Що треба знати про психоз: як зрозуміти, що людині потрібна допомога

Читать на русском

Психоз можна лікувати у сімейного лікаря

Читать на русском
Що треба знати про психоз: як зрозуміти, що людині потрібна допомога
Ілюстративне фото

Психоз можна лікувати у сімейного лікаря

Мислення, сприйняття, емоції та поведінка — все це речі, за якими варто стежити кожній людині, що побоюється діагнозу "психоз". В цій статті ми розкажемо про те, що характерно для цього стану, як його помітити та куди звертатися за допомогою. 

Перш за все, як розповідають у Національній службі здоров’я України, психоз виліковний. І для того, щоб впоратися з цим психічним розладом не варто бігти до психологів чи психіатрів, оскільки лікуватися можна навіть у сімейного лікаря. 

"Симптоми, пов'язані із таким розладом, піддаються лікуванню і людина може повноцінно одужати. Одним із поширених помилкових уявленнь про психоз є те, що людина або її родина винні у виникненні захворювання", – кажуть у службі.

Як розпізнати ознаки психічного розладу?

1. Стежити за власною поведінкою чи поведінкою рідних. Занедбання звичних обов'язків, пов'язаних із роботою, навчанням, домашніми або соціальними справами — може бути сигналом про допомогу. Хаотичність, схвильованість, пасивність або гіперактивність — все, що не притаманне звичайній поведінці та викликає подив — також може бути ознакою психічного розладу.

2. Зважати на емоції. Ознакою психозу може бути збуджена  або ж подекуди агресивна поведінка. Сюди ж варто віднести апатію або відсутність зв'язку між емоцією, про яку говорить людина, та реакцією на ці емоції. 

3. Подумати про упередження. Стійкі помилкові переконання, чи то маячні, нав'язливі ідеї — можуть розцінюватися як один з симптомів психозу. 

Що робити та як допомогти?

Людям, які страждають на психоз потрібна соціальна підтримка та зниження рівня стресу. Однак перш ніж почати лікування, пацієнту необхідно звернутися до сімейного лікаря, який огляне та визначить наявність психічного розладу. У разі виявлення психозу, пацієнт отримає перелік пігулок та рекомендації щодо реабілітації у суспільстві. 

"Важливо приймати їх відповідно до призначення та регулярно приходити на повторні консультації. Рецидиви чи погіршення симптомів трапляються часто, а тому важливо розпізнавати їх на ранніх етапах і якомога швидше з'являтися до лікаря", – кажуть у НСЗУ.

При психозі лікарі радять дотримуватися здорового способу життя, оскільки стрес, неповноцінний сон, алкоголь та психоактивні речовини лише посилять симптоми недуги. А от збалансоване харчування, фізична активність, регулярний сон, належна особиста гігієна та відновлення соціальної діяльності, якою людина займалася раніше — пришвидшить процес одужання. 

"Це дасть психологічну та соціальну підтримку. Йдеться про зустрічі з членами родини, прогулянки з друзями, відвідування сусідів, соціальні заходи на роботі, заняття спортом, заходи у спільноті", – кажуть у відомстві.

Людей з психозом не варто критикувати чи намагатися переконати, що її переживання є помилковими або нереальними. Навіть якщо людина незвично себе поводить, тон розмови повинен бути нейтральним, з акцентом на підтримку.

"Якщо у цьому буде клінічна потреба, сімейний лікар направить людину з психозом до психіатра. Після стабілізації стану пацієнта, він може і надалі спостерігатися у лікаря первинної ланки", –  говорять в НСЗУ.

Щоб знайти медзаклад первинної ланки, де можна отримати психологічну допомогу, зателефонуйте в контакт-центр НСЗУ за номером 16-77.

Також можна користуватися дешбордом з укладеними договорами на сайті НСЗУ. У полі група послуг оберіть пакет "Супровід і лікування дорослих та дітей з психічними розладами на первинному рівні медичної допомоги. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.