Кличку не всидіти на двох стільцях: що змінить новий закон про столицю

Законопроєкт "Про столицю" вже майже готовий до ухвалення в цілому

Кличку не всидіти на двох стільцях: що змінить новий закон про столицю

Монобільшість вже не в перше намагається прибрати з крісла глави КМДА чинного київського голову Віталія Кличка. Але, схоже, що вперше у «слуг» це може вийти. Оскільки парламентарі впритул підійшли до остаточного ухвалення нового законопроекту «Про столицю», в якому повноваження мера Києва будуть неабияк обмежені.

Тема, яка з початку минулого тижня не йде з обговорень в кулуарах Ради - законопроект 2143-3 про місто Київ та про повноваження глави КМДА, і про те, хто їм власне буде. Монобільшість декларує, що документ має поліпшити самоврядування в столиці України. Але в політикумі всі розуміють, що мова про більший контроль за столицею і про те, щоб ця влада не належала виключно Кличку.

Інформатор проаналізував перспективи ухвалення нового закону, і зібрав новації в таблицю, порівнявши їх з тим, як прописані повноваження зараз.

Кличку не всидіти на двох стільцях: що змінить новий закон про столицю 1

Судіть самі - чи будуть урізані новим законом нинішні повноваження міського голови, і наскільки. А от нардепи, схоже, свою позицію вже сформували.

Як налаштована монобільшість, щодо нового закону про столицю

Головне питання, скільки ж влади буде в руках чинного мера після прийняття законопроекту в Раді?

Нещодавно обраний першим віце-спікером парламенту Олександр Корнієнко (до своєї нової посади входив до комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку) впевнений, що у Віталія Кличка влада повноваження відбирати не буде, а лише допоможе йому.

«Прекрасний закон про місто Київ. Ми вже бачимо його чудодійну силу на Віталія Володимировича Кличка. Як тільки ми зачепили в цьому законопроекті реанімацію райрад і проведення до них виборів, так через пару годин Кличко виступає з пропозицією за створення райрад. Я хочу нагадати Віталію Володимировичу, що Київрада вже голосувала за це рішення, і ми знаходимось в правовій ситуації, коли скасовані вимоги, але не скасовані райради. Треба нам юридичну сторону дослідити, тому що, якщо ми створимо вже створені райради, то це погано виглядає юридично, і в судах не буде перспектив для цього», - зазначив Корнієнко.

 

 

Також Корнієнко додає, що  закон розділить повноваження мера та голови КМДА.

«Ми пропонуємо в законі просту процедуру, щоб Кабмін затвердив межі районів, тому що вони не затверджувались, а далі проводити вибори до райрад, тому як це перші вибори, їх оголосить Центральна виборча комісія. Разом з тим ми не забираємо повноваження в мера, навпаки, ідея передати йому виконком, щоб він за все відповідав, призначав членів виконкому. Голова КМДА, як голова будь-якої міської адміністрації в Україні, буде виконувати фукнції координації діяльності органів влади на місцях та дбайливого нагляду, як нам заповідає декларація Європейської хартії з питань місцевого самоврядування. Дбайливий нагляд це означає, що голова КМДА, призначений президентом за поданням Кабміну, буде дбайливо вказувати місцевій владі на чолі з мером, які недоліки в законодавчих та в інших підзаконних актах. Це префекти, до яких ми йдемо, і децентралізацію ми конституційно закінчемо. І будуть префекти по всій країні, і щоб нашим мерам не боятись їх, я б радив подивитись, як це буде працювати в Києві. А для киян головне, що буде менше обшуків в Києві, буде трошки прозоріше працювати виконком і підприємства комунальні. Буде менше обшуків, будуть швидше будуватись дороги, робитись ремонти, садочки і школи будуть виглядати краще. Закон після розгляду в комітеті по спецпроцедеруі буде передано в сесійний зал, тому там дев'ятьсот правок. До грудня цього року плануємо його розглянути», - повідомляє перший віце-спікер у коментарі Інформатору.

Своєю чергою голова комітету парламенту з питань місцевого самоврядування  народний депутат від «Слуги народу» Андрій Клочко  розповів, як триває робота в комітеті щодо розгляду законопроекту про місто Київ.

«Законопроект на сьогодні розглянутий на підкомітеті, були представникі київської влади, експерти, всі висловили свою думку. Більше семи років Віталій Володимирович забороняв зробити райради, це та децентралізація, яку кияни чекали, тому я впевнений, що це буде на користь, як Києву, так і державі в цілому. Не буде узурпації влади в одних руках. Люди зможуть достукатись зі своєю проблематикою в своїх районах тим депутатам, які будуть обрані в райрадах. А депутати спустяться до людей, і зможуть надати допомогу в тих соціальних питаннях, які зараз не вирішуються»,- впевнений Клочко.

А ось член профільного комітету від монобільшості Віталій Безгін зізнався, що вони зробили значні правки відносно до початкової редакції законопроекту 2143-3.

«Ніяких магістратів, ратуш не буде, все це вичищено, і сьогодні зранку ухвалено відповідне рішення. Що стосується обмежень влади, то я б так не сказав, ми зробили чітке розмежування. КМДА стає префектурою. При Київраді створюється виконавчий орган, який очолює міський голова. Ми розводимо державні функції щодо вертикалі місцевого самоврядування. Кличко концептуально не подобається, що тепер на ньому по справжньому буде вся відповідальність в Києві. Абсурдно виглядає, що Кличко відмовляється від своїх повноважень. Ми будемо стояти на своєму, що функції самоврядування мають бути вдімежовані від функцій державних. Нонсеном є, що Києвом керує лидина, що призначена, а не та, що виграла вибори. Про бюджет поки не можу  сказати. Прикінцеві положення містять доручення уряду підготуваи штатну структуру, вона буде дотожна структурі якоїсь обласній адміністрації. Але по цифрам там нині є не гідна зарплата. Коли керівник адміністрації отримує 13 000 гривень, це смішно», - переконаний парламентар.

 

Натомість нардеп від «слуг» Олександр Качура, який також входить до комітету місцевого самоврядування, вважає, що Віталій Кличко усі повноваження в столиці фактично стягнув на себе:

«Не можна всидіти на двох стільцях і мером бути і КМДА очолювати. У нас є функція столиці, є функція міста, Кличко має займатися функцією міста. Комунальними службами, каналізаціями, щоб у нас не забудовували сквери. А є функція столиці. це робота Офісу Президента України, посольства, консульства, Кабінет Міністрів. Верховна Рада, всі делегації, і всі ці питання будуть у відповідальності голови КМДА. Ці фукнції будуть розділені. Кличко може казати, що в нього забирають владу, але він може показати успішну роботу на посаді мера. У нього є закон про столицю. Є найбільший бюджет. Я знаю, що є декілька кандидатур на голову КМДА, але його призначатиме президент, і поки казати зарано про конкретне прізвище, поки не прийнятий закон», - переконаний Качура.

 

Своєю чергою, нардеп від «Батьківщини» Олексій Кучеренко  іронізує, що Київ фактично й досі живе за старим законом, коли столицею керував ще Олександр Омельченко.

«Цей нишній закон про столицю Омельченко монтував під себе у 1998-99 роках. На той момент закон працював, а зараз система не працює, і вона робить з київського міського голови і з депутатів Київради князів, що не йде на користь столиці. І при всій повазі до місцевого самоврядування, державні органи  повинні мати усі функції контролю за витратами коштів, еіфективністю розподілу цих коштів, за корупцією та за дотриманням законодавства. Київ, як столиця, не може бути в автономному плаванні, так як це заманеться черговому міському голові, або черговим міським депутатам. В будь-якій країні діє спеціальне законодавство щодо функцій столиці. Також зазначу, що самого Кличка, я не вважаю ефективним міським головою, - говорить Олексій Кучеренко.

Нові змісти нового закону про столицю – хто у виграші, а хто ні

А ось представник від депутатьської групи «Довіра» Лариса Білозір, яка також входить до комітету парламенту з питань місцевого самоврядування, вважає нонсенсом що зараз виконавчий орган Київської міської ради, є водночас органом державної влади.

«В руках державного органу є бюджет міста, що протирічить самим принципам місцевого самоврядування, при такому змішуванні зникає можливість перевірки законності під час прийняття рішень органами місцевого самоврядування. Міський голова Києва і надалі продовжить керувати містом. У його розпорядженні буде бюджет та вся повнота владних повноважень згідно займаної посади. Фактично голова КМДА виконуватиме функцію префекта. Він контролюватиме законність та конституційність рішень мера в частині столичних функцій, Київради, райрад та виконкомів з можливістю їх оскарження в судовому порядку. І головне, голова КМДА не зможе втручатися в управлінські та господарські процеси міської влади. Що стосується бюджетування та районів, питання досить складне. У майбутньому РДА будуть ліквідовані, а замість них будуть створені підрозділи в структурі КМДА. Це економія коштів. Зараз на повноваження РДА в Києві виділяються 23 мільярди гривень. Після реалізації норм законопроєкту, цей обсяг становитиме лише близько одного мільярда гривень», заявляє Лариса Білозір.

 

Тим часом, політолог Микола Давидюк вбачає законопроект 2143-3 не просто зміною в самоврядуванні Києва і розділенні повноважень міських і державних органів. А вбачає ще й політтехнологічні сенси, закладені в документі.

«Цей законопроект є продовженням напружених відносин Володимира Зеленського і Віталія Кличка. Зеленський бачить Кличка своїм конкурентом на наступних президентських виборах, і цим законом буде послаблений вплив Кличка в Києві», - переконаний Давидюк.

Тож, кінець 2021 року, певно, буде вкрай гарячим в політичному житті країни. Нас чекають і перестановки в Кабміні, і ше більш жорстка боротьба за владу в столиці України.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Михайло Фрадкін, спеціально для Інформатора

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube