Механізм панічної атаки простий, його можна спинити, змінивши хід думок
Через війну психологічний стан українців стає гіршим. За даними МОЗ, майже половина з нас потребує або в найближчий час потребуватиме допомоги й підтримки фахівців. Страждають не тількт дорослі, але й діти. Однією з найбільш поширених проблем в цей період стали панічні атаки. Що це таке, який механізм панічних атак, чому їх не слід боятися та як допомогти дитині, в якої стався подібний напад, - все це в нашому матеріалі.
Панічна атака – це раптове відчуття сильного страху без реальної небезпеки чи видимої причини. Напади часто відбуваються, коли людину щось сильно непокоїть, або після пережитого складного чи стресового досвіду. Також це можуть бути наслідки перенесених хвороб, тому варто проконсультуватися не лише з психологом чи психотерапевтом, а й з терапевтом, щоб виключити всі ризики.
Панічна атака може тривати до 30 хвилин і сама по собі не загрожує життю. Але без професійної допомоги напади можуть посилитися. Якщо епізоди панічних атак повторюються, обов’язково зверніться по допомогу до фахівця.
Допоможіть малечі "заземлитися", пояснивши їй, що цей неприємний стан виник через тривогу, скоро закінчиться і НЕ загрожує життю: разом ви впораєтесь! Попросіть дитину дихати якомога глибше та дихайте разом із нею. Слідкуйте, щоб вдих був через ніс, а видих - через рот. Тримайте дитину за руку.
Дихання животом заспокоює та допомагає кисню швидше наситити кров. Техніка складається з трьох кроків:
Неодмінно проконсультуйтесь із лікарем щодо можливої причини ПА у дитини. Панічні атаки можуть повторюватись і набувати інтенсивності, якщо над цим не працювати.
Панічна атака не несе небезпеки життю людини, хоча в момент її перебігу і виникає дуже сильний страх смерті. Фізіологічний механізм ПА повністю відповідає змінам в організмі людині під час сильного вкиду в кров адреналіну, коли їй загрожує реальна небезпека.
В такому стані і за реальної загрози життю людина здатна швидше бігти чи перестрибувати паркани, на подолання яких за звичайних обставин пішло би купа часу та зусиль. Це все - робота адреналіну. Та під час ПА його викид у кров нічим не виправданий. Тож зазвичай людина не розуміє, що з нею діється, куди себе подіти та як собі допомогти.
Глибоко дихайте. Затримуйте дихання. Кисень допомагає швидше "спалити" адреналін, який вже "гуляє" у вас в крові. Лягти в такому стані вийде навряд чи. Натомість ви можете ходити по кімнаті, та намагайтесь робити це спокійно й розмірено. Свідомо не панікуйте. Організуйте в приміщенні (якщо це сталося вдома чи в офісі) безперешкодний доступ кисню. І не хвилюйтеся: панічна атака проходить сама.
Вживати препарати для зниження тиску чи нормалізації серцевого ритму так само не обов'язково, якщо показники не критичні для вашого віку. Вони неодмінно повернуться в норму, щойно скінчиться напад. Можна прийняти заспокійливе, наприклад, настойку півонії чи валеріани. У разі, якщо вам ну дуже вже страшно, - зателефонуйте 103. Там вас заспокоять, проконсультувавши щодо вашого стану.
І пам'ятайте: важливо не піддаватися нав'язливим думкам про кінець світу! Головне - відволіктись і переключитись на щось геть інше. Думайте про щось приємне, наприклад, про майбутні подорожі чи зустрічі із друзями, про довге, насичене подіями життя або побутові справи та плани. Поступово слідом за думками нормалізується і ваш загальний стан.
Техніки подолання нападу панічної атаки впливають на її цикл: думки - поведінка - тілесні відчуття - емоції. Для того, щоб розірвати коло чи цикл панічної атаки, варто впливати на кожен із цих елементів. ЦЕ РЕАЛЬНО ПРАЦЮЄ!
Раніше Інформатор писав про можливість кодування від алкоголізму.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.