Підступна тактика Москви чи вдосконалення української РЕБ: чому російські Шахеди все частіше залітають на територію Білорусі

Російські безпілотники все частіше залітають на територію Білорусі, що вимагає від Лукашенка відповідних дій по збиттю ворожих цілей. Військові експерти розкривають можливі причини цього явища

Олександр Лукашенко почав збивати російські Шахеди в Білорусі
Білорусь почала збивати російські "Шахеди" на своїй території

Минулого тижня ВПС Білорусі підіймали авіацію в небо, щоб збити російський "Шахед". Він залетів туди з України під час масованої атаки Росії. І це вже не перший транзит російських БПЛА на територію Білорусі, але до цього такі випадки як правило замовчувалися.

Тим паче не повідомлялося про збиття російських "Шахедів" публічно, тому цей випадок можна вважати чи не першим доказом застосування винищувачів Білорусі у боротьбі з російськими дронами-камікадзе.

Інформатор розібрався в основних причинах, через які російські "Шахеди" все частіше залітають на територію Білорусі. Їх можна систематизувати таким чином:

Тактика Росії щодо втягнення Білорусі у війну

Однією з перших у медіа поширювалася гіпотеза, що Росія може свідомо направляти "Шахеди" в прикордонні райони Білорусі, щоб тимчасово вивести їх з-під загрози українського ППО та РЕБ. Можливо, щоб передавати розвіддані без перешкод, а потім знову повертати їх в Україну. Мовляв, ця тактика могла включати попередження білоруських військових про можливі маршрути дронів.

Щоправда, "Шахеди", які залітають на територію Білорусі, не є навчальними чи розвідувальними, вони є реальними з боєкомплектом на борту, що неодноразово підкреслювала моніторингова група "Білоруський Гаюн". Тому напередодні одного з перших таких заходів "Шахеда" 11 липня у небо Білорусі, за даними "Білоруського гаюна", також підіймали ударний вертоліт Мі-24 та винищувач ВПС Білорусі.

За думкою представника Головного управління розвідки Андрія Юсова, держава-агресор намагається вчиняти ті чи інші провокативні дії регулярно з пропагандистською метою і проведення інформаційно-психологічних операцій. Як для того, щоб більше пробувати втягнути Білорусь у свою війну проти України, так і для того, щоб більше відволікати українські сили та засоби саме на напрямок Білорусі.

Так виглядає політ "Шахеда" вдень. Фото: t.me/serhii_flash
Так виглядає політ "Шахеда" вдень. Фото: t.me/serhii_flash

Керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко також вважає, що Кремль намагається спровокувати Лукашенка на певні дії проти України. А збиття російського "Шахеду" в небі Білорусі – намагання Лукашенка продемонструвати певну нейтральність у війні РФ проти України.

"Я не вірю в жодний сценарій, за якого Росія без домовленості з Лукашенко чи навпаки (Лукашенко без домовленості з Путіним - ред.) здійснює збиття Шахедів на території Білорусі. Я думаю, що це постановочні дії для того, щоб вивести Лукашенка з-під удару. Ми бачимо, що він вкотре хоче відхреститися від тих провокацій і агресивних дій, які вони зараз можуть готувати за допомогою "вагнерівців" проти України", - зауважив Мусієнко.

Технічні проблеми з модифікованими "Шахедами", російські помилки та ненавмисний вплив білоруської РЕБ

Після того, як Росія налагодила серійне виробництво "Шахедів"/"Гераней", одразу ж розпочалися роботи над їхньою модернізацією. Ворожі безпілотники оснащувалися вдосконаленими та більш захищеними від перешкод системами супутникової навігації, зокрема системою диференціальної корекції GPS, що суттєво підвищує точність навігації. Також на деяких "Шахедах" були виявлені LTE-модулі зі встановленими українськими SIM-картами, які, ймовірно, використовувалися для орієнтації дронів за допомогою сигналів від мобільних вишок. Крім того, на збитих дронах почали знаходити відеокамери, що, можливо, надає операторам можливість вести розвідку в режимі реального часу.

Експерт з радіотехнологій Сергій "Флеш" Бескрестнов ще в травні повідомляв, що росіяни удосконалюють "Шахеди" радіомодемами, завдяки чому ними можна керувати на відстані до 70 км. Однак це і робить БПЛА більш вразливим для українських засобів РЕБ, ніж старий напівавтономний дрон без нової системи управління. Білоруське видання "Зеркало" припускало, що росіяни випробовували можливості таких керованих БПЛА у прикордонних з Білоруссю районах України.

Втім, деякі експерти не виключають можливий збій у навігаційних системах дронів через ці постійні модифікації та експерименти, які проводяться в Росії. Це і може призводити до неконтрольованих зальотів на територію Білорусі.

"Цілком можливо, що недосвідчені оператори білоруських РЕБ збивали з курсу "Шахед-136" і програмний збій перенаправляв їх у північному напрямку на Вітебськ", - допускав військовий експерт Олександр Коваленко, який також додав, що в такому разі ніяких попереджень від росіян білорусам не було.

Військовий експерт Олександр Коваленко зробив кілька важливих висновків щодо збиття білоруськими силами російського дрона-камікадзе. Перший можливий сценарій, на його думку, полягає в тому, що транзитний проліт через територію Білорусі був узгоджений, але дрон втратив керування. У такому випадку, після погодження з російськими "кураторами", було прийнято рішення знищити неконтрольований і потенційно небезпечний об'єкт.

Другий сценарій передбачає, що керівництво Білорусі не було проінформоване про проліт дрона Shahed-136 і самостійно вирішило нейтралізувати його, розглядаючи об'єкт як загрозу. Таким чином, імовірніше за все, безліч російських помилок справді можуть сприяти непередбаченому зальоту "Шахедів" на територію Білорусі.

Ворожий "Шахед", збитий на Дніпропетровщині. Фото: Нацполіція
Ворожий "Шахед", збитий на Дніпропетровщині. Фото: Нацполіція

Вдосконалення українського РЕБ

Є малоймовірна версія про вплив українських засобів РЕБ, які можуть спотворювати сигнали та тим самим відводити дрони на інші траєкторії, включаючи політ над Білоруссю. Цю версію заперечують українські експерти через технічну неможливість такого впливу на значні відстані (йдеться про 70-100 км - ред.) Сергій "Флеш" Бескрестнов у коментарі BBC Україна пояснював, що відстані, на які залітали російські "Шахеди" вглиб Білорусі, надто великі для українського РЕБ.

"Ми не можемо над територією Білорусі впливати на антенні системи "Шахедів". Це неможливо – далеко і технічно нереально", - казав він.

Схожу думку висловлює й український авіаційний експерт та заступник гендиректора компанії з виробництва засобів РЕБ Анатолій Храпчинський.

"Думаю, тут синергія випадків. Починаючи від засобів РЕБ, які можуть робити так званий "спуфінг", підміну координат, до проблем якості російських виробів", - казав він у спецефірі NV.

"Шахед", який приземлили в Україні і він не вибухнув. Фото: Нацполіція
"Шахед", який приземлили в Україні та він не вибухнув. Фото: Нацполіція

Коли російські "Шахеди" залітали на територію Білорусі: всі відомі випадки

26 серпня під час найсильнішої за весь час комбінованої атаки по Україні російські дроні-камікадзе потрапили до повітряного простору сусідніх країн. Повідомлялося, що один із російських Шахедів залетів до Білорусі. Також безпілотник окупантів міг опинитися над територією Польщі.

На відміну від Польщі Білорусь вперше застосувала авіацію для збиття російського Шахеда, який росіяни запустили для атаки по Україні. У Єльському районі Гомельської області були чутні вибухи та спостерігали спалахи в небі

Впродовж літа 2024 року російські ударні дрони неодноразово залітали на територію Білорусі під час атак на Україну. Так, ще 23 липня незалежна моніторингова група "Білоруський Гаюн" стверджувала, що на території Білорусі за 120 км від кордону з Україною впав та вибухнув російський безпілотник "Шахед-136".

Така ж ситуація трапилася і 16 липня, коли "Шахед" розбився біля Жовтневого району Гомельської області Білорусі. Це сталося за 55 км від міста Бобруйська і за 120 км від кордону з Україною. Безпілотник вибухнув.

У ніч проти 13 липня російські військові теж запустили по Україні ударні дрони. Чотири дрони були знищені, ще один опинився в Білорусі, куди залетів з української Чернігівщини. "Шахед" пролетів 350 км до Вітебська на північному заході Білорусі, після чого його доля була невідома.

11 липня під час російської атаки на Україну один з безпілотників відхилився від курсу і перетнув територію Білорусі. Shahed перебував біля повітряного простору цієї країни щонайменше годину. Через це Білорусь підняла гелікоптер.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube