Власниця будинку самостійно провела електроенергію до підвалу, а ДТЕК нарахував 169 864 гривень за порушення - що вирішив суд

Працівники ДТЕК за адресою жінки демонтували кришку сховища та частково безобліковий кабель

ДТЕК
Жінка ховалась у підвалі від обстрілів та самостійно підключила його до електроенергії, ДТЕК вважає це порушення й вимагає сплатити борг у сумі 169 864 гривень

Працівники ДТЕК перевірили будинок, де проживає жінка та виявили порушення у вигляді самовільного підключення до мережі. Її просять сплатити вартість необлікованої електроенергії у сумі 169 864 гривень. Однак вона вважає, що нарахування не відповідає застосованому тарифу. Про це йдеться у рішенні Шевченківського районного суду Києва, опублікованому 5 листопада 2024 року.

На підставі акту технічної перевірки від 13.03.2023 року, складеного представниками ПрАТ «ДТЕК Київські регіональні електромережі» по житловому будинку оформлено акт про порушення, а саме: самовільне підключення електроустановки та електропроводки до електромережі ОСР з порушенням схеми обліку, яке виконано кабелем в землі з ввідного кабелю перед приладом обліку до безоблікової електроустановки будинку, прихованим способом. Демонтовано кришку сховища та частково безобліковий кабель. Відповідно до розрахунку обсягу та вартості необлікованої електричної енергії згідно з порядком визначеного главою 8.4 розділу VIII ПРРЕЕ за період 13.03.2022 року - 12.03.2023 року нараховано до сплати 169 864 гривень без ПДВ. 

Жінка вважає, що зазначене в акті порушення можливо було виявити при контрольному огляді/технічній перевірці засобу обліку, а тому ПрАТ «Київські регіональні електромережі» мало здійснити розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за період з дня останнього контрольного огляду засобу обліку або технічної перевірки до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості днів у шести календарних місяцях. Натомість компанія здійснила розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії за 12 місяців, що не відповідає п/п 2) п. 8.4.8 ПРРЕЕ. Фактична можливість виявлення порушення під час проведення контрольного огляду підтверджена актом технічної перевірки від 13.03.2023 року та актом про порушення від 13.03.2023 року. Крім того, представниками ДТЕК не здійснювались дії щодо використання спеціальних технічних засобів, часткового демонтажу будівельних конструкцій, оздоблювальних матеріалів, що підтверджує факт виявлення порушення саме при контрольному огляді/технічній перевірці. З технічних засобів вимірювальної техніки під час перевірки залучили штангенциркуль та покажчик напруги, що також підтверджує виявлення порушення візуальними засобами.

"ДТЕК при розрахунку вартості електричної енергії було безпідставно застосовано тарифи від 4,305407974 грн за кВт. До 5,473490348 грн за 1 кВт, замість 1,68 грн за 1 кВт. Також вважає, що на час періоду виявленого порушення було встановлено фіксовані ціни на електричну енергію для побутових споживачів: 1,44 грн за кВт-год. до 250 кВт споживання та 1,68 грн понад 250 кВт споживання в місяць", - вказується у матеріалах справи. 

Також жінка зазначила, що приховане сховище - підвал житлового будинку у якому вона та її родина переховувалась під час обстрілів, використовувалось як бомбосховище. Перебування у сховищі тривалий час вимусило її улаштувати це приміщення для проживання, в тому числі забезпечити електричною енергією. Форс-мажорні обставини звільняють від відповідальності за порушення зобов'язань (тобто від нарахування штрафів/пені), а тому нарахування за безоблікове споживання електричної енергії за тарифами, що застосовані ДТЕК є штрафними санкціями, а тому такі тарифи не підлягають застосуванню до спірних правовідносин.

"Факт порушення відповідачкою ПРРЕЕ підтверджується актом про порушення №К 049073 від 13 березня 2023 року, який є належним і допустимим доказом по справі. Даний акт власноруч підписано відповідачкою із відміткою про згоду з фактом порушення. Крім того, вказаним актом про порушення встановлено, що порушення виконане прихованим способом, виявити яке при контрольному огляді можливості не було. Нарахування заборгованості саме за 12 календарних місяців, а не за шість, що передували дню виявлення порушення є обґрунтованим", - заявили у ДТЕК.

Яким було рішення суду? 

Суд відмовив жінці у задоволенні позову. Обставини, на які вона посилається не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи по суті. 

"Самовільне підключення було здійснено кабелем в землі з ввідного кабелю перед приладом обліку до безоблікової електроустановки будинку прихованим способом, виявити яке при контрольному огляді можливості не було. Для виявлення без облікового електрощита демонтовано кришку прихованого сховища. Вказане свідчить про правомірність нарахування заборгованості позивачем за період в 12 календарних місяців. За таких обставин, розглянувши справу в межах визначених позивачкою предмета спору та підстав позову, оцінюючи належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, враховуючи те, що обставини, на які посилається позивачка, як на підставу для задоволення позову, не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи по суті, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову повністю", - наголосив суд. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube