Прем’єр Нікол Пашинян заявив, що потрібно почати діалог із визнання територіальної цілісності Азербайджану
Вірменія просигналізувала про свою готовність визнати суверенітет Азербайджану над спірним регіоном — Нагірним Карабахом. Водночас Єреван закликає ЄС і росію допомогти запобігти новій ескалації.
Прем’єр-міністр Вірменії Нікола Пашинян, виступаючи перед парламентарями заявив, що його уряд «визнає територіальну цілісність Азербайджану». Він закликав до підписання мирного договору «без двозначностей і підводних каменів», натомість Баку повинен визнати територію Вірменії в її кордонах радянських часів.
Ця заява є де-факто визнанням суверенітет Баку над Нагірним Карабахом. Ще вересні через масові протести на вулицях Єревану Пашинян заперечував, що готовий визнати кордони Азербайджану на рівні 1991 року.
Тепер Пашинян заявив, дискусії щодо майбутнього статусу Нагірного Карабаху можна буде вести лише тоді, коли обидві сторони визнають, що він юридично є територією Азербайджану. Небажання це визнавати призвело до війни впродовж десятиліть.
Dolsche Whelle пише, що в Вірменії панує думка, що Азербайджан планує відновити наступальні дії навесні. Напруження між сторонами знову зросло. Між поліцейськими силами та військовими з обох сторін знову виникли перестрілки, у яких сторони звинувачують одна одну.
Politico з посиланням на власні джерела, повідомляє, що Азербайджан позитивно сприйняв заяви офіційних осіб Вірменії. У Баку сподіваються, що підпишуть мир, який включає зокрема виведення вірменських військ із Нагірного Карабаху, хоч Вірменія і заперечує свою присутність, стверджуючи, що воюють сили самооборони.
У Нагірному Карабасі розкритикували заяви Пашиняна. Вони хочуть визнання незалежності Нагірного Карабаху.
І Вірменія, й Азербайджан вважають Нагірний Карабах своєю територією. Хоча Карабах населяють переважно вірмени, після розпаду СРСР він був у складі Азербайджану. У 1991 році карабаські вірменами проголосили незалежність, розпочалася війна, яка тривала до 1994 року. Укладене перемир’я знову порушили у 2020 році, а припинили бойові дії після втручання кремля — союзника Вірменії по ОДКБ.
Але у 2022 році, скориставшись тим, що росія сконцентрована на війні в Україні, Азербайджан відновив бойові дії і досягнув значного успіху. Баку встановив контроль над частиною спірних територій. Країни домовилися, що в Нагірному Карабаху залишаться російські миротворці, а Вірменія свої сили виведе.
Карабах із Вірменією поєднує вузька дорога Лачинський коридор. У грудні 2022 року, азербайджанські «неурядові» сили заблокували його, тому тисячі вірмен та азербайджанців влаштували протест, аби припинити блокаду. Лише завдяки міжнародному посередництву цього вдалося досягти домовленостей про допуск волонтерів та вірменської поліції.
Брюссель розмістив цивільну моніторингову місію у Вірменії, щоб допомогти зберегти мир. А після переговорів за посередництва ЄС і Франції в жовтні обидві сторони пообіцяли поважати територіальну цілісність одна одної, але відтоді переговори зайшли в глухий кут і напруга зростає.
Раніше ми писали про те, що у Вірменії заявили, що не будуть арештовувати путіна, хоч і визнали юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. Інформатор також розповідав, про що говорили Володимир Зеленський та президент Азербайджану Ільхам Алієв.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.