Батьки часто мають страх, що їхніх дітей мобілізують, але попри це українці юнаки вже ж здають НМТ і вступають в українські виші
Масовий виїзд неповнолітніх українських хлопців за кордон став новим викликом для вітчизняної системи освіти та безпеки. Часто причиною такого рішення батьків є страх мобілізації їхніх дітей. Але, навіть за межами країни, тисячі підлітків складають національний мультипредметний тест (НМТ), щоб повернутись і вступити до українських вишів.
В інтерв’ю РБК-Україна заступник міністра освіти і науки Михайло Винницький розповів, що цього року 20 тисяч українських випускників, які перебувають за кордоном, вже зареєструвалися на НМТ. Це свідчить про те, що 17-річні та 18-річні хлопці все ж обирають саме українську освіту.
"Багато з тих, хто виїжджає у 17 років, все одно повертаються до України й вступають у наші університети", – зазначив посадовець.
Наразі тестування можна скласти у 55 центрах у 34 країнах світу. Попри можливість вступати в університети Польщі, Німеччини чи Британії без НМТ, десятки тисяч молодих українців обирають саме українську освіту.
Водночас МОН визнає, що Україна втрачає частину молоді, яка виїжджає разом із батьками.
"Чи ми втрачаємо неповнолітніх громадян? Абсолютно", – каже Винницький.
У 2025 році абітурієнти знову вступатимуть до вишів за національним мультипредметним тестом (НМТ). Відповідний законопроєкт Верховна Рада ухвалила ще 29 жовтня. Водночас державну підсумкову атестацію (ДПА) для школярів 4-х, 9-х та 11-х класів не відновлюють.
Так, випускники шкіл, які бажають вступити на навчання у вищі заклади освіти, повинні будуть здати у 2025 році НМТ з чотирьох предметів. Три з них обов’язкові – це українська мова, математика та історія України. Четвертий предмет абітурієнти зможуть обрати. Серед них – іноземна мова, біологія, географія, фізика, хімія, українська література.