Армії світу вступили в гонку озброєнь, на чільному місці якої домінування у сфері ШІ
Поява штучного інтелекту створює абсолютно нові умови для ведення бойових дій, що примушує провідних геополітичних гравців пристосовуватися до реалій. Фронти російсько-української війни стали величезним полігоном для випробовування нових технологій і Україна, неочікувано для багатьох, завойовує позицію одного з найкращих розробників автономних систем озброєнь. Використання ШІ стало абсолютною буденністю, мало не кожного дня з’являється інформація про нові напрацювання із цього напряму. Однак використання автономних систем озброєнь несе також великі ризики.
Американський експериментальний реактивний безпілотник XQ-58A Valkyrie обіцяє стати вражаючою зброєю: розміром із маленький літак, непомітний, може перелетіти через весь Китай, озброєний ракетами чи бомбами, повідомляє The New Yourk Times. Але найцікавіше те, що компанія Shield AI збирається наділити його інтелектом, аби зробити його ще більш небезпечним.
XQ-58A Valkyrie має стати доповненням класичної пари пілот-літак. Винищувачі нового покоління будуть своєрідними командними центрами, а різноманітні дрони мають виконувати всю «брудну роботу».
«Це дуже дивне відчуття. Я завдаю удару з-під крила чогось, що приймає власні рішення. І це не людський мозок», — прокоментував The New Yourk Times власні враження майор Елдер.
Пентагон стурбований тим, що після довготривалих вливань у ВПС трильйонів доларів, ризикує втратити своє домінування в повітрі через потужну протиповітряну оборону Китаю. Один винищувач F-35 коштує 80 мільйонів доларів — зараз ВПС мають найменший і найстаріший флот у своїй історії.
Безпілотники дешеві — XQ-58A Valkyrie коштує по 3 мільйони доларів за штуку — пентагон хоче таких одну-дві тисячі. Їх буде кілька модифікацій: одні для дозаправки, інші для розвідки, шукатимуть безпечний шлях поза дією ППО, а треті стануть атакуючим роєм. І вони всі будуть під керівництвом штучного інтелекту, який лише запитуватиме людину за штурвалом, що робити далі. Усі великі країни планети намагаються встигнути потрапити до клубу ШІ, першість у розробці належить Сполученим Штатам та Китаю. Але Україні теж є чим пишатися. Як вважають сторонні спостерігачі, наш досвід буде надзвичайно корисним Заходу, частиною якого ми станемо.
Піхота, міни, бронетехніка та окопи й досі важливі, які під час Першої світової, але сучасну війну абсолютно справедливо називають війною артилерії та безпілотників. Можливо до цього визначення слід додати ще і «штучного інтелекту».
ШІ залишається в тіні, непомітним, але його роль важко переоцінити. Хоча б тому, що на заваді дій безпілотних літальних апаратів та морських безекіпажних суден стоїть поширення засобів радіоелектронної боротьби, яких ворог має велику кількість і якими справедливо, слід визнати, пишається. Однак в останні місяці почастішали скарги супротивника на те, що виявилося, РЕБ чомусь перестало як слід діяти на українські безпілотники.
«Знову вчора дронами били по нашим тилам, заважаючи постачанню… Щось наша «велика» РЕБ не поспішає робити свою роботу, дозволяючи супротивнику господарювати в повітрі», — жаліються бойовики батальйону «Восток».
Загадкою залишається питання, як українські морські безпілотники змогли подолати відстань у мінімум 600 кілометрів до порту Новоросійська, знайти там великий десантний корабель «Оленєгорський горняк» і, оминаючи різні перешкоди, зокрема й засоби РЕБ, вдарити йому в борт. Пропагандисти розмірковують також, як стали можливою масова атака БПЛА на москву та Псков, але, здається, про щось здогадуються.
«Той, хто стане лідером у сфері (штучного інтелекту — ред.), стане володарем світу», — казав у 2017-му вождь росіян володимир путін
Росія інвестує величезні ресурси у сферу ШІ, але, ймовірно, більшість розкрадають, адже Україна мало не на одному ентузіазмі переганяє країну-окупанта. Війна на виживання підштовхує все робити швидко, тому прогрес відчутний.
Георгій Дубинський, заступник міністра цифрової трансформації України, сказав Fox News Digital, що ми створили власну платформу штучного інтелекту на основі технології комп’ютерного бачення. Це дало можливість адаптувати її для конкретного використання. Платформу запустили приблизно в середині 2022 року, а до початку 2023 року вона запрацювала на повну силу. Україна постійно працює над вдосконаленням і подальшим розвитком ШІ. За словами Дубінського, іноземні уряди допомагають у створенні цих систем, але «не так, як хотілося б». Більшість навантаження припадає саме на українських айтівців.
«Українські інженери фактично перебувають під ударом, і вони роблять усе можливе, щоб виграти цю війну, і це не те саме… якщо ми говоримо про російських інженерів. Я думаю, що вони намагаються уникнути зв’язку із цією війною», — сказав один зі співрозмовників Fox News в Україні.
За допомогою цієї системи розшукують воєнних злочинців та опрацьовують величезну кількість фото- та відеоданих. Її ж використовують для того, аби відрізнити атаку дронів Shahed 136 від ракетного удару та для створення ударного озброєння.
Бретт Велікович, кореспондент Fox News в Україні, вважає, що роль ШІ непомітна, але саме досягнення на цій ниві дали можливість протистояти російським агресорам. Війна стала полігоном, на якому випробовуються нові технології, які часто розробляють буквально в гаражах 250 тисячної «ІТ-армії».
«Українці роблять масу речей. Я маю на увазі, що ці інновації на полі бою зараз не від світу цього. І, чесно кажучи, уряд США та західні уряди не мають уявлення про інновації, які розвиваються. Вони не можуть за цим встигати. Українці рухаються занадто швидко», — заявив він.
Мало не щодня з’являється інформація про появу нового озброєння зі штучним інтелектом. Українська компанія devDroid розробила турель для кулемета на основі ШІ. Зафіксувавши переміщення ворога, він прицілюється і дає сигнал оператору, який знаходиться на відстані, про захоплення цілі, а той приймає рішення про відкриття вогню.
Міноборони повідомляє про безпілотник-коптер Saker Scout зі штучним інтелектом. За допомогою просунутої оптики він самостійно розпізнає і фіксує координати навіть замаскованої техніки ворога. Він інтегрований в комплекс у який входять флагманський дрон-розвідник, а також кілька дронів-камікадзе типу FPV, які корегуються в тому числі за допомогою флагманського дрона. І ШІ робить їх значно стійкішими до РЕБ.
Українські розвідувальні безпілотники SHARK теж мають «порозумнішати», повідомив виробник Ukrspecsystems. ШІ дозволить розширити функціонал. SHARK стане точніше визначати цілі й розпізнаватиме зображень у реальному часі. Це дасть можливість приймати рішення, щоб автономно виконувати складні завдання, як то відстеження руху техніки.
Є ще славнозвісні портативні крилаті БПЛА Punisher, створені компанією UA Dynamics. Вони можуть проникати на територію ворога на 45 кілометрів, аби скинути в призначеному місці боєприпас. Щоб долати російську РЕБ, вони теж мають ШІ.
«Ми будемо постачати підрозділи модернізованими дронами, які не просто можуть працювати в умовах радіоелектронної боротьби, а полюватимуть на російські РЕБи», — розповів Максим Суботін в інтерв’ю Українському Радіо.
Це лише деякі випадки, які стали доступні пресі. ШІ — абсолютна буденність на російсько-українській війні. Але є куди рухатися далі: керівник центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко зазначив, що на його думку, Україна має розпочати виготовляти безпілотники, які полюватимуть на інші дрони, такі, як Shahed 136 чи його російський аналог «Герань-2», а це вже «війна машин».
Штучний інтелект на полі бою змінює все: БПЛА ефективні, дешеві, не піддаються перевантаженням, як пілоти, не потребують сну й перепочинку, легко запроваджувати у виробництво нові моделі. А ще вони не мають жодних моральних обмежень. Навіть для їхніх власників небезпечно надавати можливість машинам самостійно вирішувати, по кому завдавати удару. Зрештою, як автономним системам відрізняти військових від цивільних?
«Ви переступаєте моральну межу, доручаючи вбивства машинам — дозволяючи комп’ютерним датчикам, а не людям позбавляти людського життя», — сказала Мері Верхем, директор відділу захисту прав людини Human Rights Watch
ШІ намагалися ввести під дію Конвенції ООН про конкретні види звичайної зброї, тої ж, яка обмежує використання касетних боєприпасів. Але Китай, росія, США, Індія, Бразилія, Іран, КНД та Україна та деякі інші країни відмовилися ратифікувати цю угоду, адже дотримання приписів Конвенції в той час, поки ворог відмовляється цього робити, може виявитися фатальним. Але й таке рішення несе в собі ризики, пише Economist.
У травні 2023 року керівника відділу випробувань та експлуатації штучного інтелекту Повітряних сил США полковник Такера Гамільтона заявив, що безпілотник на базі ШІ, вирішив вбити свого оператора. Це сталося під час імітаційних електронних випробувань.
«За допомогою симуляції ми тренували БПЛА ідентифікувати та націлюватися на (ворожий — ред.) ЗРК. Далі оператор підтвердив атаку і дрон мав знищити ціль. Однак на практиці все виявилося інакше. Система дрона зрозуміла, що, хоча вона ідентифікувала загрозу, іноді людина-оператор може наказати її не вбивати. Але дрон «розуміє», що за вбивство він може набрати бали. І що він робить? Дрон вбиває свого оператора. Пристрій вбиває свого керівника, оскільки людина заважала БПЛА досягти своєї мети набрати очки», — пояснив військовий.
Наразі, усі країни, які займаються розробкою систем озброєння на базі ШІ заявляють про дотримання правила, яке віддає вирішальну роль рішенні щодо завдання удару людині. Але ризики залишаються: хіба можна втриматися від спокуси створити автономну зброю, абсолютно невразливу до РЕБ, яка може залетіти прямо в бункер до одного воєнного злочинця?
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.