У ЗСУ - дефіцит медичних кадрів, в умовах великої війни потрібно впроваджувати зміни до системи медичної освіти
У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №13276, який відновлює обов’язкову військову підготовку для студентів-медиків та фармацевтів з 2026 року. На сьогодні лише 5% з них проходять таке навчання. Це має вирішити проблему нестачі медиків в ЗСУ.
Законопроєкт №13276 внесли до Ради 12 травня. Ініціатори документа аргументують його гострим дефіцитом кадрів за військово-медичними та військово-фармацевтичними спеціальностями.
"Один з наслідків повномасштабної війни - дефіцит медичних кадрів у Збройних Силах України, зокрема фахівців військово-медичних і військово-фармацевтичних напрямів. Зрозуміло, що до війни не була потрібна така велика кількість медиків в армії. І наразі потрібно впроваджувати зміни до системи медичної освіти, які дозволять надати медичним працівникам знання військової підготовки", - заявив голова комітету з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування, народний депутат Михайло Радуцький, який є одним з авторів закону.
Наразі офіцерів запасу медичної служби готують кафедри медицини катастроф та військової медицини у 29 вищих навчальних закладах. Водночас лише в чотирьох із них функціонують військові навчальні підрозділи. Навчання за програмою офіцера запасу є добровільним і переважно доступне для студентів-контрактників. Серед бюджетників його проходять лише ті, хто уклав контракт з Міністерством оборони.
Це призвело до того, що лише невелика кількість студентів-медиків проходять таке навчання - лише 5%. Законопроєкт передбачає поновлення роботи наявних або створення нових кафедр військової підготовки у закладах вищої освіти.
"Уже наступного року планується, що кількість студентів, які проходитимуть військову підготовку за цією програмою, сягне близько 4,3 тисячі з подальшим щорічним зростанням", - додав Радуцький.
За його словами, сьогодні від знань та підготовки медичних працівників, які працюють у стабпунктах та прифронтових медичних закладах, залежить життя поранених захисників. Завдання держави - забезпечити ЗСУ достатньою кількістю підготовлених фахівців медичної служби, наголошує нардеп. Це дозволить системно сформувати кадровий резерв медичної служби та підвищити рівень надання медичної допомоги на фронті.
У разі підтримки законопроєкту №13276 парламентом, зміни набудуть чинності з початку 2026 року. Коли депутати будуть голосувати за законопроєкт - поки невідомо.
У контексті тривалого характеру війни та виснаження наявних резервів, дедалі більше військових фахівців говорять про неминучість залучення молодших вікових категорій. Зокрема, командир 93-ї ОМБр "Холодний Яр" Шаміль Крутков заявив в інтерв’ю "Слідству.Інфо", що, на його думку, мобілізація 18-річних уже давно є необхідною. За словами офіцера, нинішня ситуація на фронті свідчить про те, що війна затягнеться, а тому "питання часу", коли державі доведеться розширювати мобілізаційну базу.
Наразі молодь може підписати контракт "18-24". Також до Сил оборони пропонують залучати громадян 60+. Відповідний законопроєкт вже зареєстрували у Раді.