Він щось знає: Зеленський впевнений у своєму плані перемоги, хоча дозвіл бити по Росії протирічить політиці США - як пояснити цей парадокс

Точний план перемоги ще ніхто не бачив, він є умовою надання допомоги Україні, навіть негативна відповідь по деяких його пунктах не означає провалу, бо вона може бути переглянута у майбутньому: Інформатор опитав експертів щодо нещодавньої ініціативи голови держави

План перемоги Зеленського
Чи дійсно Зеленський їде у США із провальним планом переговори, як каже опозиція. Колаж: Інформатор

Президент Володимир Зеленський їде у США і везе з собою план перемоги. Його пункти офіційно не озвучували, але в Україні вже казали -  дозвіл на удари західною зброєю по території РФ буде одним з ключових. Це питання може вирішитися під час Генасамблеї ООН, на полях якої заплановані зустрічі Зеленського з Джо Байденом і Камалою Гарріс. Проте у цій історії незрозуміле головне: США невигідно давати такий дозвіл Україні. Це суперечить як американській політиці загалом, так і зокрема - геополітичній стратегії Демократичної партії. Що стає критичним питанням напередодні виборів президента США. Якщо так, незрозуміло, навіщо Зеленський порушує питання, відповідь на яке майже однозначно буде негативною. Чи голова держави знає щось абсолютно невідоме широкому загалу?

 

Путін ставив ультиматум Заходу перед великою війною

Війна з Україною ніколи не була кінцевою метою російського диктатора Володимира Путіна. Про це свідчить офіційна інформація. Напевно, мета Путіна була викладена в так званому ультиматумі Путіна, що з’явився в грудні 2021 року.

Цей ультиматум зокрема передбачав: 

  • вимогу до США про те, щоб їхня ядерна зброя розгорталася виключено на національній території;
  • вимогу заборонити розгортання американських ракет середньої дальності в Європі;
  • вимогу заборони НАТО розгортати сили чи зброю у країнах, які приєдналися до альянсу після травня 1997 року та інше.

Звісно, Україна також згадувалася в ультиматумі, зокрема, він містив вимогу відмови Україні у вступу до НАТО. Але сам собою ультиматум був значно ширший. Він мав геополітичний масштаб.

Тобто метою Путіна було намагання говорити із США на рівних, як це було з СРСР під час Холодної війни. Це й бути метою Путіна - щоб світова спільнота визнала Росію супердержавою, а світ перестав бути однополярним. 

Проте ультиматум Путіна зрештою був відхилений. Тоді Росія розпочала повномасштабну війну в Україні. Звісно це теж було частиною його плану, а не планом цілком.

Повністю план полягав у тому, щоб здійснити загрозливі дії в глобальних масштабах та змусити США долучитись до переговорів, темою яких знов би став згаданий ультиматум. Напевно Путін з початком війни в Україні намагався чи розколоти Європу. У Кремля був сценарій, за яким частина країн Європи засуджували Росію за вторгнення, частина намагалася б дотримуватися нейтралітету. На те були причини: Кремль вважав, що такі країни, як Німеччина чи Італія могли б виявити зацікавленість у торгівлі із Росією та виступити проти санкцій. Це було б внутрішнє європейське протиріччя, що при вірному впливі могло б призвести навіть до розколу ЄС. 

Немає ЄС - немає й санкцій ЄС проти Росії. Тобто це був дуже корисний варіант. 

Інший варіант напевно зводився до того, що Європа засуджує агресію Росії та надає Україні військову підтримку. Тоді Путін погрожує ударами по європейських країнах чи навіть точково здійснює ці погрози. 

В обох варіантів - чи то розкол ЄС, чи то ескалація - вихід був один і той самий: переговори та звісно ж ультиматум. 

 

Сталося, не як бажалося – і США цим скористалися

Але нічого такого не сталося. Найімовірніше, через невдачі путінської армії на початку вторгнення. Путін застряг в Україні, війна триває і вона не геополітичного масштабу – нині це локальна війна кривавої диктатури та незалежної демократії. 

Жодні переговори з Росією не потрібні, ніякі ультиматуми Путіна світовій спільноті не цікаві. Росія ще далі від статусу геополітичного гравця, ніж до війни. Вона стала такою, як Іран або Північна Корея, в яких Росія зараз випрошує снаряди та балістичні ракети. Тобто Росія  – держава-ізгой. 

Також виявляється, що Росія не може перемогти, вона також не може укласти з Україною мир. У 2025 році її очікує суттєве погіршення економічного стану. Про це нещодавно казав глава ГУР Кирило Буданов. 

Попри те, що Росія продемонструвала ресурс міцності та віртуозне управління економікою в умовах санкцій, але це просто відтермінувало колапс, але не скасувало його. Китай навряд чи тут допоможе, оскільки в умовах війни ресурси Росія все одно витрачає швидше, ніж накопичує.

Мабуть, Штати обрали вірну тактику, показавши Путіну, що не дадуть йому говорити про розподіл світу. Тобто багатополярний світ, де Росія має якийсь значний вплив, залишається лише мрією російського правителя. 

Навіть Глобальний Південь, попри розмови про це, не підтримує Росію. По суті Глобальний Південь зайняв нейтральну позицію. Він лише призиває до мирних переговорів, умови яких наразі Україна та Росія не зможуть узгодити. 

  

Але цей баланс, обраний Сполученими Штатами, порушиться, якщо Росія насправді вдасться до ударів по Європі через дозвіл окремих європейських країн застосовувати свою зброю проти Росії. Це призведе або до глобального конфлікту, або до переговорів з Росією, тобто саме того, чого Путін з початку й домагався. 

З цього погляду видається абсолютно незрозумілим, навіщо Сполученим Штатам давати Україні дозвіл на застосування зброї. Попри це Блінкен вже побував в Києві, а тепер Зеленський із презентацією свого плану перемоги, їде до Штатів. Навіщо голова української держави порушує питання, на які він гарантовано отримає негативну відповідь? 

До речі українська опозиція теж порушує це питання. Але вона миттєво знаходить на нього легку відповідь. Наприклад, прихильник Порошенка та ексгенпрокурор Юрій Луценко вважає, що це "многоходовочка", метою якої є вихід на мирні переговори, референдум та вибори. 

“Підписуємо припинення вогню. Стаємо в позу Президента миру і проводимо президентські вибори. Бажано - без скасування воєнного стану, щоб демократія не заважала, а на дільницях керували ТЦК”, – каже Луценко.

Коментар Луценка про план Зеленського. Скріншот з Facebook
Коментар Луценка про план Зеленського. Скріншот з Facebook

Проте з погляду піару сценарій, прописаний Луценко, виглядає вкрай сумнівно: вийти на вибори з месіджем "американці не дали мені перемогти" було б для Зеленського слабкою позицією. Якби президент дійсно хотів би вийти на невигідні мирні переговори з Росією, він би використовував інші месіджі: буде мир, відкриють кордони, припинять мобілізацію, не буде проблем з електрикою; ми встояли - тож фактично перемогли, Росію доб’ють санкції, тож окуповані території до нас повернуться без крові. Але з ОП ніякі подібні месіджі не надходили. 

Тож відповідь, навіщо Зеленський порушує питання, на які позитивна відповідь малоймовірна, залишається відкритою. Напевно Зеленський знає щось таке, що наразі невідоме широкому загалу. Можливо саме напередодні виборів у США змінюються засади їх зовнішньої політики. Так вважають експерти, опитані Інформатором.

Зокрема політолог Ігор Рейтерович вказує - навіть план перемоги Зеленського не був оприлюднений. Те, про що в ньому йдеться, є лише припущеннями. 

“Що стосується провалу плану, після чого можуть розпочатися переговори – такий сценарій може статися і до нього потрібно бути готовим, - вважає Рейтерович. - Але щоб цього не допустити, потрібно їхати у США з кількома варіантами плану і виходити на той, який влаштує і нас, і Захід. Та чи саме так буде діяти Зеленський – питання відкрите. Скоріш за все, у документі є пункти, які точно можна реалізувати”. 

Водночас політолог Володимир Фесенко зауважив, що навіть відмову по деяким пунктам не можна буде вважати провалом плану перемоги, адже їх можуть погодити пізніше. Він прогнозує, що план, зокрема, міститиме пункти про скасування обмежень на використання зброї, економічним та дипломатичний тиск на РФ, вступ в НАТО.

“Те, що робить опозиція, – це політична маніпуляція. Можливо, нам доведеться чекати виконання деяких пунктів, можливо, отримаємо відмову на зняття обмежень на застосування західної зброї, але це не поразка. Ми просто піднімаємо планку. Але ніякого провалу і повної відмови не буде, навіть часткове ухвалення плану – це успіх”, – наголосив Фесенко.

За словами експерта, Джо Байден, згідно з угодою про допомогу Україні, мав представити Конгресу США план перемоги. Але такої стратегії в американського лідера нині немає.

“І ми їм допоможемо нашим планом – представимо наше бачення допомоги американців, щоб виграти війну. Не треба протиставляти план переговорам, він створений для посилення позицій України та примусу Росії до реального діалогу, без їхніх ультиматумів”, – підкреслив політолог у коментарі Інформатору.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube