Війна росії проти України призвела до зростання цін на продукти у всьому світі: які країни під загрозою

Читать на русском

Найбільше зросли ціни на цукор, м'ясо, молочні продукти, олію

Читать на русском
Війна росії проти України призвела до зростання цін на продукти у всьому світі: які країни під загрозою

Найбільше зросли ціни на цукор, м'ясо, молочні продукти, олію

Війна росії проти України різко погіршила перспективи і так завищених цін на продовольство в усьому світі. Зупинка експорту з України призвела до того, що індекс цін на продовольство у березні досяг найвищого рівня.

Про це повідомляє Інформатор із посиланням на матеріал Reuters.

У Європі індекс споживчих цін на продукти харчування різко виріс у всіх найбільших економіках континенту, тоді як у США з січня 2020 року ІСЦ виріс більш ніж на 14%.

Зміна індексу споживчих цін на продукти харчування - США, Німеччина, Великобританія
Зміна індексу споживчих цін на продукти харчування - США, Німеччина, Великобританія

У країнах, що розвиваються, споживачі зіштовхнулися з набагато вищими цінами на основні продукти харчування.

Зміна індексу споживчих цін на продукти харчування – Єгипет, Пакистан, Індія
Зміна індексу споживчих цін на продукти харчування – Єгипет, Пакистан, Індія
 
У Лівані, країні, яка залежить від імпорту продовольства, у тому числі пшениці з України, з 2020 року індекс цін зріс більш ніж на 3, 000 процентних пунктів.
 
 
Зміна індексу споживчих цін на продукти харчування – Ліван, Аргентина, Туреччина
Зміна індексу споживчих цін на продукти харчування – Ліван, Аргентина, Туреччина

У багатьох країнах, що розвиваються, продукти є найбільшою категорією в загальному індексі споживчих цін — наборі товарів, який економісти використовують для розрахунку загальної вартості життя людей. За даними Міжнародного валютного фонду, на його частку припадає в середньому близько 40%, тоді як він досягає половини загальної вартості життя для споживачів в Індії та Пакистані.

Зростання цін на основні продукти вже викликало протести в країнах по всьому світу, включаючи Аргентину, Індонезію, Грецію, Іран.

Продовольчі запаси під загрозою

Найбільші імпортери зерна з України та росії
Найбільші імпортери зерна з України та росії

За даними Всесвітньої продовольчої програми ООН, за 8 місяців до повномасштабного вторгнення рф через сім чорноморських портів України пройшло понад 50 мільйонів тонн зерна. Після вторгнення більшість українського зерна застрягла в портах через російську блокаду в Чорному морі. Ці блокування також означають, що на момент збору врожаю 2022 року не буде достатньої кількості сховищ.

Дефіцит може мати руйнівні наслідки для багатьох країн, які розраховували на поставки з України та рф, включаючи Єгипет, який нещодавно уклав угоду з Індією, щоб вирішити ситуацію. Крім того, кілька ключових європейських країн заборонили судам під російським прапором заходити до своїх портів, блокуючи постачання російського зерна.

Війна ускладнила глобальні транспортні проблеми. Дослідження, проведене на початку травня аналітиками Royal Bank of Canada (RBC), показало, що п'ята частина світового флоту контейнеровозів застрягла у різних великих портах. Проблеми з глобальними ланцюжками поставок збільшують вартість доставки.

Блокування експорту

В умовах стрімкого зростання цін на продовольство зростаючий список ключових країн-виробників обмежує експорт, щоб стабілізувати ціни та захистити місцеві ринки. Після вторгнення рф в Україну понад 20 країн світу запровадили обмеження на експорт товарів.

Дані Міжнародного дослідницького інституту продовольчої політики (IFPRI) показують, що понад дві третини цих обмежень спрямовані на експорт зернових (пшениця, жито та ячмінь).

Товари з обмеженим доступом у відсотках від світового імпорту
Товари з обмеженим доступом у відсотках від світового імпорту

Наприкінці квітня Індонезія запровадила заборону експорту пальмової олії, щоб захистити запаси всередині країни. Заборона Індії на експорт пшениці в травні завдала нового удару по світових ринках, оскільки спека в країні скоротила виробництво, а внутрішні ціни досягли рекордно високого рівня.

Ціни в ключових оптових центрах Індії – найбільшого у світі імпортера олії
Ціни в ключових оптових центрах Індії – найбільшого у світі імпортера олії

Заборона експорту також позначилася на енергетичному ринку. Зерно та рослинні олії є основними компонентами біопалива, попит на які різко виріс, оскільки країни намагаються знайти альтернативи викопному паливу, щоб зменшити свою залежність від російської нафти та газу.

Ситуація з урожаєм

Високі ціни на добрива змушують фермерів у всьому світі скорочувати заплановані врожаї та кількість землі, що обробляється.

"Якщо ми не вирішимо проблему добрив, а торгівля ними не продовжиться, то наступного року у нас виникне серйозна проблема із продовольчими поставками", - заявив головний економіст Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН Максим Тореро.

Західні санкції проти росії, великого експортера калію, аміаку, сечовини та інших добрив порушили постачання цих природних ресурсів у всьому світі. Минулого року Китай запровадив обмеження на експорт добрив, щоб захистити своїх фермерів, оскільки світові ціни різко зросли через високий попит на енергоносії.

Згідно з аналізом Reuters даних UN Comtrade, росія та Китай експортували 28% світових добрив. У Зімбабве та Кенії фермери повернулися до використання гною для підживлення врожаю.

Найбільші експортери добрив - Найбільші імпортери добрив з рф та Китаю.
Найбільші експортери добрив - Найбільші імпортери добрив з рф та Китаю.

Які країни під загрозою

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш попередив, що війна росії проти України посилить продовольчу, енергетичну та економічну кризи в бідних країнах.

"Це може призвести до того, що десятки мільйонів людей опиняться на межі відсутності продовольчої безпеки, за якою підуть масовий голод, який може тривати роками", - заявив Гутерреш.

За оцінками Глобальної доповіді про продовольчі кризи за 2022 рік, близько 180 мільйонів людей у ​​41 країні зіштовхнуться із продовольчою кризою цього року. До числа країн, які перебувають під загрозою, входять: Конго, Афганістан, Нігерія, Ємен, Ефіопія, Південний Судан, Пакистан, Гаїті.

Війна росії проти України призвела до зростання цін на продукти у всьому світі: які країни під загрозою 8

Нагадаємо, раніше глава Єврокомісії заявила, що важка продовольча криза спричинена нічим не виправданою війною росії проти України. Окрім того, окупанти блокують морські порти, Україна не може вивезти близько 90 мільйонів тонн агропродукції.

Також Інформатор писав, що війна в Україні може призвести до злиднів та голоду до 1,7 мільярда людей.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.