пише "Судово-юридична газета". Зазначається, що такі випадки масово фіксують у судах.
Приміром, 3 квітня у Київській області поліцейські зупинили водія авто для доставки хліба — Миколу П. Він відмовився їхати до лікаря-нарколога, пояснивши, що боїться примусової мобілізації. Також заявив, що має дитину-інваліда на утриманні.
Суд визнав його винним, позбавив водійських прав на рік і призначив штраф 17 тис. грн.
Інший випадок стався 17 березня у Києві. Поліцейські зупинили водія Toyota Андрія С. Йому запропонували огляд на сп’яніння, однак чоловік погодився лише за умови, що його повезе "швидка" або інша особа, бо не довіряє намірам поліції.
Поліцейські склали протокол про відмову, а суд визнав його винним за ст. 130.
Сергія Ч. у Полтаві зупиняли патрульні з різних приводів. Двічі йому повідомляли про "ознаки сп’яніння" та вимагали проїхати на огляд. Водій відмовлявся, бо підозрював, що його можуть замість лікарні повезти до ТЦК. Обидва протоколи визнані судом, чоловік притягнутий до відповідальності.
17 лютого в Олександрії зупинили водія ВАЗ Сергія М. Після заяви про "ознаки наркотичного сп’яніння" поліцейські сказали, що повезуть його не в місцеву лікарню, а в інше місто — Знам’янку, де розташовано ТЦК. Сергій М. відмовився, і протокол про відмову став підставою для вироку.
Суди фіксують: причиною відмови водіїв від огляду на сп’яніння часто є не наркотики, а страх, що їх передадуть у військкомат. Попри ці аргументи, закон прямо передбачає відповідальність за відмову від огляду — суди трактують ці випадки як правопорушення.
У контексті тривалого характеру війни та виснаження наявних резервів, дедалі більше військових фахівців говорять про неминучість залучення молодших вікових категорій. Зокрема, командир 93-ї ОМБр "Холодний Яр" Шаміль Крутков заявив в інтерв’ю "Слідству.Інфо", що, на його думку, мобілізація 18-річних уже давно є необхідною. За словами офіцера, нинішня ситуація на фронті свідчить про те, що війна затягнеться, а тому "питання часу", коли державі доведеться розширювати мобілізаційну базу.
Наразі молодь може підписати контракт "18-24". Також до Сил оборони пропонують залучати громадян 60+. Відповідний законопроєкт вже зареєстрували у Раді.
Також в Україні для посилення мобілізації хочуть відновити обов’язкову військову підготовку для студентів-медиків та фармацевтів з 2026 року. Це має розв'язати проблему нестачі медиків в ЗСУ.