У ЗМІ активно обговорюють, що вже зовсім скоро путін може анексувати Придністров'я, щоб потім організувати звідти наступ на Одесу
Лідер невизнаного Придністров’я Вадим Красносельський організовує з’їзд "депутатів всіх рівнів", який відбудеться 28 лютого. Як підтверджують російські та молдовські ЗМІ, офіційна причина – “тиск з боку Республіки Молдова, який порушує права та погіршує соціально-економічний стан придністровців”. Водночас опозиція вважає, що Красносельський може попросити про приєднання “ПМР” до Росії. Вже 29 лютого диктатор Володимир Путін звернеться до Федеральних зборів і, на думку опозиціонерів та деяких експертів, оголосить про анексію регіону. Такі новини змусили хвилюватися і українців, адже одразу ж за ними з’явилися перші припущення, що саме у Придністров’ї росія може зібрати необхідний ресурс для наступу на Одесу.
Чи може насправді так звана “придністровська молдавська республіка” увійти до складу РФ, як це було з терористичними угрупованням “Л/ДНР”, а також чи можливий наступ на Молдову, гуманітарна катастрофа у регіоні та що про це кажуть експерти? Інформатор розібрався у питанні.
Офіційна версія щодо причини зібрання – буцімто Молдова тисне на невизнану республіку, порушує права місцевих та погіршує соціально-економічних стан. Голова придністровського “парламенту” Олександр Коршунов завив у коментарі журналістам, що бюджети всіх рівнів несуть лише втрати. Причина, зокрема, у рішенні Молдови щодо запровадження мита для придністровських компаній та індивідуальних підприємців. Через це також падає бізнес, а інвестиційної привабливості у регіону немає.
“Все це може спричинити гуманітарну катастрофу. Ситуація складна, і, на мій погляд, треба звертатися до всіх структур, у тому числі і європейських, і висвічувати інформацію про те, що порушуються права і свободи громадян Придністров'я”, – каже Коршунов.
У той же час представник опозиції Придністров’я Геннадій Чорба на своїй сторінці у Facebook однозначно заявив, що Тирасполь проситиме Володимира Путіна “від імені громадян” про приєднання регіону до складу Російської Федерації, а вже наступного дня диктатор оголосить про це у зверненні до Федеральних зборів. Проводити нові “волевиявлення громадян” там не потрібно, адже ще у 2007 році у Придністров’ї відбувся референдум, під час якого 97,1% його учасників буцімто висловилися за незалежність та подальше “вільне приєднання до РФ”.
Повертаючись до заяв Коршунова, він зазначає, що після лютого 2022 року Кишинів блокує імпорт медикаментів, які не входять у молдавські реєстри, тож у “ПМР” доводиться закупати ліки або у Молдові або в країнах Євросоюзу. За його словами, ціни там значно нижчі за ціни у Росії або Білорусі. ЗМІ невизнаної республіки пишуть також, що у 2023 року влада Молдови протягом трьох місяців не пропускала в "ПМР" рентген-трубку для томографа у Республіканському госпіталі ветеранів. Крім того, зараз схожа проблема є і щодо рентген-обладнання для тубдиспансеру Республіканської клінічної лікарні, а також Республіканської стоматологічної поліклініки.
Тож Коршунов пропонує “зібратися та прийняти рішення”. Втім, як відомо, коли з боку росії або проросійських представників лунають подібні заяви, це означає, що рішення вже давно ухвалили і точно воно не сподобається багатьом. Варто згадати лише, як два роки тому Путін “розділяв відповідальність” за майбутній повномасштабний наступ на Україну зі своїм Радбезом, який голосував за визнання “незалежності” окупованих частин Луганської і Донецької областей. У зверненні до Федеральних зборів диктатор також заявив про це. Ці події були, так би мовити, одними з передумов великої війни, плани на яку Путін побудував ще задовго до “визнань”, але все ж в Росії всі робили вигляд, що “ситуація загострюється” і це буцімто призвели до якихось колективних “рішень”.
Крім того, створення гуманітарної катастрофи може бути і в планах самої Росії. У Придністров’я є кордони лише з Молдовою та Україною, виходу до моря немає, як і спільного кордону з самою РФ. У разі анексії регіон може залишитися без будь-якої гуманітарної допомоги, адже блокада з боку Молдови може не припинитися, а лише посилитися. А яким чином російська влада зможе налагодити поставки відрізаному регіону - невідомо.
Як відомо, “військової міці” у армії “ПМР” немає. За офіційними даними, “збройні сили “ПМР” налічують 4 тисячі активних військових та 7500 резерву. Вони поділяються на чотири мотострілецьких бригади у Тирасполі, Бендерах, Рибниці і Дубоссарах. Крім того, у селі Ковбасне, яке розташоване за кілька кілометрів від кордону з Україною, розташований один із найбільших складів озброєння у Східній Європі, який містить 20 тисяч боєприпасів. Майор ЗСУ Єгор Чечеринда припустив, що Путін може використати ресурс, провівши також мобілізацію у регіоні, де проживають 500 тисяч людей, для наступу на Одесу, сформувавши для цього окремий бойовий підрозділ.
Водночас військово-політичний оглядач Олександр Коваленко наголошує, що у гелікоптерній компоненті у "ПМР" є 6 ударних гелікоптерів Мі-24, з яких тільки два можуть підніматися в повітря. Багатофункціональних Мі-8 - 4, які так само не всі у працездатному стані, а ремонт та обслуговування “пташок” неможливі в умовах ізоляції. Тож, на його думку, десантні операції для такої армії можуть бути небезпечними, а їхнє виконання буде неефективним. Саме тому, загроза наступу для України та, зокрема, Одеси є мінімальною.
Втім, Коваленко наголошує, що придністровського угруповання має вистачити для того, щоб піти на Молдову та здійснити силову зміну владу у Кишиневі. Це може статися на тлі дестабілізації ситуації у “ПМР”, зокрема, шляхом організації “протестів” проросійськими силами. Оглядач прогрозує, що незаконні збройні формування “республіки” можуть захопити аеродром Меркулешті для виходу на Бельці та відрізати північну Молдови від центру, після чого замкнути на Фалешті. Це дозволить перерізати основні траси М14 та М2 та блокувати під'їзди до Кишинева.
Південна група, за словами експерта, перерізатиме лінією Каушані, Чимішлія, Яргара. При цьому на цю лінію можуть перекинути обмежений контингент, оскільки Південь є переважно проросійським гагаузьким регіоном, і там основним завданням буде лише утримання трас та контроль українсько-румунських напрямків.
У підсумку групи можуть вийти на Кишинів, але без допомоги третіх сторін утримувати довго місто не вдасться, враховуючи навіть російську агентуру у Молдові. Втім, Україна втратить євроорієнтованого сусіда та партнера, владу захоплять проросійськи сили, а транзитом в країну прибуватимуть “російські туристи” подвійного призначення. Коваленко підкреслює, що протягом 3-4 місяців сформується військове угруповання з 20-30 тисяч осіб, яке у подальшому перевищить 50 тисяч.
Такі катаклізми вплинуть і на українське військо. Навіть якщо новий фронт створювати не доведеться, ЗСУ прийдеться стягнути додаткові сили в Одеську, Чернівецьку та Вінницьку області для попередження загрози.
Представник Головного управління розвідки Міноборони України Андрій Юсов у коментарі “Українській правді” заявив, що "депутати" невизнаного Придністров'я не планують звертатись на з’їзді до президента РФ Володимира Путіна щодо прийняття "ПМР" до складу Росії. Інформацію про це у відомстві не підтверджують. Член правління Центру конституційного моделювання Руслан Рохов у своєму блозі наголосив, що з боку Кремля повідомлення про будь-які зміни можуть звучати розмито та без оголошення рішення про анексію. На його думку, це дозволить “приєднати” регіон до Росії у будь-який момент та використати це як погрозу Кишиніву. Втім, “ПМР” стане “новою Калінінградською областю”, яка не межує з РФ, але агресії відносно Молдови не відбудеться.
Виконавчий директор Українського інституту майбутнього, радник командувача Української добровольчої армії Дмитра Яроша Вадим Денисенко написав у статті для “Думської”, що ймовірність приєднання невизнаного Придністров’я до складу Росії майже нульова. Кремль, як він запевняє, не зацікавлений у такому розвитку подій, тож там розуміють, що захистити регіон не зможуть. Справа у тому, що у випадку російської ескалації Кишинів та Київ можуть ухвалити спільне рішення про ліквідацію сепаратистського статусу регіону.
Водночас Росія може використати і анклав гагаузів, які частково мешкають також і на території Одещини. Але глава регіону Євгенія Гуцул планує участь в економічному саміті в Стамбулі, а не готується до можливої кризи, тож наразі не виглядає так, що очікуються якісь розхитування ситуації у регіоні. Крім того, 21 лютого голова Абхазії Аслан Бжанія заявив, що республіка, звісно, зацікавлена у приєднанні до Союзної держави рф та Білорусі, але “за умови збереження власної незалежності республіки”. І відбудеться це не раніше, ніж за 5-10 років.
Тож Денисенко метою з’їзду "депутатів республіки" грошові втрати невизнаного Придністров’я. З 1 січня Молдова почала стягувати мита з товарів придністровських компаній, тож гроші йдуть до бюджету країни. За підрахунками придністровських митних органів, “ПМР” втрачає до 16 мільйонів доларів на рік. Така ситуація не влаштовує політичні еліти на чолі з Красносільським, а також корпорацію “Шериф”, яка контролює бізнеси, контрабанду і відіграє ключову роль в економіці регіону. Тож місцеві еліти розуміють, що новий “статус” регіону їх “з’їсть”, тому Тирасполь, за словами Денисенка, збирається продемонструвати Кишиніву боротися і за 16 млн доларів, і проти рішень, які погіршують ситуацію в регіоні.
Також слідкувати за матеріалами у відеоформаті ви можете на наших ютуб-каналах "Україна на часі", а також "Україна на часі Shorts". Там оперативно зʼявляються новини - від подій на фронті, політики та економіки до спорту, шоубізу та світської хроніки. Також ви можете дізнатися коментарі провідних експертів чи переглянути щоденні, щотижневі та навіть щомісячні підбірки головних новин.
Сергій Марченко, очільник Мінфіну, ділиться своїми думками щодо коштів, які витрачає Росія на обстріли України та наскільки довго вони зможуть це фінансувати. Він також пояснить, чому на це не варто звертати увагу, а зосередитися на інших аспектах. Ми також обговоримо тему мобілізації 500 тисяч осіб: чи є у держави кошти на таку масштабну мобілізацію та скільки всього платників податків потрібно на одного військового. Все це ви дізнаєтесь з нашого відео. Приємного перегляду!
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.