Американський літак-розвідник над базою Північного флоту РФ: експерт пояснив, чи вивчали США підготовку Путіна до ядерної війни

Американський літак-розвідник Boeing RC-135V Rivet 18 вересня пройшов у 20 км від Кольського півострова, де розташована база Північного флоту Росії, що є основою ядерної тріади - авіаційний експерт Костянтин Криволап пояснює: що там могло зацікавити США

Американський літак-розвідник біля Росії та пояснення від авіаційного експерта Костянтина Криволапа
Американський літак-розвідник Boeing RC-135V Rivet помітили біля критичних військових об'єктів Росії

18 вересня поблизу Мурманська, в зоні дії російських систем протиповітряної оборони (ППО) помітили американський літак-розвідник Boeing RC-135V Rivet. Згідно з даними OSINT-джерел, літак вилетів із британської авіабази Мілденхолл і здійснював політ над узбережжям Норвегії, Баренцевим морем та Кольським півостровом. Це той регіон, де розташовані важливі військові об'єкти РФ, включно з базами підводних човнів і арсеналами ядерних ракет. Саме там знаходиться славнозвісний аеродром Оленья. Ця подія викликає тривогу на тлі поширених зараз розмов про те, що Росія нібито має наміри використати ядерну зброю. Авіаційний експерт Костянтин Криволап у розмові з Інформатором підкреслює: американський літак мав право знаходитися у вказаній зоні. Також малоймовірно, що він відстежував розгортання саме ядерних сил на півночі Росії. Більш ймовірно, що він відстежував російські засоби ППО. 

Літаки, такі як Boeing RC-135V Rivet, виконують не лише розвідку, але й допомагають визначати розташування та активність російських систем ППО. "RC-135V — це літак радіотехнічної розвідки", - акцентував Криволап. Також експерт вказав: політ не порушив міжнародне право.  

"Літак не над Росією літає. Бо таке уявлення може складатися. Він може наближатися до берегової лінії РФ на відстань до 20 км (або 12 миль), має на це право", - каже Криволап.

На думку експерта, політ Boeing RC-135V Rivet у районі Мурманська найімовірніше був плановою розвідувальною операцією. Подібні операції відбувалися регулярно, впродовж десятків років.  

"Це звичайні події - але це події, які свідчать, що протистояння було завжди. Союз розвалився, але протистояння все одно було. Тобто політики про щось там домовляються, а військові робили свою справу. Просто зараз на це звертають більше увагу", - вважає експерт. 

Тобто США можуть використовувати маневри для збору розвідувальної інформації або створення напруженості. Криволап наголошує, що росіяни також робили польоти у цьому регіоні - й з цих самих причин. Але зараз вони стикнулися зі складнощами, бо втратили розвідувальний літак, відомий як ДРЛО. 

"Були польоти росіян над Балтикою провокаційні. Цікаво, що зараз у росіян вже немає А-50У дальнього радіолокаційного виявлення. Хоча раніше вони літали та дивилися, де станція стоїть, де РЕБ, де якийсь радіотехнічний засіб зв’язку…Зараз цього всього нема…", - розповів Криволап.

Американців цікавили Сєвєроморськ, Сєвєродвінськ та Оленья

Попри те, що політ міг бути плановим, його значення не можна недооцінювати. Річ у тому, що регіон, над яким літав Boeing, вкрай насичений військовими об’єктами РФ. Тут розташований Північний флот РФ, що грає значну роль в так званій ядерній тріаді.  

Тож розвідувальна дія США у часи зростання міжнародної напруженості, дійсно мала б бути важливим сигналом для Росії. Експерт згадує два міста в регіоні за схожими назвами, що дуже часто плутають одне з одним: Сєвєроморськ та Сєвєродвінськ. Певно, найбільше американців цікавили саме вони. 

Важливі міста північного флоту РФ
Важливі міста північного флоту РФ

"У Сєвєроморську є військовий комплекс РФ. Там зберігаються кораблі, багато флоту, там багато є й підводних човнів. А от якщо ми йдемо на південь, де знаходиться Біле море, це північний схід такий від Мурманська. Там бухта й отам Сєвєродвінськ, де виготовляють всі ці підводні човни, роблять їм ремонти та модернізацію. І Сєвєроморськ, і Сєвєродвінськ часто плутають, а це різні міста, які пов’язані з Північним флотом Росії. Вони виконують абсолютно різні функції. І якщо подивитись на північну частину Кольського півострову, то ми бачимо, що шлях літака - вздовж берегової лінії", - пояснює Криволап.

Також експерт нагадує про відомий в Україні аеродром Оленья, що теж розташований за маршрутом американського розвідника. 

Розташування Кольського півострову, Мурманська і Оленьї
Розташування Кольського півострову, Мурманська і Оленьї

Експерт додає, що Росія після вступу Фінляндії до НАТО відчуває для Північного флоту загрозу, що зростає, оскільки розміщення нових військових баз НАТО на півночі Європи може значно обмежити маневри російського флоту в регіоні.

"Фінляндія вступила в НАТО і підписала контракт з американцями, що на її території будуть розташовані дві потужні військові бази. Росіяни підрахували: Сєвєроморськ з Мурманськом і іншими містами потрапляє в зону ураження ракет ATACMS. Тобто весь Північний флот під загрозою. Більш за те, Північний флот може опинитися в ізоляції. Його можна заблокувати, не давати йому нікуди виходити. А це ж знищення всієї ядерної тріади", - додає експерт.

Пікантності ситуації додає той факт, що розвідувальний Boeing, що з’явився поблизу берегів Росії, був пілотованим. Тобто він мав екіпаж та команду. Тож зокрема він продемонстрував, що росіяни не наважилися його збити, як вони робили з розвідувальними БПЛА НАТО над Чорним морем у 2023 році. 

Перевірка ядерних боєприпасів малоймовірна 

Щодо конкретних цілей, авіаційний експерт Костянтин Криволап припустив кілька версій. Одна з двох імовірних - це моніторинг радіоактивних викидів, про які саме в цьому регіоні нещодавно повідомляли спеціалізовані медіа. Але на сто відсотків точно визначити цілі неможливо.  

"Це може бути пов'язано з цезієм, який там знайшли, може брали проби, може виконували якісь розвідувальні функції, мають на це право. Може просто там літали, гарна погода була і дивилися на краєвиди – норвезькі фіорди там, може бути все, що завгодно", - жартує Костянтин Криволап. 

Також він підкреслює: хоча вимірювання рівня радіації найчастіше виконуються на землі, використання розвідувальних літаків для цієї мети є можливим. При цьому Криволап також вважає малоймовірним, що американців зацікавили можливі дії з ядерними боєприпасами, що росіяни проводять на Півночі. Це тому, що літаки вказаного типу дії із ядерним арсеналом, що проводяться із застосуванням засобів секретності, не зможуть зафіксувати. 

"Від бомби немає випромінювання. З бомби, образно, не повилазить цезій і не буде скакати через паркани й бігати як тарган. Це скоріше тече реактор на якомусь підводному човні", - пояснює авіаексперт.

Криволап вважає більш ймовірним, що радіоактивне випромінювання, що було зафіксовано у регіоні, пов’язане з ядерними реакторами підводних човнів у Сєвєроморську. Саме це можливо стало предметом вивчення розвідувального Boeing.  

Особливості літака Boeing RC-135V Rivet

Boeing RC-135V Rivet – це один із ключових літаків радіоелектронної та радіотехнічної розвідки в арсеналі армії США. З моменту прийняття на озброєння в 1960-х роках ці літаки виконували розвідувальні місії під час всіх військових операцій США. Їхня головна задача полягає в зборі розвідувальної інформації, перехопленні радіосигналів та моніторингу систем протиповітряної оборони, що робить їх незамінними під час стратегічних операцій.

Крім того, такі літаки часто залучаються для моніторингу запусків міжконтинентальних балістичних ракет. Це, ймовірно пояснює їх активність біля таких важливих об'єктів, як бази підводних човнів та склади ракет на півночі Росії.

Літак-розвідник Boeing RC-135V Rivet. Фото: Jetphotos
Американський літак-розвідник Boeing RC-135V Rivet. Фото: Jetphotos

Атаки по Мурманській області РФ

Мурманську область Росії у вересні потужно атакують безпілотники. Через наліт безпілотників там навіть терміново зупиняли роботу аеропортів у містах Мурманськ та Апатити. БПЛА кружляли й в районі головної військово-морської бази Північного флоту РФ.

Також у Росії заявили, що в ніч на 11 вересня дрони намагалися атакувати військовий аеродром "Оленья" у Мурманській області, звідки Україну атакують ворожі бомбардувальники. Але в зоні ризику через українську зброю не тільки Мурманська область, але й близько 20 російських військових аеродромів, включаючи "Саваслєйку" в Нижньогородській області РФ, звідки злітають ворожі бомбардувальники.

Нагадаємо, що 18 вересня українська далекобійна ракета-дрон "Паляниця" могла завдати удару по складу боєприпасів у населеному пункті Торопець Тверської області Російської Федерації. Річ у тім, що перед вибухом у Тверській області зафіксували цікавий звук, характерний для реактивних апаратів. Тому припускають, що Україна могла задіяти цю саму вітчизняну розробку.

Також ми писали, що наприкінці серпня США перекинули до Європи ще один розвідувальний літак, щоб підсилити моніторинг дій Росії. Літак ВПС США RC-135U Combat Sent, призначений для виявлення та ідентифікації сигналів іноземних радарів, також почав виконувати розвідувальні місії в Балтійському регіоні. Він базуватиметься на авіабазі Мілденхолл у Великій Британії та стежитиме за ситуацією в зоні, де країни НАТО межують з Росією та її союзником Білоруссю. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube