Війна дронів: як і чому Україна вирівнює сили та навіть здобуває перевагу над росіянами

Українські військові досягли значного прогресу у боротьбі з ворожими дронами, тоді як Росія втрачає свою технологічну перевагу. Зброя нового покоління дозволяє українцям ефективно протистояти атакам і поступово виходити вперед у цій битві безпілотників

Війна дронів
ЗСУ досягли паритету у війні дронів

В останні місяці ми стали свідками безжального використання безпілотних літальних апаратів (БПЛА) з обох сторін фронту між Росією та Україною. Схоже, що війна дронів вийшла вже на якийсь інший технологічний рівень, ще більше витісняючи всю іншу зброю з поля бою. Російська армія активно закидає позиції українських сил своїми FPV-дронами, Shahed та аналогами з китайськими запчастинами, проте українські військові все частіше кажуть, що технологічна перевага - на їхньому боці.

Інформатор розбирався, що ж насправді відбувається. Чи дійсно Україна поступово виграє цю "війну дронів"? І чи можуть російські дрони "Гарпія-А1", які анонсують росіяни, змінити ситуацію? 

Російські дрони: нові загрози чи стара проблема?

Згідно з інформацією Reuters, Росія вже понад рік виробляє ударні дрони "Гарпія-А1", що мають дальність польоту до 1500 км і начебто вже використовуються для атак на українські цілі. Джерела британського видання повідомляють, що завод в Удмуртії випустив понад 2500 таких дронів з липня 2023 року до липня 2024 року. І деякі з них уже атакували об’єкти в Україні. Хоча офіційних підтверджень цих атак раніше не було, уламки одного з таких дронів були знайдені, але їх достовірність ще підлягає перевірці. Основна особливість цих апаратів — китайські двигуни та компоненти, що підкреслює залежність Росії від іноземних технологій.

Ця ситуація викликає певне занепокоєння, адже "Гарпія-А1" може становити серйозну загрозу для тилових об’єктів і логістичних ланцюгів. Проте, не все так однозначно. З іншого боку, з кожним новим витком технологічної гонки Росія вичерпує свої можливості, що ставить під питання її здатність підтримувати та розвивати подібні проєкти на тривалий термін.

Збитий російський БПЛА Supercam S350/Фото: t.me/BaluHub777
Збитий російський БПЛА Supercam S350/Фото: t.me/BaluHub777

Українська відповідь: зростаюча технологічна перевага

За словами військового Ігоря Луценка, за останні місяці ЗСУ досягли безпрецедентних успіхів у боротьбі з російськими розвідувальними дронами. Протягом цього часу українські військові збили стільки ж розвідувальних БПЛА противника, скільки за всі попередні роки війни, витративши при цьому у сто разів менше ресурсів. Ці досягнення дозволяють ЗСУ "закрити небо" для розвідувальних апаратів супротивника, що має величезне значення для української оборони.

Закриття неба від ворожих дронів змінить не лише ситуацію на полі бою, а й дозволить іншим видам військової техніки - HIMARS, далекобійній артилерії, авіації - діяти з більшою безпекою. Це також зменшить ефективність ракетних комплексів "Іскандер" та ППО типу С-300, що нині активно полюють на українські цілі.

"Сподіваюся, що так все піде і далі, і ми повністю закриємо своє небо від розвідницьких крил противника. Якщо вони і залітатимуть, то - на кілька хвилин, не більше. Непросто описати, наскільки багато це значитиме для нашої війни...Перевагу у війні здобуде той, хто зуміє ефективно "закрити очі" противнику. Досвід українських військових показує, що це цілком реальна задача", - вважає Луценко.

Додаткова батарея на Мавік збільшує радіус дії дрону з 10 до 17 км, - Ігор Луценко
Додаткова батарея на Мавік збільшує радіус дії дрону з 10 до 17 км, - Ігор Луценко

Паритет у дронах: хто має перевагу?

Командир батальйону "Ахіллес" Юрій Федоренко повідомив в ефірі телемарафону, що у сфері FPV-дронів Україна вже досягла паритету з російськими силами. Це стало можливим завдяки державним програмам і підтримці громадян. Паритет у дронах важливий для продовження наступальних операцій та успішної оборони, адже дрони відіграють критичну роль як у атаках, так і в захисті.

"На деяких відтинках ми навіть фіксуємо перевагу. І це стало можливим як за рахунок масштабування державних програм, так і через те, що українці підтримують Сили оборони", - каже він. 

Зокрема, коли йдеться про FPV-дрони, такі як Mavic, росіяни мають перевагу, оскільки їхній доступ до китайського ринку спрощений. І вони можуть замовляти більше дронів. Однак ця перевага не є значною.

"Якщо казати про такі засоби як коптер цільового призначення Mavic, Mavic3Т, то у противника є дещо більше їх, це обумовлено тим, що доступ до китайського ринку у Російської Федерації - набагато простіший. І, відповідно, вони можуть робити більше замовлень, і більш інтенсивно забезпечувати російські окупаційні війська. Але я не можу сказати, що перевага ворога прямо дуже суттєва. Є, незначна", - розповів Федоренко.

Щодо нічних бомбардувальників, Україна випереджає противника як за кількістю, так і за якістю своїх дронів, тоді як росіяни використовують переважно цивільні китайські коптери. Україна також модернізує свої засоби, які показують високу ефективність.

"Противник намагається застосувати бомбардування у нічний час, але переважно це коптери цивільного призначення, які виготовляє той же самий Китай, і це переважно продукція компанії DJI. Україна зробила свій засіб і модернізує його. Він є конче ефективним. Різні модифікації", - пояснює військовий.

Федоренко визнає, що росіяни поки мають перевагу в ударних розвідувальних крилах через кращу ППО та інтенсивнішу виробничу базу, яку вони розвивають з 2014 року. Проте, ситуація покращується — українські інженери вже знайшли рішення для збиття ворожих безпілотників. За його словами, у найближчі 6-8 місяців Україна досягне паритету з противником у розвідувальних дронах, а для досягнення рівності в ударних системах знадобиться трохи більше часу.

"Але ключове - що в більшості підрозділів Сил оборони вже є така компонента і озброєння, як дальнобійні крила. Різної модифікації. Вони дещо поступаються Ланцетам, але всьому свій час", - розповів Юрій Федоренко в ефірі нацмарафону.

Українські інженери продовжують розробляти нові моделі БПЛА. Наприклад, дрон-дракон "Дракаріс", що поливає позиції противника розпеченою стружкою, вже продемонстрував свою ефективність на полі бою. Подібні інновації змінюють правила гри і дозволяють українським силам вести активні операції навіть в умовах постійних атак з повітря.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3213

Приниження танків: дрони проти важкої бронетехніки

Традиційні бойові одиниці, такі як танки, все частіше зазнають поразок від дронів. За даними аналітиків Oryx, дрони знищили або пошкодили частину сучасних західних танків, які надійшли до України. Наприклад, із 31 танка Abrams вже шість були виведені з ладу, а серед 18 Leopard - 12 знищені або пошкоджені. Це викликає питання про доцільність використання таких дорогих одиниць, коли дешеві дрони здатні їх нейтралізувати, повідомляє The Wall Street Journal.

Американські аналітики вважають, що танки все ще можуть бути ефективними, якщо використовувати їх спільно з авіацією та ППО. Однак реалії сучасної війни показують, що технологічний прогрес виводить на перший план дрони, а не важку бронетехніку.

Зазначимо, що Україна активно просувається у створенні власних дронів і боротьбі з ворожими. Хоча Росія продовжує розробляти нові зразки техніки, її технологічна перевага вже є під питанням. ЗСУ, отримавши державну підтримку і завдяки активності волонтерів, продовжують нарощувати свої можливості у сфері БПЛА. Після вдалого старту з Байрактарами, які застосовувалися на початку війни, українці застосовують власні винаходи - дрони-дракони, дрони-бомбери "Чорна вдова", вже відомо про запуск ракети-дрона "Паляниця" - і це тільки початок.

Військовий експерт, підполковник ЗСУ Сергій Місюра (позивний "Капітан Прайс") під час одного зі своїх ефірів наголосив, що новітні українські дрони від березня 2024 року вже використовують державні заводські боєприпаси, що дозволяє їм завдавати значно більших втрат ворогу.

"Баба Яга чи Вампіри, як їх називають, скидають уже не просто кастомні боєприпаси, які якісь волонтери в гаражах поскребали (та й честь їм і хвала, хай кліпають далі), але вони вже скидають снаряди, які розробила держава. Тобто є державні замовлення. Це з березня. Там такий здоровенний снаряд! У нього десь 12 кілограмів бойової частини, є осколкова рубашка, тобто це реально заводський боєприпас. Під нього виливався спеціальний метал, який робить велику кількість уламків. Тобто з березня 2024 року ми маємо також свої боєприпаси, які скидають великі дрони. Не як раніше, коли кастомні боєприпаси та 82-гі міни ці дрони носили і скидали росіянам на голови", - розповів він.

У той час, як українські дрони стають все ефективнішими, удосконалюються і РЕБ-технології, які настільки часто збивають ворожі дрони РФ з пантелику, що ті завертають у бік Білорусі і інших країн. Де їх почали вже збивати.

"Вони і в Польшу залітають і в Білорусь. І все частіше ми бачимо у Повітряних силах характеристику "не долетіли до цілі". Тобто їх не збили, але російські "Шахеди" не долітають, тому що ми спуфимо (від англ. spoof - підміняти дані для обману системи - ред.) їх супутникову навігацію. І вони не розуміють, де вони знаходяться. Через це вони залітають і в Білорусь, і в Польщу, і хай там інші країни їх збивають", - сказав Капітан Прайс. 

Тобто у контексті дронів це може означати, що українці навчилися маніпулювати сигналами навігації, зокрема GPS, щоб збити російський дрон з курсу або змусити його "думати", що він летить у правильному напрямку. Тоді як насправді його направляють в іншу сторону. Такі технології можуть вивести ЗСУ на інший рівень захисту від дронів РФ. Росія ж продовжуватиме звітувати про "успішне збиття" цілей. Однак нічні обміни дронами все частіше виявляються не на користь Москви.

Telegram oembed: https://t.me/informator_live/3245

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube