Створений знищувати танки: що вміє Challenger-2, який планують надати ЗСУ

Велика Британія розглядає можливість надати Україні танки власного виробництва.

Створений знищувати танки: що вміє Challenger-2, який планують надати ЗСУ
Поява цієї машини на полі бою буде суттєвою перевагою України

Йдеться про Challenger-2, який визнано одним із найкращих у світі. Танк розробляли спеціально для боротьби з бронетехнікою супротивника. Він поєднує високий захист із гарною маневреністю та високими параметрами атаки.

Один із найкращих танків на планеті

Challenger-2 — один із найбільш захищених танків у світі. Це основний бойовий танк сухопутних військ Сполученого Королівства, пише спеціалізований портал Military Today.

На озброєнні Великої Британії перебуває всього 386 танків Challenger-2, адже до путінської війни вважалося, що королівським сухопутним силам не потрібно буде багато одиниць такої техніки. Показово, що уряд країни розглядає можливість надати десять із них Україні.

Challenger-2 — один з найсучасніших танків на озброєнні НАТО
Challenger-2 — один з найсучасніших танків на озброєнні НАТО

Це відносно недавня розробка. Перші зразки цієї бронетехніки з’явилися в 1991 році. Вона стала на озброєння армії в 1994 році. Ці танки воювали в Боснії, Косово та Іраку. Модель планують використовувати до 2035 року. 

Що вміє Challenger-2

Challenger-2 розробляли спеціально для боїв із бронетехнікою супротивника. Він чудово себе зарекомендував у протистоянні радянським зразкам цього озброєння. Для того, щоби бути ефективним під час прямого вогневого зіткнення, такий танк повинен мати високий рівень захисту, маневреність та потужну бронебійну гармату. Британські інженери зуміли втілити ці, здавалося б, взаємозаперечні властивості.

Техніко-тактичні характеристики

  • вага — 65 тонн;
  • висота — 4,2 м;
  • місткість паливного баку — 1592 л;
  • запас ходу — 550 км по дорозі,
                           250 км по бездоріжжю;
  • екіпаж — 4 особи;
  • броня — Chobham / Dorchester Level 2;
  • озброєння — нарізна гармата L30E4 калібром 120 мм,
    2 кулемети калібру 7,62 мм;
  • ефективна дальність ураження бронетехніки — 3 км;
  • двигун — дизельний Perkins CV12 TCA з турбонаддувом, потужністю 1200 кінських сил;
  • швидкість — до 59 км/год по шосе,
                          до 40 км/год по бездоріжжю.

Сухі цифри не показують повноту картини. Тому поговоримо про «фішки» Challenger-2 докладніше.

Броня

Захист — основна відмінна риса танка. Зафіксовано випадок, коли під час боїв один із «Челенджерів» отримав 15 влучень із протитанкових гранатометів, але його броні так і не пробили, повідомляє British Army. Проте був один раз в історії, коли танк таки знищили — по ньому випадково вистрілив інший Challenger-2.

Танк захищає композитна броня Chobham другого покоління. Її склад засекречено, але відомо, що вона складається з керамічних плиток, вбудованих у металеву матрицю та з’єднаних з опорною плитою, і кількох еластичних шарів. Броня відносно легка, але міцна: відмінно реагує на постріли прямою наводкою. Для покращення захисту можна встановити додатковий комплект динамічної броні. Крім того, Challenger-2 захищений від радіаційного ураження, є також система автоматичного пожежогасіння.

Двигун

Для того, щоб танк залишався маневреним на полі бою, йому дали двигун потужністю 1100 кВт, та нову автоматичну трансмісію. Хоча двигуни M1A2 Abrams і Leopard 2A5 дещо потужніші, Challenger-2 славиться своєю механічною надійністю. Танк має дуже гарні показники прохідності, зокрема по болотистій місцевості.

Challenger-2 демонструє гарну прохідність у тому числі в болотистій місцевості
Challenger-2 демонструє гарну прохідність, у тому числі в болотистій місцевості

Озброєння

Танк оснащений 120-мм нарізною гарматою L30E4 нового зразка. Також є два кулемети калібру 7,62 мм — один спарений з основною гарматою, а інший розміщено на даху на окремій турелі.

Гармата може вести вогонь широким спектром стандартних боєприпасів НАТО калібру 120 мм, у тому числі програмованими багатоцільовими. Але основний снаряд — підкаліберний бронебійний, який може пробивати тришарову броню на відстані 6,5 км. Ефективна дальність стрільби бронебійним снарядом становить понад 3 км.

Бронебійним підкаліберним боєприпасом Challenger-2 пробив броню танка радянського зразка на відстані 4 км
Бронебійним підкаліберним боєприпасом Challenger-2 пробив броню танка радянського зразка на відстані 4 км

Завдяки своїй гарматі, Challenger-2 встановив рекорд по знищенню ворожого танка на найдальшій дистанції. Під час війни в Перській затоці він знищив іракський танк на відстані 4 км, пише Military Today.

Прицілювання

Challenger-2 оснащений тепловізором та новою оптичною системою управління вогнем з автоматичним виявленням цілей. Це забезпечує високу ймовірність ураження як рухомих, так і нерухомих цілей. Командир має панорамний приціл, що дає огляд на 360ᵒ довкола, каже Rheinmetall-Defence.

Зв'язок

Танки мають систему управління боєм, яка дає змогу обмінюватися інформацією про стан справ на полі бою між собою та з іншими бойовими одиницями. Для цього машини утворюючи місцеву мережу чи використовуючи супутниковий звязок. Система обміну інформацією сумісна з американськими технологіями, тому Challenger-2 може «комунікувати» з танками Abrams та БМП Bredley.

Challenger 2 утворюють мережу для взаємодії між собою та з американськими  Abrams та Bredley
Challenger-2 утворюють мережу для взаємодії між собою та з американськими  Abrams та Bredley

Можна уявити об'єднану частину таких машин в Україні, які взаємодіють і проривають оборону супротивника. До речі, для подолання таких укріплень, як "Лінія Суровікіна" на Challenger-2 передбачено встановлення спеціального тарану, яки розсуває "пірамідки.

Ми також писали про те, що відомо про БМП Bradley, які США планують передати Україні. А раніше Інформатор розповідав, що Польща планує передати Україні танки Leopard-2.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube